מתנות מועילות או מעכבות?

 הרב ינון מדר, ראש המכינה הקדם-צבאית 'חמדת יהודה'

תלונות ישראל במדבר הן לכאורה הוכחה לכך שהסיוע והעזרה הרגילו אותו לפינוק שגרם לו לא להעריך את המאמצים שנעשו עבורו. אם כך, מדוע הקב"ה הכשיל את ישראל בדרך? מדוע פינק אותו במן מהשמיים, בהגנה על-טבעית של ענני כבוד ובבאר ניידת השופעת מים ללא גבול? זה מה שמנע מישראל לרצות להיכנס לארץ ולהתמודד!
הושע הנביא בסיום נבואותיו, בפרק י"ד, מלמד אותנו יסוד חשוב בעבודת ה' ובשימוש נכון בכוח הבחירה החופשית: "כי ישרים דרכי ה' וצדיקים ילכו בם ופושעים ייכשלו בם". הפסוק אינו מסיים 'ופושעים ייכשלו' אלא "ופושעים ייכשלו בם", באותן מתנות שבאמצעותן הצדיקים צומחים, הרשעים צונחים. ודאי שהמטרה היא חיים עצמאיים של עם ישראל בארצו, אך צריך שלב מעבר, אימון של 'עבודה מעשית', סטאז'. הכשרה המקנה לאדם ביטחון, שלב של אימון בתנאי חממה לקראת החיים האמִתיים. בחממה צריכים תנאים נוחים, אך להרגיל בהדרגתיות למתח ולמאמצים.
בחינוך ילדים חשוב לתת מתנות המסייעות לילד לצמוח: 1. חום ואהבה; 2. הצבת גבולות; 3. הוויה של דוגמא אישית. דווקא המתנות האלה מאפשרות לילד את המרחב הבטוח כדי לגלות את כוחותיו, אך גם מספקות לו אתגרים שיכינו אותו לקראת הבאות. יש נערים שהמתנות משמשות בעבורם חרב פיפיות. במקום סיוע והכשרה לעתיד – התמכרות מתוקה לחיי נוחות, פינוק ובריחה מהתמודדות. לצערנו אנו פוגשים הורים רבים המשתפים פעולה עם הפינוק. מתוך כוונה טובה הם אומרים: "הבן שלי לא יעבור את הקשיים שאני עברתי בחיים. אני אדאג לכך שהבן שלי יהיה מסודר. אגיש לו מן המוכן בית ועסק. שינוח, שייהנה. אני עבדתי מספיק קשה". אנו לומדים מדרכם של אבותינו במדבר שהקושי וההתגברות הם הכרחיים. התורה אינה מכוונת אותנו לחינוך ספרטני ואכזרי שבו רק החזק שורד. עם זאת, ודאי שפינוק יתר חוסם את גילוי הכוחות ואת מימוש היכולות האישיות. שנת מכינה מלווה בהרבה מתנות המכשירות את התלמידים לקראת העתיד, הן בעמל של תורה, הן בעמל של דרך ארץ, הכנה והתנסות נפשית ולימודית, יחד עם אימוני כושר ועבודה פיזית.
אנו פוגשים בחז"ל ביטויים סותרים ביחס למתנות. מחד גיסא – מתנות טובות, ומאידך גיסא – שונא מתנות יחיה. אני חושב שהמפתח טמון ביחס אל המתנות. אם מתייחסים אליהן כאל תמריץ ועידוד לקראת הבאות – הן יהיו טובות. אך אם מתייחסים אליהן כאל דרך חיים של 'האכלה בכפית' – ודאי שהתלמיד יישאר קטן, חלש וכרוך אחר סינר אִמו. החכמה היא לדעת להשתחרר מן המתנות ולסיים את תפקידן.

כתבות אחרונות

Prev Next
ירושלים עולה עולה

  מאמר מאת עפר ברקוביץ

חופש טוב

  שלשה טיפים למימוש החופש...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם