הדסטארט וחודש התשובה Featured

1858526 790

קובי קורנפלד, חבר הגרעין התורני הרצליה

בשבוע שעבר מצאתי את עצמי, כמו רבים מחבריילגרעין, עסוק במבצע ההתרמה הגדול לחיזוק פעילות הגרעין התורני בהרצליה. בתורתו של הבעל שם טוב הקדוש למדנו כי "כל דבר ודבר וכל מראה אשר האדם רואה או שומע, הוא הוראה להנהגה בעבודת ה'". וכך, ברוח ימי הרחמים וסליחות, באווירת חודש אלול המרוממת, התבוננתי על גיוס ההמונים המוצלח שהייתי שותף לו וניסיתי לדלות ממנו הוראות והבנות להנהגה בעבודת ה':

ü     הצבת יעדים – אחד השלבים הראשונים בכל מבצע התרמה או גיוס המונים הוא הצבת יעד כספי שאליו שואפים להגיע. על היעד להיות גבוה ומאתגר אך יחד עם זאת גם ריאלי ומעשי. לצד היעד הכללי שנקבע למבצע ההתרמה שלנו (700,000 ש"ח) התבקש כל אחד מה"שגרירים" (המתרימים) לקבוע יעד אישי. מתברר כי הצבת היעד והחתירה אליו מחזקת את כוח הרצון והמחויבות האישית, מניעה לפעולה אקטיבית וממריצה ומאיצה את התהליך. גם בעבודת ה' שלנו, על האדם לקבוע לעצמו יעד אישי על פי כוחותיו, מדרגתו הרוחנית ונסיבות חייו. בכל חודש אלול מגיע מחדש הזמן לקבוע לעצמנו יעדים, לקבל על עצמנו קבלות. אל תקבע יעדים דמיוניים ("השנה אהיה הגאון מווילנה"), הצב לעצמך יעד מציאותי ("השנה אסיים מסכת בבא מציעא"), אל תיקח על עצמך יעד שנועד מראש לכישלון ("מעכשיו אכוון בכל התפילות"), קבל על עצמך קבלה שתוכל לעמוד בה ("אשתדל בלי נדר לכוון בברכת אבות").

ü     צא מאזור הנוחות – בפעם הראשונה שהוצע לי להיות שגריר, גיליתי בתוכי המון התנגדות לרעיון. מה לי ולגיוס כספים? איך מצפים ממני שאהפוך לאיש שיווק? מה לי ולזה? איך אנשים יגיבו לבקשות לכסף? האם ביום בהיר אחד אהפוך פתאום לשנורר? על אף האינסטינקט הבסיסי לדחות את הרעיון על הסף, החלטתי יחד עם רעייתי להפוך לשגריר. החזון הגדול של גרעין תורני הרצליה, החיבור למטרות ההתרמה וההזדהות העמוקה עם פעילות הגרעין, עשו את שלהם. למעשה, כל תהליך של תשובה דורש מהאדם לצאת מאזור הנוחות שלו. מצוות התשובה מחייבת את האדם לשנות הרגלים, להחליף דפוסי חשיבה קיימים ולחשב את מסלול חייו מחדש. ככל שהאדם מבין יותר את משמעותה של תשובה וכוחה, יקל עליו להפוך בפועל לבעל תשובה אמיתי.

ü     אין ייאוש בעולם כלל – יום ההתרמה הראשון למבצע הסתיים באכזבה. רק כ-25% מהיעד הושג. "ניתחנו עכשיו את המצב במשרד. המסקנה היא שאנחנו בבעיה אמיתית", כתב מנהל הגרעין בווטסאפ. אולם, מתברר שעל אף ההתחלה הצולעת, הלא ייאמן קרה. למחרת, עם הרבה תפילות, השתדלות ואופטימיות היעד הושג במלואו. המסר בעבודת ה' מתבקש. "כל זמן שהנר דולק אפשר עוד לתקן", "אין ייאוש בעולם כלל", "תחשוב טוב יהיה טוב". כך לימד אותנו הראי"ה קוק: "עיקר הנפילות באות מפני שאינו מאמין בקלותה של התשובה" (אורות התשובה) אמונה בעצמנו וחשיבה חיובית הן שני מפתחות הכרחיים בתהליך התשובה.

ü     כוח הציבור – אדם רגיל אחד לא יכול לתרום או לגייס לבדו ביומיים 700,000 שקל. 1,000 שותפים יחד יכולים גם יכולים. קמפיין השותפות, גיוס ההמונים שהשתתפתי בו, לימדו אותי הרבה על מעלת השותפות, על הכוח הגדול של ציבור. 'אחד המרבה ואחד הממעיט', פרוטה ועוד פרוטה הצטרפו יחד לחשבון גדול. רבי ישראל מסלנט השריש בתלמידיו כי "העצה היחידה לזכות בדין היא להיות איש שרבים צריכים לו". אמנם בראש השנה עוברים כולם בדין אחד אחד כבני מרון, אולם האדם נידון גם על פי השתייכותו לכלל הציבור. "רבים צריכים לו", מסביר הרב וולבה בספרו 'עלי שור' את דברי רבי ישראל, "הוא מי שאינו אגואיסט, אינו חי את חייו רק לעצמו, נושא בעול עם חברו ועם הרבים".

 

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם