איך נעבור את פרעה

1858526 790

מאת: יואל

ברור שנעבור, השאלה איך – תגובה ל"עברנו את פרעה, נעבור גם על זה?!"

על אף כל הכאב הרב שהיה לי בימי הפינוי מעמונה, צרם לי מאוד המאמר. השוואה של הרס עמונה לחורבן בית המקדש?! זה כמו להתאבל על מכה קטנה ביד כמו על אדם קרוב שמת.

איך אפשר להשוות יציאה לגלות של 2,000 שנה, חורבן רוחני ולאומי של כלל עם ישראל ורצח של מאות אלפי יהודים, לחורבן של יישוב אחד? אפילו שהוא נעשה מתוך עוול ורשעות לשמם. כמה שהכאב היה ועודנו עצום, זה לא מתחיל להיות קרוב לחורבן בית המקדש.

הפסקה האחרונה: "אלפיים שנה עברו חלפו – מאז צאתי מירושלים. הנשארנו אותו הדבר – בצאתי מעמונה בדמעתיים?" מעידה לדעתי על ייאוש ותסכול עמוק שנובע מהסתכלות מצומצמת מאוד. באמת יש למישהו מחשבה שנשארנו אותו דבר? שאפשר להשוות את המצב של עם ישראל אז לזה של עכשיו? איך שסיימתי לקרוא את השורה הזאת אמרתי לעצמי "ברור שלא". לקח שנייה לתפוס למה בכלל הכותב סיים עם המשפט הזה.

אנחנו לא מתייאשים כל כך מהר! לא נתייאש לעולם! עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה, במיוחד לא כשהוא כבר לקראת הסוף. אלפי יהודים שמסרו את הנפש במשך כל הגלות חלמו להיות במצב שלנו היום.

רק בדבר אחד אני מסכים עם הכותב. עם הכותרת. "נעבור גם על זה?!" – השאלה לא צריכה להיות האם נעבור את זה, כי ברור שכן. השאלה האמתית היא האם נעבור על זה בצורה שתבנה אותנו כמו יציאת מצרים, כמו שעברנו את פרעה, או שניתן לזה להיות עוד אירוע סתמי שזעזע אותנו אבל אחרי כמה ימים המשכנו לחיות כרגיל כאילו כלום לא קרה.

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם