אני גלגל?

1858526 790

ע'

"חסר גלגל? – אני הגלגל... אני - האידאה הטהורה של שירות, מוכן לכול. אינני קשור בשום דבר, אני יודע רק ציווי אחד: לבנות".

מאז הגדרת ה"חלוץ" של טרומפלדור ועד היום השתנתה האידאולוגיה הרווחת והפכה יותר אינדיווידואלית. עדיין קיים דגש משמעותי לערך הנתינה אך ממקום שמחפש את "האני" בתוך הנתינה. המטרה נותרה זהה – לבנות. אך אם בימי טרומפלדור הכוונה הייתה בעיקר לבניין הארץ הממשי – כיום מושג הבנייה התרחב והתפשט לתחומים נוספים: בניית מדינה ערכית ועצמתית, בניית חברה מוסרית בעלת מעורבות חברתית ועוד.

ובכל זאת, קשה יותר ויותר למצוא נוער המוכן למסור את נפשו, או לפחות את זמנו, לטובת עשייה חברתית כמו בימי החלוצים בקום המדינה.

נראה שההבדל בין הדורות נובע ממקור עמוק יותר מאשר פערי הזמן. הגישה הדוחפת לנתינה מעצמי לטובת האחר כבר לא מספיקה בפני עצמה. בתנועות הנוער מנסים להחדיר רצון ושמחה בעשיית חסדים ע"י פעולות בנושא, יציאה לעשייה חברתית ועוד. במערכת החינוך אפילו מחייבים את הנוער להתנדב בתכנית "מחויבות אישית".

אך למרות כל המאמצים המוטיבציה של הנוער פוחתת עם השנים, ויותר מאתגר להוציאם מהטכנולוגיה הממכרת ולחברם לערך הנתינה בפועל.

אני מאמינה שאין זה חלילה "דור מקולקל" אלא דווקא להפך, מדובר בדור גדול הדורש העמקה – לא עוד לסיסמאות גדולות וכלליות. יש צורך בהשקעת מאמצים ומשאבים בבניין נוסף וחשוב לא פחות (ואולי אף יותר) – בניית "האני העצמי" של כל נער ונערה, שימת דגש על היכרות עם נקודות החוזק והחולשה, החלומות, תחומי העניין והכישורים של כל אחד ואחת כבר מגיל צעיר.

עלינו לשנות את כיוון החשיבה מבחוץ – פנימה, לבנות מערכי פעילות במערכת החינוך ובתנועות הנוער שייתנו מענה אישי ויתמקדו בנער עצמו. לאחר בניית זהות עצמית מבוררת וחזקה אפשר יהיה גם לעלות לרבדים נוספים ולהתחבר לאידאלים הנשגבים של תיקון החברה ואף תיקון העולם.

"אני גלגל" – בדורנו, כדי להיות גלגל המניע את העולם קדימה, יש צורך קודם לבנות את קומת האני והחיבור העצמי. כשהנער או הנערה יקבלו כלים איך לאהוב יותר את עצמם ולקבל את החלקים השונים שבתוכם בהכלה – הם יוכלו לצאת אל החברה מנקודת מוצא בריאה וחיובית יותר. הם יוכלו להשתמש באותם כלים שקיבלו למציאת "נקודות טובות" באחר, להכיל את השוני ולקבלו באהבה. ברגע שישנו שקט פנימי בתוך הנער הוא מסוגל לשמוע את הצרכים והקשיים של הקהילה והחברה הסובבת ולהתחבר אליהם.

הצרכים העולים בדורנו שונים מאלה שהיו בדורות קודמים. הציווי לבנות נשאר - אך עלינו מוטלת האחריות לברר היכן צריך להתמקד כיום ובמה להשקיע את הכוחות הרבים המצויים בכל אחד ואחת.

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם