נשמת האומנות והיצירה

 2 reuven sason

רוח א‑לוהים – נשמת האומנות והיצירה

הרב ראובן ששון

הפרשה מתארת שכדי שהאומנים יוכלו לעשות את המשכן, הקב"ה מילא אותם "רוח א‑לוהים בחכמה בתבונה ובדעת ובכל מלאכה". משמע שהאומנות אינה רק כישרון יצירתי, אלא שורשה בשפע א‑לוהי. מהי האומנות ומדוע היא זקוקה לרוח א‑לוהים?

סוד גדול נעוץ באומנות. במובן הפשוט האומנות היא יכולת ביטוי: היא לוקחת רגש או חוויה ונותנת להם ביטוי מוחשי בצלילים או בצבעים וחומרים וכיוצא בזה. האומן יודע לשרטט את התוכן המופשט בכלים גשמיים שייתנו לרגש ביטוי וממשות. ככל שהאומן יודע לבטא את התוכן בצורה מדויקת ועוצמתית, כך יצירתו משובחת יותר.

כשהאומנות מבטאת רגשות ומחשבות היא מעמיקה ומחזקת את נוכחותם בנפש: אהבת אם לילדיה, געגועים לה', המיית התשובה ושמחת הישועה מופיעים ומאירים בלב על ידי יצירות האומנות. בכך היא מסייעת לחיזוק הטוב שבאדם והשמתו במרכז החיים.

האומנות כשלעצמה היא כלי ולא תוכן. וכדרך שהקב"ה ברא את הגוף כדי לגלות דרכו את הנשמה, כך הקב"ה יצר את האומנות כדי שתשמש כלי בשביל אור עליון, וזוהי מטרתה, זה יסוד קיומה. לכן כשמעריכים את יצירות האומנות רק לפי כישרון הביטוי שבהן, בלי לשים לב לתוכן המובע ביצירה ולמה שהיא מייצרת בנפש האדם, חוטאים למהות האומנות ולנשמתה. האומנות נועדה להעצים את תוכני הקודש, המוסר ויפי החיים, ולתת להם נוכחות חזקה בחיי האדם וברוח התרבות. יצירות אומנות הפונות ללבות את התאוות והיצרים הן עיוות וניצול לרעה של הכלי היקר הזה שברא הקב"ה בעולם בשביל להרבות בו את האור והטוב.

תחילת כל יצירה צריכה להיות בנשמה, בחיבור חי ועמוק בין האומן ובין התוכן: קדושה, מוסר ורגשות חיים ישרים ואמיתיים. רק מתוך החיבור הפנימי הזה יוכלו כישרונות היצירה להתמלא בשפע עליון ולתת ביטוי אומנותי להוויה הרוחנית המופשטת. יצירה אמיתית היא לידה ממשית של נשמה ההולכת ויורדת ממרומיה עד שנרקם בעבורה גוף, והיא מופיעה דרכו ומאירה את העולם.

האומנים הגדולים, חכמי הלב, יודעים לפרוט את נימי החיים. הם מתחברים לגלי החיים העמוקים שבלבבות כולם ונותנים ביטוי רענן – אם בצליל, אם במילה ואם במכחול וצבע – שיסייע להמונים להתחבר אל עצמם, אל נשמתם ואל ה' יתברך. זוהי רוח ה' השורה על האומן וממלאת אותו חוכמה, בינה ודעת, ודווקא על ידי כך גם כישרון יצירה: "וימלא אותו רוח א‑לקים בחכמה בתבונה ובדעת ובכל מלאכה".

ומכאן ל'אומנות המשכן': המשכן לא היה רק בניין נאה וכלים יפים, אלא כגוף בעבור המקדש העליון. כל כלי מכלי המשכן בצורתו ובתבניתו ביטא אור רוחני מיוחד שהופיע דרכו, ובכך האורות עליונים התלבשו בכלים גשמיים שביטאו אותם בדיוק ובנאמנות. כשם שהאומן צריך לחוש את הרגש הפנימי כדי לבטאו במנגינה, כך היו בצלאל ושאר האומנים צריכים לחוש את ההוויה הרוחנית כדי שיוכלו לבטאה בכלי המשכן. זה סוד הרוח הא‑לוהית ששרתה על עליהם ואפשרה להם לחבר שמיים וארץ ולגלם ביצירת המשכן התחתון את המשכן העליון. זה סוד ירושלים של מעלה ושל מטה: יש שורש רוחני למקדש, והוא מתעצם ומתגבר באורו על ידי המקדש למטה. ממש כשם שהגעגועים מתגברים עם שמיעת המנגינה המבטאת אותם.

בגלות הסתלק האור העליון ונגנז במרומים, ועימו התייבשו מעיינות היצירה. כישראל היו, כאדם עצוב שיצירתו נעצרה. בעת הגאולה השפע חוזר ומאיר, וממילא מעיינות היצירה מתעוררים, והתשוקה לבטא את זרמי החיים הולכת ומתגברת. זה יסוד שגשוג האומנות בדורנו. וכנבואות הנביאים עוד נשיר לה' שירה חדשה, נהללו בשמחה ובנגינה.

בית המקדש הוא המקום המרכזי לאומנות הקודש, לחיבור טהור בין שמיים לארץ, בין האור העליון לביטויו בגוני האומנות והיצירה. ממקום הקודש תופיע בשורת האומנות, משירת הלויים ילמדו כל משוררי ישראל, מיפי המקדש ילמדו כל הציירים והאומנים לבטא את חיי הקודש הכמוסים בקרבנו, את געגועי הנשמה לבוראה ואת כיסופי הלב לחיי טהרה, אהבת ישראל ורוממות גבורת קודש.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תכלה שנה וברכותיה

  מאמר לראש השנה מאת...

לתת לכולם להיות שותפים

  מאמר לראש השנה מאת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם