פריימריז לרשימות פנימיות Featured

1858526 790

תגובה למאמר המערכת מהשבוע שעבר 

משה שטרנברג

המאמר תקף בחריפות את הפלגנות בציונות הדתית וקרא לערוך פריימריז פתוחים לכל חלקיה. עקרונית – האחדות כמובן חשובה מאוד, גם מבחינה ערכית וגם כדי להביא תוצאות בשטח, אבל הסיבה לפילוגים מהותית ולא סתמית. כל מפלגה מביעה סולם ערכים מסוים שהוא קריטי בעיני הציבור שתומך בה. הקריאה לכולם לוותר על המפלגה שלהם ולרוץ לפריימריז במפלגה אחת בעצם מכריחה את כולם לוותר בצורה משמעותית על העקרונות שבהם הם מאמינים, וזה משהו שכנראה לא יקרה. שום קול לא יוותר על מהותו, על עצמיותו.

צריך למצוא דרך ביניים – דרך שתאפשר לכל קול להביע את עצמו בצורה מקסימלית, וגם תאפשר לכנס ולרתום את כל הקולות למחנה אחד מאוחד שיילחם בשביל כל הקולות ביחד.

ברצוני להציע פתרון חדש: במקום פריימריז לפי אישיות, פריימריז לפי רשימות. דהיינו – הרשימות הן אלה שיתמודדו בפריימריז בתוך מפלגת-אם אחת. במקום שהמתפקדים יבחרו פרסונלית את הנציגים, הם יבחרו ברשימה אחת מתוך הרשימות שיתמודדו. כל רשימה תגבש בתוך עצמה את רשימת המועמדים שלה בדרך שתבחר, והציבור יבחר מבין הרשימות. לאחר מכן יתבצע חישוב למי שייך כל מקום במפלגה החדשה על פי החלק היחסי שקיבלה כל רשימה בפריימריז (בדומה לחישוב בבחירות לכנסת).

הרעיון בעצם מעתיק את מה שקורה בבחירות לכנסת, לתוך מפלגת-אם אחת. כך, במקום לבזבז קולות בבחירות לכנסת (כמו שקרה בבחירות האחרונות), ההתמודדות בין הרשימות תיעשה בתוך מפלגת-האם בלבד.

אפשר לתת לרשימות כוח מעבר לקביעת הנציגים, למשל בחירת יו"ר למפלגה, בחירת ועדות וכדומה. ככלל – ככל שיינתן יותר כוח פוליטי לרשימות בתוך מפלגת-האם, כך הבוחרים והנבחרים יוכלו להשמיע את קולם באופן ברור יותר.

בשיטה המתוארת נשיג כמה יתרונות מרכזיים: ראשית, כל קבוצה אידאולוגית מהמפלגות הקיימות תקבל ביטוי משמעותי כפי כוחה האלקטורלי האמיתי, ולא תרגיש שהיא ויתרה. הוויכוח הסיזיפי על מיקומי הנציגים של כל רשימה ייפתר ע"י הצבעת אמת. כך כולם \ירגישו שזו המפלגה שלהם. כתוצאה מכך, סביר שקולות רבים יחזרו להצביע למפלגה כזו וכך כל הרשימות ירוויחו מהאיחוד במקום להפסיד.

שנית, לא חונכנו על האדרה אישית, ולא קל לנו ולנציגינו להיכנס למרוץ שכולו הדגשת היתרונות האישיים. כאשר הבחירות הן לרשימה ולא לפרסונל, הדגש בקמפיין יהיה על האידיאולוגיה שמייצגת כל רשימה ולא על מנהיג זה או אחר. יתרון משמעותי נוסף הוא שאין צורך לסגור את כל המפלגות. כולן, כמו שהן, נכנסות לבית אחד גדול. זהו יתרון מהותי וגם טכני.

התקווה היא שתיווצר תחושה שהמחלוקות בציונות הדתית מתקיימות רק בבית פנימה, בכל הכוח, בשיא החריפות. בחוץ, בקלפי – קול אחד!

המאמר מבוסס על דברי הרב קוק: אורות התחיה י"ח. זרעונים – למלחמת האמונות והדעות.

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם