מישהו צריך ללמד

1858526 790

מישהו צריך ללמד כאןתגובה למכתב "אנשי חינוך, לא מורים" מהשבוע שעבר

הראל זילברנגל, מורה ומחנך כחצי יובל שנים

תלמיד/ה יקר/ה!

אנחנו תמיד לעזרתך, גם כשאנחנו פיזית לא לידך. מדבריך עולה שאנו כאנשי חינוך דואגים ללימוד, אך בנוגע לנושאים שהם מעבר ללמידה העולים בכיתה אנו מפנים את עצמנו ואף בורחים מכך.

מצער מאוד לקרוא את הדברים העולים מהשטח, אך נראה לי שיש צורך לחדד וללבן את תפקיד המורה. לדעתי, לא נכון להפריד בין שני הכובעים 'חינוך' ו'הוראה', אלא ללכת על שיטת ה'גם וגם'. כלומר, אנו גם מורים וגם אנשי חינוך.

פעולת ההוראה היא הפעולה הרשמית הדורשת מאיתנו ללמד תחומי ידע מוגדרים בזמנים מוגדרים לפי שיטות מוגדרות כפי שמשתמע מפירוש המילה: 'הוראה' - להורות!

פעולת 'החינוך' היא הפעולה הבלתי רשמית הדורשת מאיתנו לעצב את אישיות המתחנכים לפי תאוריות שונות ודרכי מוסר שונות, כל מוסד לפי דרכו החינוכית וקהל היעד השייך לו.

ודאי שאין שעות שבהן אנו מחנכים ושעות שבהן אנו מורים, אנו חובשים על עצמנו את שני הכובעים בו זמנית. כלומר, התכנים שאנו מעבירים צריכים לעזור ולסייע בעיצוב האישיות, בוודאי כשמדובר על תחומי הדעת התורניים: תנ"ך, תושב"ע ועוד.

בעת כניסתנו לכיתה אנו יודעים שיש לפנינו כיתה המורכבת ממגוון תלמידים בעלי אופי שונה, ונדרש מאיתנו לתת מענה לכווולם. החינוך לא גדול עלינו, כדבריך! הוא תפור עלינו!

לא פעם אנו נקרעים, כפשוטו, בין לימוד החומר לבין השאלות החינוכיות (המשהו מעבר ללימודים) העולות מתוכו -אם נמשיך ונלמד - התלמיד השואל ייפגע, ואם ניתן מענה לשאלות החקר שהן מעבר ללימודים, יתחילו להשתעמם התלמידים הרוצים להעמיק ולהתקדם בלימודים.

בין לבין צצות בעיות משמעת (הבאות מהתלמידים שאינם מוצאים עניין ב'משהו מעבר ללימודים')המקשות עלינו לתת מענה מושלם כאילו היינו בלימוד בחברותא. אין איש היכול לפתור את המבוכה הזאת. נותר לנו לכבד את החיים בתוך זה. זוהי דילמה מוסרית המלווה אותנו בכל שיעור ושיעור. עבודות ההוראה והחינוך הן פעולות קשות ולו בגלל הקונפליקט הזה.

הסתכלו בעיניים שלנו, תלמידים יקרים, ותעריכו את הדמויות העומדות מולכם.

שנזכה ונצליח.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם