מהי ערבות

1858526 790

מאת: צליל תורג'מן, חובש מילואים בגדס"ר גבעתי וחברו של הדר גולדין הי"ד

בשבוע שעבר ציינו 21 שנה לפטירתו של הרב משה צבי נריה זצ"ל, אבי דור הכיפות הסרוגות. מייסד וראש ישיבות בני עקיבא.

המחנך הדגול, שהיה לו אכפת כל כך מכל אחד ואחד בעם ישראל, העמיד תלמידים הרבה וחינך את תלמידיו לאחריות אישית, ומעל הכול לערבות הדדית שבה כל אחד נמצא בשביל חברו, בישיבה, בצבא, בכלכלה ובכל מקום.

לפני כשנתיים וארבעה חודשים יצאנו למלחמת 'צוק איתן', מערכה שבה ראינו את הערבות ההדדית, את אחוות הלוחמים, את האהבה, האחווה, השלום והרעות ששררו בתוכנו. אלא שלא כל לוחמינו שבו הביתה, ונדמה כי שכחנו את ערכינו. שכחנו כיצד דוד המלך פעל להבאת שאול המלך לקבורה בארץ, שכחנו את הערבות בתוך עם ישראל, בין מדינת ישראל לבין חייליה, בין המדינה לבין הורי החיילים ששולחים אותם להגן על עמנו וארצנו.

"כל ישראל ערבים זה לזה" - מהי הערבות הזאת? אנחנו באמת קשורים זה לזה? זה דורש מאתנו משהו? האם אנחנו יכולים להשתחרר מהערבות הזאת מתי שאנחנו רוצים? או שאולי זהו גורל? זה מחייב אותנו?

אותה ערבות, אחריות ורעות קוראות לנו לסיים את המערכה ולא לוותר. לא לוותר על חיילינו שטרם שבו משדה הקרב. לא לשכוח את אותם גיבורים שנמצאים בידי החלשים, הצדיקים המוחזקים בידי הרשעים, הטהורים שנמצאים עדיין בידי הטמאים.

אותה ערבות קוראת לנו לא להשלים עם המצב הנוכחי אלא להשיב את רוח האומה לאיתנה, לסיים את המערכה כשידינו על העליונה בלי לוותר על שום ערך בדרך. היא קוראת לנו לעשות זאת בדרך הנכונה!

כחברים, כתלמידים, כהורים, כאנשי חינוך, מחובתנו לחנך את עצמנו ואת תלמידינו בשאלה ערבות מהי . האם אנחנו שותפים מלאים זה עם זה? האם באמת כואב לנו כשאנחנו רואים שנעשה עוול לאחר?

לכך חינך הרב נריה: "אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד". הדר גולדין ואורון שאול, שהקריבו את כל מה שהיה להם בעבור כולנו, האם אנחנו ערבים למשפחות שלהם ועושים כל שביכולתנו להביאם הביתה? להכיר להם מעט תודה על כל פעולותיהם?

באמירותיו של הרב נריה ובשיחותיו בעניין הזה, זאת הייתה הרוח! רוח גדולה, ענקית, כללית, שפיעמה בתלמידיו מהקטן ועד הגדול - "כל ישראל ערבים זה לזה".

מה שבטוח, הרב נריה לא רק דקלם על הערבות, הוא חי אותה. הוא חי את זה כל החיים שלו, ולימד אותנו - "חייב אדם להיות ערב לעמו".

לתגובות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם