בעל הבית על האמת Featured

1858526 790

ישראל דוידוביץ, תלמיד בישל"ץ

הרבה כתבות, מאמרים ושירים על פלורליזם וקבלת האחר התפרסמו ב'עולם קטן'. לא ראיתי שום דעה שרואה את האמת הגדולה בפלורליזם, אלא רק הסבירו עד כמה זה גרוע ועד כמה זה לא נכון.

אני לעומת זאת חושב שהכול אמת והכול נכון.

ואסביר את דבריי: כל מה שהאדם קולט, דעות חוויות וכדומה, הוא קולט באופן סובייקטיבי. האדם אינו יכול לבחון אם הדבר נכון באופן אובייקטיבי ללא נגיעה אישית, אלא רק איך הוא פוגש את הדבר. כלומר, האדם אינו נפגש עם המציאות עצמה אלא רק עם איך שהוא פוגש את המציאות, כמו שהמדע אומר על צבע שהוא לא באמת צבע אלא אלו גלים שהמוח מתרגם לצבע.

אותו דבר ביחס למציאות: איך אנו יכולים להיות בטוחים שאנו צודקים, הרי איננו יכולים לבחון את הדעה באובייקטיביות אלא רק דרך המוח הסובייקטיבי שלנו, ומי ערב שהמוח שלנו צודק?

לדוגמה, אם נפגוש חייזרים שיש להם דרך חשיבה שונה לגמרי משלנו, וגם הם יהיו בטוחים במאה אחוז שהם צודקים, איך אנו יכולים להיות בטוחים שדרך החשיבה שלנו היא ורק היא הצודקת? א‑לוהים נתן לך להיות בעל הבית על האמת?

ולכן, מאחר שאנו לא באמת יכולים לבחון מה האמת (אם בכלל יש אמת), אני מציע שכל אחד יבחר לעצמו את האמת שלו ולא יכפה אותה על מי שיש לו אמת שונה משלו.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם