עבודת ה' בחודש מרחשוון Featured

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

אף על פי שחודש מרחשוון לא זכה שיארע בו חג, זכה להיות החודש הראשון שמוזכר בתורה: "בִּשְׁנַת שֵׁשׁ מֵאוֹת שָׁנָה לְחַיֵּי נֹחַ בַּחֹדֶשׁ הַשֵּׁנִי בְּשִׁבְעָה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ בַּיּוֹם הַזֶּה נִבְקְעוּ כָּל מַעְיְנוֹת תְּהוֹם רַבָּה וַאֲרֻבֹּת הַשָּׁמַיִם נִפְתָּחוּ".

כך, למרות מרכזיותם של חודש תשרי וניסן, דווקא נקודת ההתחלה של החודשים בתורה היא חודש מרחשוון, וכידוע המהות של כל דבר רמוזה בפעם הראשונה שהוא מופיע בתורה.

מה טמון בחודש זה? מהו סודו?

כדי להבין מהות של כל חודש צריך להתבונן במה שאירע בו. בחודש מרחשוון 'נבקעו כל מעיינות תהום רבה וארובות השמים נפתחו'. המבול הוא אומנם הטבעת העולם במים, אך הזוהר הקדוש (א קטז, ב) דורש את הפעולה הזו גם לשטף גדול שיהיה באחרית הימים, שפע של מעיינות חוכמה שיפתח ה' עלינו באחרית הימים, כמאמר הכתוב: "ואחרי כן אשפוך את רוחי על כל בשר". אך קשה, כיצד מאורע קשה כל כך רומז לאור הגדול שיהיה באחרית הימים?!

התשובה היא שבאמת השפע העצום שניתן מהשמיים הוא ביסודו תמיד טוב מאוד, אך כשאין כלים לקבל אותו הרי שמצד החיסרון שבמקבל הוא הופך לנזק, וה'שפע' נהפך ל'פשע'. ונבין שסוד גדול רמז ה' במבול לכל האנושות. הקב"ה אמר במבול: יש לי שפע עצום לתת לכם, אבל אתם חייבים לבנות כלים בעבורו – להיות מוסריים וטובי לב, הולכים בדרך הישר והצדק. כך תוכלו לעמוד ברוב טובה, וכפי שיהיה לעתיד לבוא, שהקב"ה ישפיע שפע אינסוף על עם ישראל וייתן לנו כוח לעמוד בו, כדרשת חז"ל על הפסוק "והריקותי לכם ברכה עד בלי די".

הקב"ה הריק ברכה עד בלי די על דור המבול, ואף שכל האנושות טבעה ברוב הטובה הזאת נחקק השפע בקרבם, ומאז ועד אחרית הימים החל מסלול ארוך של בניית הכלים, הכשרת האנושות, עד שבאחרית הימים שוב יפתח ה' את אוצרו הטוב, מעיינות תהום רבה וארובות השמיים, וישפיע שפע חוכמה עד בלי די. והוא נרמז בפסוק "ה' למבול ישב וישב ה' מלך לעולם".

המבול בסודו 'טוב', התחיל דווקא ביום 'טוב', בי"ז במרחשוון, ללמדנו ששורש המבול טוב, אלא שחסרים הכלים.

ומכאן נבין שמעלת חודש מרחשוון היא דווקא בכך שאין בו חג, וכולו ימי חול. החג הוא שפע מלמעלה, וימי החול הם עבודה למטה. זוהי המהות של מרחשוון – הורדת האורות הגדולים של תשרי אל תוך מציאות חיי היומיום. זהו אתגר גדול של בניית כלים לכל השפע שניתן לנו בחודש הראשון. זוהי גם מהות החודש 'השני', שבאותיות האות בי"ת, שהיא מלשון בית, בית קיבול אל הראשון, האל"ף, סוד אלופו של עולם, כפי שמבואר בספרים בסוד האות בי"ת.

סגולת ימי חודש מרחשוון היא פתיחת הלב, הכשרת הנפש לקבל את האור הגדול. דווקא היומיומיות שלו רומזת על מעלתו: להוריד את האור הגדול לתוך הפרטים הקטנים של החיים.

איך מכינים את הלב לקבל את השפע? על זה אמרו חכמים: "איזוהי עבודה שבלב, הווה אומר זו תפילה". התורה היא השפע שבא מלמעלה, והתפילה היא הכנת הלב לקבל את אור התורה. לכן השיא של תשרי, חודש השפע השמימי, הסתיים בשמחת תורה, ומשם אנו מגיעים למרחשוון, חודש הכנת הכלי שמהותו היא עבודת התפילה. דבר זה נלמד ממשמעות המילה 'מרחשון', שהיא לשון רחש, כמו 'מרחשון שפוותיה', מרחשים שפתותיו ('ון' פרושו מים, ומרחשון הוא מים מרחשים). 'רחש ליבי דבר טוב'. זוהי התפילה, שהיא מכשירה את הלב לקבלת השפע דרך השפתיים הרוחשות ומבטאות את הכמיהה והשתוקקות שלנו להיות ראויים לקבל את האור ממרומים.

ואכן, מרחשוון כולו תפילה, ובו אנו מתחילים בפועל לבקש על הגשמים, שהוא רמז לתמצית התפילה כולה. ובדרך הגימטרייה אפשר להטעים ולומר ש'מרחשון' עולה בגימטרייה "תְּפִלָּה לְאֵל חַיָּי" (604).

שנזכה להשכיל כיצד להמשיך את האורות הגדולים של תשרי לתוך מציאות החיים, לחבר את המוח והלב ולקיים בקרבנו את ההוראה הקדושה "בכל דרכיך דעהו והוא יישר אורחותיך". אמן ואמן!

השיעור השבועי של הרב ראובן ששון עבר לירושלים, ואתם מוזמנים! בכל יום שלישי ב-20:00, קרן היסוד 22 (בניין ה-OU). לקבלת דברי תורה שבועיים שלחו הודעה: 053-6240891

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם