"קדושים תהיו", מה הסיכוי?

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

"קדושים תהיו" – יש לנו בכלל סיכוי?

הרמח"ל במסילת ישרים משרטט את המדרגות העיקריות בסולם ההתקשרות – צדיק, חסיד וקדוש. הצדיק הוא מי שמקיים בשלמות את מה שמחויב מן הדין, החסיד כבר עושה לפני משורת הדין, והקדוש הוא מי שזכה להשראה אלוקית עליונה, וזכה לדבקות אלוקית, עד שכלל חייו נעשו קודש. כל המדרגות הללו נרמזו ביצחק אבינו, שהיה "עולה תמימה". יצחק ראשי תיבות – ישר, צדיק, חסיד קדוש. היושר הוא הבסיס, תשתית של נפש בריאה, שאפשר להעמיד עליה את הסולם, שראשו בשמיים, במדרגת הקדושה.

יחידי יחידים זוכים להגיע למדרגת הקדושה, ובתנ"ך רק שנים זכו ממש להיקרא בתואר קדוש – אהרון הכוהן (שנאמר "לאהרון קדוש ה'") ואלישע הנביא, שעליו נאמר "איש אלוקים קדוש". אם כן, איך הפרשה שלנו פותחת בציווי לכולנו – "דבר אל כל עדת בני ישראל ואמרת אליהם קדושים תהיו"? איך ייתכן שכולנו נהיה קדושים, אם זו מדרגה עצומה שרק השרידים העליונים זוכים לה? לכאורה זהו ציווי שנידון מראש לכישלון, כי אין סיכוי שנוכל ליישמו! וכי לא נכון יותר 'להנמיך שאיפות', ובלבד שבאמת נוכל לבצע אותן?

הדבר הראשון שאנו יכול ללמוד מהציווי הזה הוא את גודל האמונה של הקב"ה בנו וביכולתנו. גם אם למראית העין שלנו נדמה לנו שאנחנו שפלים וחסרי כוח, ויש לנו סיבות למכביר להאמין בקטנות שלנו, הקב"ה רואה את הדברים אחרת. והראייה שלו צופה למרחקים וחודרת למעמקים. משל לאדם שמביט על שטח אדמה שכולו נראה ביצות, ולעומתו עומד גאולוג שמזהה שבמעבה האדמה שם יש מכרה זהב. אין כאן ויכוח מה המצב בשטח החיצוני, אלא יש כאן ממדים נוספים שנסתרים מהעין.

הציווי 'קדושים תהיו' הוא אמירה אלוקית חד-משמעית, שצריכה להעצים את הכוחות שלנו. כי גם אם אתה לא מאמין בעצמך, הקב"ה מאמין בך, והאמונה שלו היא עצומה.

יש לנו לדעת שהקב"ה אינו מצווה את האדם בדברים שאינו יכול לעמוד בהם. לכן, אם נצטווינו להיות קדושים, זה מלמד שאנחנו מסוגלים להיות קדושים. לא רק צדיקים, ולא רק חסידים, אלא ממש קדושים. והדבר הזה חייב לחזק את הכנפיים שלנו, את החלומות וכיסופי הקדושה. ובאמת, אחד המרכיבים המהותיים ביותר בהצלחה של האדם הוא האמונה שהוא מסוגל להצליח. הזוהר הקדוש מלמד שיוסף זכה שחלומותיו התגשמו, רק מפני שהוא זכר אותם. והיינו שהוא לא חדל לאחוז בהם, גם כשהכול מתמוטט סביבו ונדמה שהחלומות הם דמיונות שווא שהפרי היחיד שהם מולידים הוא אכזבות וייאוש.

מכאן ניגש לממד נוסף, עמוק מאוד – הציווי האלוקי הוא עצמו המקור להעניק לנו כוח ליישם את הציווי. האמירה של הקב"ה היא לא רק דיבור אוורירי או הוראה שמונחתת מלמעלה. הדיבור האלוקי הוא החיות של העולם, והוא חודר לעומק הנשמות שלנו. כשם שהעולם נברא במאמרות, וכשהקב"ה אמר 'יהי אור' נהיה אור מכוח האמירה, כך גם כאן – הציווי האלוקי "קדושים תהיו", הוא עצמו פועל בתוך הנשמות שלנו, ונותן בנו את הכוח להיות קדושים. זהו דיבור שמחולל את המציאות, וקובע את דרגת הקדושה בקרבנו באופן מוחלט. לכן הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל אמר שיש להתייחס למילים "קדושים תהיו" לא רק כציווי, אלא גם כקביעה אלוקית, החלטה עובדתית שחקוקה בנו.

לפיכך, גם אם נפלת לבור תחתיות, גם אם נדמה לך שאפילו ישר אתה לא מסוגל להיות, קל וחומר צדיק וחסיד – תקשיב טוב טוב לקריאת התורה, לקול האלוקי שבוקע מסיני לנצח נצחים. שמע את המילים 'קדושים תהיו', ותעשה אִתחול למערכת, תרענן את הלב, ותחדש את השאיפות הקדושות שבקרבך.

כשתשמע את המילים 'קדושים תהיו' – צא מההסתכלות הקטנה שלך על עצמך, היפתח אל המבט האלוקי, ולמד כיצד ה' מסתכל עליך ואיזה עתיד הוא מייעד לך. התפלל לה' שייתן בך את הכוחות להיות קדוש, דע שברגע הזה, בעת הקריאה בתורת ה', נמשכת הארה שנוסכת בנו כוחות להיות קדושים ולהידבק בה' אלוקינו.

וכבר אמר הרב צבי יהודה זצ"ל, שיש החושבים שהדבקות בה' סותרת את החיים, ויש החושבים שהיא שייכת רק ליחידים, ויש החושבים שהיא שייכת רק בעולם הבא. על כך בא הפסוק להודיע – "ואתם הדבקים בה' אלוקיכם – חיים. כולכם. היום". שנזכה!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם