בואו, חרדיות

1858526 790

חרדיות, בואו לשירות הלאומי

שילת טל, 18, קריית שמואל

מה אני עושה בשנה הבאה? בע"ה אהיה מדריכת טיולים במסגרת השירות הלאומי. לא, אל תקראו לי משתמטת, הוריי שירתו בצבא, אח שלי ישרת ובע"ה גם בעלי וכל הילדים שלי. ואני? רק מחכה לשנה הבאה שבה אוכל לתרום ולתת את כל כולי, אדריך קבוצות ותהיה לי הזכות להכיר להם את הארץ מקרוב,

הכי קרוב שיש – דרך הרגליים.

הגעתי למסקנה שאין הבדל מהותי בין תפיסות העולם שלי לבין תפיסות העולם של רבקי מבני ברק. שתינו התחנכנו מינקות לאהבת העם והארץ, לגמילות חסדים ולחיות חיים של תורה.

ההבדל העיקרי בינינו הוא שברור לי שאשרת את המדינה לאחר שאסיים את לימודיי ולפני שאצא לחיים, ואילו לה ידוע מגיל צעיר שהיא תלך ללימודים, לסמינר שבו תלמד מקצוע כגון הוראה או מזכירות תוך שילוב שיעורי תורה, תצא לדייטים ותקים משפחה.

ההבדל הזה ישליך על הבחירות שלנו בהמשך החיים.

בשבוע שעבר מלצרתי במלון ויצא לי לדבר עם חרדייה בת גילי בערך. שאלתי אותה אם המגזר החרדי מתנגד לערכים של גמילות חסדים, נתינה ומסירות נפש למען עם ישראל, תוך שילוב התורה במסגרת חרדית.

מובן שלא, היא ענתה. אם כן, מדוע אין שירות לאומי במגזר החרדי כמו שיש במגזר הדרוזי ובחלק מהמגזר הערבי?

היא ענתה שאין שירות לאומי חרדי מפני שזה מנוגד למוֹדה החברתית. המסלול של סמינר ושידוכים לאחר סיום הלימודים מקובע כבר שנים וקשה מאוד לשנותו, ובת שתנסה להשתלב בשירות הלאומי עלולה להיפגע ולהינזק בשידוכים.

אני חושבת שהכנסת החרדיות לשירות הלאומי תועיל לכולן!

למדינה – עוד כוח תרומה יקר,

ולבנות החרדיות – להיות חלק פעיל באופן שוויוני, להשתלב טוב יותר בחברה ובתחומים מסוימים, כך שבעתיד תוכלנה להשתלב בשוק העבודה.

אפשר גם להתחתן בשנת השירות, ובזמן שהבעל לומד רוב היום בישיבה כאברך או יוצא לעבוד, הבחורה יכולה למלא את הזמן שלה בעשייה ולקבל משכורת (יחסית מצומצמת אבל גם זה משהו).

אם כן, מדוע המדינה לא מנסה להקים מסגרות חרדיות לשירות הלאומי?

 

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם