לא מאכילים אותך בכפית

 הרב ינון מדר, ראש המכינה הקדם-צבאית 'חמדת יהודה'

 

בפרשת עקב משה רבנו מדריך אותנו בבניית מערכת יחסים נכונה עם הקב"ה לקראת הכניסה לארץ. את תקופת המדבר משה מסכם בחובה לזכור את הנסים הגדולים שעשה ה' לאבותינו ואשר ראו עינינו, ובפרק ח פסוק יז משה מזהיר מאווירה של "כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי עָשָׂה לִי אֶת הַחַיִל הַזֶּה". פשט הפסוק מזהיר מחטא הגאווה החמור, הנובע מהאדרת האדם ומשכחת האלוקים. התוצאה של חטא זה היא "אָבֹד תֹּאבֵדוּן" (שם, יט). יש מגדולי הראשונים אשר פירשו את הפסוק בדרך אחרת, המעצימה את מחויבות העשייה של האדם עם ההכרה שה' הוא מקור הכוח.
רבנו נסים גירונדי, מחבר ספר דרשות הר"ן, כותב בדרוש עשירי שיכול האדם לומר 'כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה', אך מדגיש את הפסוק הבא – "וְזָכַרְתָּ אֶת ה' אֱלֹקֶיךָ, כִּי הוּא הַנֹּתֵן לְךָ כֹּחַ לַעֲשׂוֹת חָיִל" (שם, יח), ה' נותן לך כוח לעשות חיל. כוח הוא פוטנציאל. חיל הוא ההוצאה לפועל. בארץ ישראל הקב"ה אינו נותן חיל כפי שבמדבר הוריד מן ושלו מן השמים והוציא מים מן הסלע. בשפתינו – הבורא נותן פוטנציאל, חומרי גלם ויכולת מימוש, אך על המוצר המוגמר תמיד יהיה חתום האדם.
יש להיפרד לשלום משתי גישות קיצוניות הסובבות אותנו ומזינות האחת את חברתה. הגישה האחת כפרנית במהותה: "מי יאכילנו לחם רב? מי ישקנו כוס חלב? למי תודה, למי ברכה? לעבודה ולמלאכה!" אין כוח עליון ומשתררת אווירה כי האדם יוצר את הפוטנציאל של עצמו. הגישה האחרת רואה במאמץ האנושי חוסר אמונה. גישה זו מעלה על נס את המאמין המתאר את עצמו כאפס, וככל שהוא פועל פחות הוא מתואר כצדיק יותר.
רבנו יצחק אברבנאל (שהיה שר אוצר בשלוש ארצות – בספרד עד הגירוש, בפורטוגל עד שגורש ובאיטליה עד מותו) מחלק בפירושו לתורה בין הסיבות הראשונות – מקור הפוטנציאל, לסיבות האמצעיות – נעשות על ידי האדם. רצון ה' הוא שהאדם ישתף את כוחו ויממש את יכולותיו בעבודת האדמה או בכל פרנסה אחרת. אנו חיים בעידן שהעמל והעבודה מוצגים בו כעול והמנוחה כמשאת נפש שהיא מדרגתם של העשירים. כאשר ילדים ובני נוער נחשפים לתפיסה זו קשה להם לחיות את החיים האמתיים. בתקופת הלימודים ולאחר מכן בחיפוש הפרנסה האדם מחויב להתאמץ, ואף יותר מכך – ליהנות מן המאמץ ומיכולתו להוציא מן הכוח אל הפועל. הדבר נכון שבעתיים בלימוד התורה – אינו דומה תלמיד המקשיב הקשבה פסיבית לתלמיד הטורח ועמל לחקור ולדרוש בעצמו, להסיק מסקנות, לכתוב את הבנותיו וללמד אחרים. על כן יש לשמוח ולהודות לה', כי הוא הנותן לנו כוח לעשות חיל ולהיות שותפים בתיקון העולם!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם