מי מפחד משפנים?

 2 zohar amar
טבע וריאליה בפרשיות השבוע
מי מפחד משפנים?

פרופ' זהר עמר

השפן הוא מהדוגמאות שהתורה מביאה לבעל חיים טמא, המעלה גרה אך אינו מפריס פרסה (ויקרא יא, ה; דברים יד, ז). הזיהוי המקובל, המיוצג על ידי רב סעדיה גאון, הוא שמדובר בשפן הסלעים Procavia capensis)), הנקרא בערבית 'ובר'. זיהוי זה מתאים בכל פרטיו לתיאור המקראי: בעל חיים קטן למדי החי בין הסלעים בחבורות (תהלים קד, יח; משליל, כד–כו).

בעת החדשה דנו רבים בשאלה כיצד התורה מאפיינת את שפן הסלעים כמעלה גרה אף שבימינו הוא אינו נחשב כך. נושא זה משמש עד היום מוקד לפולמוס חריף בין שלומי ישראל למכחישי התורה. לעניות דעתי מדובר בוויכוח סרק שנובע משינויי תפיסה של האדם המודרני באשר להגדרות הזואולוגיות הקדומות ובניסיון שלו לאכוף את תפיסותיו עליהן, וכך נוצרת בעיה מדומה. מסתבר שהשפן והארנבת נחשבו מעלי גרה בעולם הקדום, למעשה עד לפני כמאתיים שנה.

לפי הגישה הקדומה סווגו בעלי חיים בהתאם לסימנים מורפולוגיים ולתכונות חיצוניות כפי שהן נראות לעין האדם. הגישה הקדומה כללה בהגדרה רחבה את המונח מעלה גרה גם אם בפועל אין פעילות כזאת מבחינה תפקודית. תנועת לעיסת המזון של הארנבת והשפן סיבובית, בדומה למעלי גרה מובהקים. כמו כן השפן עושה תנועות דמויות לעיסה (ללא מזון בפיו) בשעת התגוננות, איום או התרגשות.

ואולם בעת החדשה השתנתה התפיסה המדעית, והיא מגדירה כיום באופן מצומצם מאוד את המונח מעלה גרה מובהק ומייחדת אותו ליצור בעל ארבעה מדורי קיבה. המזון נעלס מעט בפה ויורד לעיכול ראשוני, וחוזר לפה ללעיסה נוספת טרם העיכול הסופי.

לפני כמה שנים ערכתי לתלמידי ניתוחים אנטומיים בשפני סלע במסגרת סמינריון באוניברסיטה. שפני הסלע התרבו לאחרונה והם גורמים נזק רב לחקלאות ונושאים את הטפיל של מחלת הלשמניה (שושנת יריחו) המידבקת. בשל החשש הרב מהתפשטות המחלה ננקטים נגדם אמצעים שונים, כולל דילול מבוקר באישור רשות הטבע והגנים, וכך הצלחתי להשיגם לניתוח.

בניתוחים עמדנו על המבנה הייחודי של המעי העיוור של השפן המסוגל להגיע לרמת עיכול יעילה בדומה למעלי גרה מובהקים. באחד מהפרטים ראינו שבוושט יש שרידי מזון מעוכל היטב, ולא היה ברור אם מדובר במזון שנלעס בשיניים בדרכו לקיבה או במזון שעלה בחזרה מהקיבה. נוסף על כך סיפר לי ידידי הרב ד"ר נתן סליפקין, שגידל שפני סלע, שראה לא פעם תנועת העלאת גרה שאינן נראות מדומות.

כדי לבדוק אחת ולתמיד אם יש בשפן פעילות כלשהי של העלאת גרה, לאשש או להפריך סברה זו, ביקשתי לבדוק את הדבר באמצעות מכשיר הדמיה משוכלל שעוקב אחר תהליך העיכול. מדובר בבדיקה שאינה גורמת כל נזק או כאב וסבל לבעל החיים, אך לצערי ועדת הניסויים המוסדית בבעלי חיים לא אישרה את בקשתי, ולאחר סדרת ערעורים התייאשתי. מדהים לגלות שבראשית המאה ה-21 עדיין יש מי שמפחדים להתמודד עם סוגיות שבין תורה למדע.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם