אוניברסיטה דתית?

1858526 790

תגובה ל"הרב והפרופסור"

מודה נסים, ישיבת רועה ישראל

קודם כול, יישר כוח עצום למערכת 'עולם קטן' על הקו התורני שהיא מובילה כעלון מעניין ועדכני ועם זאת מחויב לתורה.

במוסף 'אקדמיה' בשבוע שעבר הובא ריאיון עם פרופסור הרשקוביץ. קראתי את דבריו על עבודתו באוניברסיטה, אך כשהסביר מהי עמדת היהדות על מצב האוניברסיטה הזדעזעתי. כששואלים אותו על ענייני צניעות הוא אומר: "אני לא מבין על מה אתה מדבר". לא שיש הפרדה באוניברסיטה אלא שאין שום בעיה בזה: "זה לא עולם שיש בו יותר צניעות או פחות צניעות מהרחוב או מהסופר".

בהמשך המצב כבר מידרדר, לא רק שזה כמו הרחוב אלא גם שיש שם מסיבות מעורבות, אבל "מדובר בחבר'ה גדולים, אני מבין שזה לא פעם ראשונה שחלק גדול מהם נחשף לדברים מהסוג הזה". לא די לו בזה, אלא שלדעתו כבר אין שום בעיה בקשרים רומנטיים בין גברים לנשים בלי כוונת נישואים, ואפילו בין גברים לגברים כל זמן שלא באים לעבירה למעשה: "התורה אוסרת יחסים בין גברים, אבל לא שגבר יאהב גבר, כמו שהיא לא אוסרת על גבר שיאהב אישה אחרת".

ואני תמה: איך ייתכן לומר שאין בעיה בדבר שהשולחן ערוך אמר שאסור מדאורייתא? השולחן ערוך כותב באבן העזר (כא, א): "צָרִיךְ אָדָם לְהִתְרַחֵק מֵהַנָּשִׁים מְאֹד מְאֹד". לא חרדי פנאט כתב את זה. זה השולחן ערוך. כדי להתרחק מהעבירה צריך לשים גדר, והשולחן ערוך מפרט: "וְאָסוּר לִקְרֹץ בְּיָדָיו אוֹ בְּרַגְלָיו וְלִרְמֹז בְּעֵינָיו לְאֶחָד מֵהָעֲרָיוֹת (בימינו העריות כוללות גם פנויות, מפני שגזרו על פנויה שלא תטבול). וְאָסוּר לִשְׂחֹק עִמָּהּ, לְהָקֵל רֹאשׁוֹ כְּנֶגְדָּהּ אוֹ לְהַבִּיט בְּיָפְיָהּ. וַאֲפִלּוּ לְהָרִיחַ בִּבְשָׂמִים שֶׁעָלֶיהָ אָסוּר". ובהמשך הסעיף: "וְהַמִּסְתַּכֵּל אֲפִלּוּ בְּאֶצְבַּע קְטַנָּה שֶׁל אִשָּׁה וְנִתְכַּוֵּן לֵהָנוֹת מִמֶּנָּה, כְּאִלּוּ נִסְתַּכֵּל בְּבֵית הַתֹּרֶף (פי', עֶרְוָה) שֶׁלָּהּ".

אם כן מה נעשה ברחוב? יש דרכים בהלכה להתמודד. "פָּגַע אִשָּׁה בַּשּׁוּק, אָסוּר לְהַלֵּךְ אַחֲרֶיהָ, אֶלָּא רָץ וּמְסַלְּקָהּ לַצְּדָדִין (כלומר, שהוא עצמו זז לצדדים...) אוֹ לְאַחֲרָיו". אבל ללכת לכתחילה למקום פרוץ זה ודאי בעייתי, אז איך אפשר לומר שאין שום בעיה של צניעות באוניברסיטה? ויותר מזה, למשוך בכוונה למקומות כאלה את הציבור החרדי, שהמחויבות להלכה היא בנפשו! "אני רוצה שהבחור החרדי ילמד לימודים אקדמיים, גם אם המחיר הוא לאפשר לו לימודים בהפרדה". הלכתחילה, כמו שהוא אומר לפני כן, היא ללמוד לימודים מעורבים, אבל כדי להכניס את החרדים ו(סליחה על המילה) לקלקל אותם, הכול שווה. אפילו הפרדה. ואילו ההלכה אומרת: "וְהַמִּתְכַּוֵּן לְאֶחָד מֵאֵלּוּ הַדְּבָרִים, מַכִּין אוֹתוֹ מַכַּת מַרְדּוּת".

אם כן, האם יש בעיות צניעות באוניברסיטה?...

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם