מעלית התורה

1858526 790

א'

בתקופת האחרונה שלי בישיבה הייתי לומד פחות - לא כי התעצלתי (טוב, אולי קצת), אבל התקופה הזאת הייתה מלאת לחצים בתוך העיניים.

בגלל בעיית הראייה שלי נדרש ממני הרבה מאמץ בעת הקריאה והרבה מנוחה אחריה.

להנאתי הייתי עושה עוד דברים כדי להפיג את הכאב. בין השאר צילמתי שיעורים (צריך רק להתאמץ כשמכוונים ואחר כך הכול זורם) וגם סידרתי מקומות והתייחסתי לאורחים (תכל'ס רק היום אני מבין כמה זה היה חשוב).

ביום שבו עזבתי את הישיבה שאלתי את הרב בכנות למה הישיבה לא עזרה לי בקשיי הראייה, והתשובה הייתה "מעולם לא ביקשת". הוא צדק, ממנו אישית לא ביקשתי - מה לי ולראש ישיבה שמתעסק בדברים שברומו של עולם. אך פניתי לכמה אנשים והם הפנו אותי לכמה אנשים וכן הלאה.

כמה מחבריי לקויי הראייה והעיוורים שרצו ללכת ללמוד לא עשו זאת בדיוק מהסיבה הזאת - שאין מענה נגיש בישיבה לאנשים עם צרכים מיוחדים אלא אם כן אתה אדם פרטי שמשלם יפה יפה.

ההמצאה הכי טובה שהומצאה בעולם הישיבות היא החברותא אבל לא תמיד מוצאים ולא תמיד יש לו כוח לקרוא לך (וזה לגיטימי, הוא תלמיד ולא מורה תומך כמו בבית ספר), אף שזה עוזר מאוד. כשזה לא היה הייתי צריך להשתמש במכשיר מגדיל שגם הוא היה מאמץ לי את העיניים.

אז לא מגיע לי ללמוד בישיבה? אני חושב שהישיבות צריכות לפתוח את הראש למען הדור הבא שיש לו כל מיני קשיים - להפסיק להתעסק רק בענייני תלמידים, קדושה, אוכל אלא לעסוק גם בנגישות. ואל תגידו לי שיש מעלית! נסו לחשוב איך לתמוך באלה שצמאים ורוצים וקשה להם לראות. למה אין סידור מוגדל אחד בבית המדרש חוץ מהסידור המפדח של החזן? כמו שבכל בית כנסת יש סידורים ספרדיים ואשכנזיים, מן הראוי שיהיו סידורים מוגדלים, ואם אפשר ברייל לאנשים עיוורים זה יכול להיות מעולה!

ראוי שגם את עיניהם של העיוורים יכבדו, ורב גדול יוציא פסק הלכה שבית הכנסת חייב להכניס כלב נחייה יחד עם אדם עיוור - או שאדם רואה ישאיר את עיניו מחוץ לבית הכנסת.

לעלות במעלות התורה יחד ולא רק במעלית.

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם