תגובה לד"ר חגי בן ארצי

1858526 790

תגובה לכתבה עם ד"ר חגי בן ארצי

ד"ר דן גמליאל

בגיליון שבת חזון התפרסם כאן מאמר על הסבריו של ד"ר חגי בן ארצי למרידות ברומאים ותוצאותיהן. במאמר זה הועלו כמה טענות תמוהות ביותר. האחת – "הרומאים רצו להשמיד את היהדות ואת העם היהודי", ובהקשר זה מובא המספר הגדול של יהודים שנהרגו במשך תקופה של 400 שנה, במהלך עשרה אירועים של מרד. מי שרוצה להשמיד עם, אינו מחכה 400 שנה. האירוע הראשון המוזכר שם הוא המלחמה של פומפיוס בארץ יהודה. אבל פומפיוס לא הגיע ביזמתו, אלא הוזמן לארץ בגלל מלחמת אחים. אחד מבניו של אלכסנדר ינאי ביקש את עזרת הרומאים במלחמה נגד אחיו. ייתכן שפומפיוס לא נהג בעדינות, אבל לא הייתה לו כוונה להשמיד את היהודים אלא לנצל הזדמנות להשתלט על הארץ.

אחרי פומפיוס הייתה תקופה של יותר ממאה שנה עד "המרד הגדול", תקופה הכוללת בין השאר את זמנם של שמעיה ואבטליון, של הלל ושמאי, וגם של רבן גמליאל הזקן. מדוע בכל התקופה הזאת לא היה מרד נגד הרומאים, ולא שמענו על ניסיון של הרומאים להשמיד את היהודים?

המרד הגדול (שבא אחרי הרבה התנכלויות של הרומאים לתושבים היהודים) גרם למלחמה, שהתוצאה שלה הייתה בעיקר חורבן הבית. נכון, הרומאים דיכאו את המרד באכזריות – אבל מדובר בדיכוי של מרד ולא במהלך של השמדה. הקהילות בתפוצות, תחת שלטון הרומאים, לא נפגעו.

בהמשך נטען במאמר שרבן יוחנן בן זכאי תמך במרד הגדול. אין שום בסיס לטענה הזאת, ובקשתו להקמת בית מדרש אינה קשורה למרד. נטען גם שתלמידיו ותלמידי תלמידיו (ביניהם רבי עקיבא) היו שותפים למגמה זו – ואילו לא היה כך, הרי תמיכתו של רבי עקיבא במרד בר כוכבא הייתה כביכול מרידה ברבו. אבל חילוקי דעות בין רב לתמיד אינם מרד ברב. על כל פנים, גדולי תלמידיו של רבן יוחנן בן זכאי היו רבי אליעזר ורבי יהושע (והם היו רבותיו של רבי עקיבא). רבי אליעזר לא היה מעורב בשום מלחמה או מרד. רבי יהושע היה מעורב במקרה אחד – אבל מהצד של שלילת המרד שיזמו יהודים מסוימים אחרי שהקיסר טריאנוס (או אדריאנוס) ביטל את ההבטחה לאפשר את בניית המקדש (בראשית רבה, ס"ד).

סמוך לאותו זמן היה מרד גדול של היהודים בתפוצות (45 שנה אחרי חורבן הבית) – בעיקר באזורים ששייכים היום למצרים וללוב, וגם בקפריסין. במרד זה אכן נהרגו יהודים רבים, ונהרסו קהילות גדולות, אבל תחילתו במרד של היהודים שהיה מכוון לא רק נגד השלטונות הרומיים אלא גם נגד התושבים הנכרים שהציקו להם רבות. ייתכן מאוד שהרומאים דיכאו את המרד באכזריות, אבל יש הבדל גדול בין דיכוי מרד לבין כוונה לצאת להשמדת עם. כך היה גם במרד בר כוכבא, פחות מעשרים שנה מאוחר יותר. המטבע, שתמונתו מובאת במאמר, מתאר את יהודה השבויה – זה מראה על רצון לשלוט ביהודים, לא על רצון להשמיד אותם.

באשר לאדריאנוס נטען במאמר, שהוא "היה כמו היטלר והגה את שיא ההשמדה היהודית". אם כך, למה מרד בר כוכבא שהיה מכוון נגד אדריאנוס התחיל רק חמש-עשרה שנה אחרי שאדריאנוס עלה לשלטון? לפי הידוע, המרד התחיל נגד גזרות שונות (כמו איסור ברית מילה) ואולי גם בגלל התכנית לבנות מחדש את ירושלים עם מקדש לאלילים. אם כן, הבעיה לא הייתה מלחמה נגד היהודים, אלא ניסיון לכפות עליהם את דרכו כעובד אלילים. למרות זאת, רבי עקיבא היה כנראה היחיד בין גדולי החכמים שתמך במרד בר כוכבא. אפשר להתווכח אם שיקול דעתם של המורדים היה נכון או מוטעה, אבל אי אפשר לטעון שרוב החכמים תמכו במרידות האלה.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם