פתחון פה

 הרב ינון מדר, ראש המכינה הקדם-צבאית 'חמדת יהודה'

 

בפרשתנו שלושה נושאים הנראים שונים זה מזה. ננסה לחבר ביניהם ולשזור אותם יחד לנושא מרכזי אחד – כוח הפה. הנושא הראשון הוא שבועות ונדרים. מהי שבועה ומהו נדר? אמירה של אדם שכוללת מחויבות שאינה כתובה בתורה, תוספת של גדרים שאדם בוחר בהם כדי להרחיק עצמו מן העברה. דגש חשוב - כל כוחם של הנדר או השבועה הוא בכוח הפה בלבד, לא מכוח של ציווי חיצוני, לא מכוח המחשבה ולא מכוח המעשה.
הנושא השני בפרשה שייך לציווי לנקום במדיינים. ישראל יוצאים למלחמה ולוקחים שלל, וכאן עולה שאלת הכשרות של כלי מדיין. זהו המקור לכל דיני הכשרת כלים בתורה. "כל דבר אשר יבוא באש תעבירו באש וטהר, אך במי נידה יתחטא" (במדבר לא, כג). דיני הכשרת הכלים הם ההכנה הראויה המאפשרת לנו להכניס מזון מבושל לתוך פינו. אם בפרשת נדרים ושבועות עסקנו בדברים היוצאים מן הפה, פרשת הכשרת הכלים מלמדת אותנו על התנאים המאפשרים לנו להכניס לפה. המזון הנכנס מתעכל והופך להיות חלק מאתנו, לכן חשובה ההקפדה על טהרתו וכשרותו.
הנושא השלישי - בקשת בני גד וראובן להתנחל בעבר הירדן המזרחי. הם מתחייבים בפיהם להיחלץ חושים ולכבוש את עבר הירדן המערבי לפני שיתיישבו בנחלתם. הסכנה שימרדו מטופלת בעזרת כוח הפה, כוח הדיבור. הם הבטיחו שיילחמו לצד ישראל ומשה מאמין להם על פי שבועתם בלבד, והם עומדים בה ומקיימים אותה כפי שכתוב בספר יהושע.
בפרשת בראשית האדם מוגדר מְדַבֵּר: תרגום אונקלוס למילים "ויהי האדם לנפש חיה" (בראשית ב, ז) הוא "רוח ממללא", אף שהוא בעל כוח מחשבה, שמיעה וראייה. מה יש בכוח הדיבור שהופך את האדם לאדם? היכולת של האדם להידמות לבוראו טמונה דווקא בכוח הדיבור. הבורא ברא את העולם בכוח הדיבור, "הוא אמר ויהי". האדם פועל בעזרת כוח הדיבור. לא לחינם האזהרה בפרשתנו לאדם הנשבע היא "לא יחל דברו, ככל היוצא מפיו יעשה", דהיינו לא לחלל את כוח הדיבור ולקיים את מה שהתחייבת לעשות. לצערנו אנו נתקלים במנהיגים שבעזות מצח מוכנים להצהיר ולהבטיח אך לא לקיים ("הבטחתי אך לא הבטחתי לקיים"). בקלות דעת ובכפיות טובה הם מתעלמים מהתחייבויות מתועדות בטענה ש"הכול דיבורים". קל יותר ליצור מנגנון שישגיח ויפקח על הדברים הנכנסים אל הפה על פי הלכות הכשרות מלהשגיח על המילים היוצאות מן הפה, ולכן ציוונו חז"ל "חכמים היזהרו בדבריכם שמא תחובו חובת גלות" (אבות א, יא).

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כי יש א‑לוהים שופטים בארץ

  מאמר מאת הרב חגי...

נורה אדומה

  ד"ר מיכאל אבולעפיה מגיב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם