התהילומט

1858526 790
יצחק


ברגע שנריה שמע על הפיתוח החדש של "טכניקודש בע"מ" הוא ידע ששום תפילה שלו לא תהיה שלמה בלעדיו. ולכן, ביום עיון הלכתי לכבוד ההשקה, הוא הלך, עם ארנק מלא, לבדוק את המוצר. איש המכירות קידם את פניו בחיוך ולחיצת יד, והציג לו את המכשיר. "מטרת הפיתוח החדש שלנו היא לוודא דיוק בהגייה של מילות התפילה. הנה, למשל, סרטונים שצילמנו בבתי כנסת ידועים ומכובדים בארץ. ביום חול כמובן. שים לב לשפתותיהם של המתפללים".
המצלמה עברה להילוך אטי והתמקדה בפה של אדם שהתפלל בדבקות, מתנדנד עם כל הברה. "ראה איך בכל פעם הוא משמיט את הבי"ת הרפה. זו הטעות מסוג השמטה הנפוצה ביותר שמצאנו. ישנן גם טעויות מסוג הדבקה, שבו שתי מילים נאמרות כמילה אחת ארוכה. אבל עם התהילומט אין לך מה לחשוש! שים לב לסרטונים הבאים, של מתפללים משתמשי תהילומט. שים לב להגיה הנקייה. שום אות לא מושמטת, הכול נאמר בדיוק מוחלט, בקצב אחיד, לפי כל דקדוקי הלשון וההלכה".
איש המכירות עבר להסבר על תפעול המכשיר, המורכב בתוך חלל הפה, וניתן להפעלה בעזרת יישומון המותאם לכל סוגי הסמארטפונים או בעזרת שלט רחוק. נריה, שלא היה בטוח אם התהילומט אכן נוח כמו שאיש המכירות טוען, רצה לנסות אחד בעצמו. איש המכירות הורה לו כיצד להרכיב את התהילומט, ולהפתעתו של נריה הוא כאילו הותאם לחלל הפה שלו ממש! הוא כיוון את התהילומט למזמור "ממעמקים" בעזרת האפליקציה, והרגיש איך כל הברה של דוד, המלך המשורר, יוצאת מפיו ברורה וטהורה.
חמישים תהילומטים נקנו עוד באותו יום. נריה, שהיה גבאי, קנה תהילומט גם לבית הכנסת, והתקין לו מעמד מיוחד, לצד בקבוק אלכוהול לחיטוי לאחר השימוש. מעכשיו, כל חזן יצטרך להרכיב תהילומט - את האישי שלו, או את של בית הכנסת. כל מתפלל חייב להתפלל בדיוק ובבהירות, וקל וחומר החזן.
ימים עברו, והדודה היקרה של אשתו של נריה חלתה. הוא הוסיף את שמה לרשימת החולים, והשתדל (לפעמים שכח) להזכיר אותה ב"רפאנו". זו הייתה תקופה לחוצה מאוד לנריה. הפרנסה דחקה ודרשה שיעבוד שעות נוספות, ולכן, באותו בוקר נוראי, כיוון נריה את התהילומט למהירות גבוהה מהרגיל. התפילה הלכה חלק, עד שהגיע ל"רפאנו". "שלח רפואה שלמה..." נריה התאמץ להיזכר בשם אמה של דודת אשתו, בעוד התהילומט דוחק בו להמשיך הלאה "רפואת הנפש ורפואת הגוף, לרונית בת... בת..." התהילומט לחץ על דפנות לחייו, מנסה להגות את המילים הבאות של הברכה ולדלג על השם. נריה התנגד וניסה להיזכר. קול פיצוח נשמע כשהתהילומט נשבר ונורה מפיו, פוצע את חניכיו של נריה בשריטה עמוקה ומתיז דם על הסידור והטלית. לרגע היה נראה לנריה כאילו הסידור עצמו מדמם, ולא הוא. המתפללים מיהרו לעזרתו.
חודשים עברו מאז, הימים הנוראים הגיעו. רוב התהילומטים מצאו את סופם בפח, או בגניזה (הייתה סברה כזאת). בתפילת נעילה שנריה התפלל באותה שנה, המרוממת ביותר עד כה, הושמטה בי"ת רפה אחת, וגם כמה אותיות סופיות, אבל אני מבטיח לכם - כל עוונותיו נמחלו.

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם