מבחן מקלדת Featured

1858526 790

מ"י

אחרי 120, כשניתן דין וחשבון לפני ה' יתברך, יש מאיתנו שיהיו מופתעים מאוד לטובה ויש שיהיו מופתעים לרעה. אז נבין את דברי חז"ל "יש קונה עולמו בשעה אחת" ו"יש מאבד עולמו בשעה אחת". למה אני מתכוון? לכל מה שאנחנו מעלים וכותבים בפייסבוק, שולחים בוואטסאפ, מגיבים בטוקבקים וכו'. תבינו, החפץ חיים מביא בתחילת ספרו רשימה מכובדת של איסורים שאפשר לעבור עליהם בדיבור אחד של לשון הרע, אז תחשבו שאדם מתיישב מול המחשב בלי הרבה זהירות ומחשבה ו... מחטיא מאות, לפעמים אלפים, בכמה וכמה איסורים שכלולים בלשון הרע וכדומה, ויש המגדילים ומלבינים פני חבריהם ברבים, ואם הם רגילים בכך – אין להם חלק לעולם הבא (אפשר כמובן לשוב בתשובה).

בקיצור, בסטטוס/טיקבוק אחד אפשר לעשות יותר עוונות ממה שאדם עבר בכל השנה כולה. "אמר ריש לקיש כל המספר לשון הרע מגדיל עונות עד לשמיים" (ערכין ט"ו ב), קל וחומר כשמספר לאלפי אנשים. ובפרט אם מבזה תלמיד חכם שעליו אמר הרמב"ם שאין לו חלק לעולם הבא (הלכות ת"ת ו,יא), וכן כתב "עוון גדול לבזות את החכמים או לשנאותן, ולא חרבה ירושלים עד שבזו בה תלמידי חכמים".

מצד שני, ברור שאדם שמשתף אנשים בדברים טובים וחשובים עושה דבר עצום, וכן אדם שעומד בניסיון ולא מפרסם דברים רעים זוכה למעלה חשובה מאוד בעיני ה'. הגר"א אומר (באיגרתו 'עלים לתרופה') כי "על כל רגע ורגע שאדם חוסם פיו, זוכה לאור הגנוז שאין כל מלאך ובריה יכול לשער". אבל בלי ללמוד לטוס אי אפשר להיות טייס, ובלי ללמוד הלכות לשון הרע קשה לדעת מה מותר (תתפלאו, אבל יש כמה היתרים) לומר ומה אסור. זה לא מסובך, פשוט תבחרו אחד מספרי הלכות לשון הרע, ולכו על זה. ואם נכשלתם – אל ייאוש, תתאמצו להבא וזה יהפוך להרגל בעזרת ה'.

כתבות אחרונות

Prev Next
המלך בשדה

  מאמר מאת הרב חברון...

הילדים הקבועים

  הרה דוד סתיו על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם