עץ ארז

 2 zohar amar

טבע וריאליה בפרשיות השבוע

פרופ' זהר עמר

טהרת המצורע כוללת לקיחת שתי ציפורים, עץ ארז, גיזת צמר הצבועה בתולעת שני, ואזוב (ויקרא יד, ד-ז). בעוד האזוב ותולעת השני מסמלים את הקטנים והפחותים שביצורים, הארז נחשב לגדול שבעצים. חז"ל הסבירו שחטא המצורע הוא הוצאת שם רע, גאווה והתנשאות: "הארז הזה אין עץ גבוה ממנו, ולפי שהגביה את עצמו כארז, באתה (באה) עליו את הצרעת... ובאזוב, אין באילנות [נמוך] כאזוב, לפי שהשפיל עצמו, לפיכך מתרפא על ידי אזוב" (תנחומא, מצורע, ג).

על מנת להבין משל זה יש לעמוד על מקומו של הארז בעולם הקדום. הארז נזכר יותר משבעים פעמים במקרא, יותר מכל עץ אחר, ומאות פעמים בספרות ההלכה והאגדה. למעשה, יש להבחין בין "ארז הלבנון" (Cedrus libani) ובין "ארזים" (לרוב בלשון רבים), כשם קיבוצי לכלל עצי הסרק: "עֵץ פְּרִי וְכָל אֲרָזִים" (תהלים קמח, ט).

ארז הלבנון גדל ברום 1,500–1,800 מטרים מעל פני הים, הגזע שלו זקוף והוא עשוי להגיע לגובה של כארבעים מטרים. הארז הואמשל לגובהוחוזק: "כְּאֶרֶז בַּלְּבָנוֹן יִשְׂגֶּה" (תהלים צב, יג: עמוס ב, ט) ומסמל את המלוכה,אתגאוות האדם ואת ביטחונובכוחו: "הֲתִמְלֹךְ כִּי אַתָּה מְתַחֲרֶה בָאָרֶז" (ירמיהו כב, טו). השימוש בארז בטקס טהרת המצורע בא ללמד שאין לאדם לבטוח בכוחו, בגאוותו וביהירותו, והוא לבסוף ילקה כשם שהארז הרם והנישא יושפל (ישעיהו ב, יב-יג) וייכרת: "קוֹלה' שׁבֵֹראֲרָזִיםוַיְשַׁבֵּרה' אֶתאַרְזֵיהַלְּבָנוֹן" (תהלים כט, ה). טהרת המצורע היא בהשפלת עצמו באופן קיצוני באזוב ובתולעת השני עד שיגיע לדרך הישר.

העצה של הארז מצטיינת באיכות גבוהה, בארומה נעימה ובעמידות לריקבון ולחרקים. בשל תכונות אלה הוא נחשב עץ הבנייה החשוב והיקר ביותר בעולם הקדום לקירוי מבנים ציבוריים וממלכתיים. שליטי הממלכות הגדולות והחזקות התאמצו להעפיל אל מרום הר הלבנון ולכרות את ארזיו, על מנת להמחיש בגאווה את כוחם ועוצמתם. כך עולה מדברי הרהב של מלך אשור: "אֲנִי עָלִיתִי מְרוֹם הָרִים יַרְכְּתֵי לְבָנוֹן וְאֶכְרֹת קוֹמַת אֲרָזָיו מִבְחוֹר בְּרֹשָׁיו" (מל"ב יט, כג). מובן אפוא מדוע ביקש שלמה המלך ממלך צור שישלח לו קורות ארזים וברושים לבניית המקדש ולהדרו. הם הועברו דרך הים בדוֹברוֹת (רפסודות) עד יפו ומשם לירושלים (מל"א ה, כב-כד; דה"ב ב, טו). כך גם היה בימי בית שני (עזרא ג, ז).

שרידי קורות וחלקי עץ ארז נמצאו בהרבה אתרים ארכיאולוגיים בארץ ישראל. למשל בלכיש, במקדש הפלישתי בתל קסילה ובארמון הורדוס במצדה. ממצא מעניין נחשף בעת שנערך שיפוץ של גג מסגד אל-אקצה בהר הבית. חלק מקורות העץ שהוחלפו נבדקו ותוארכו ונמצאו ביניהן ארזי לבנון – שהקדום שבהם הוא מהמאה הרביעית לספירה ועץ ברוש מסוף ימי הבית הראשון.

פרופ' זהר עמר, המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה, אוניברסיטת בר אילן

מוזמנים להיכנס לאתר "קדמוניות הטבע והריאליה בישראל": zoharamar.org.il

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם