יהודה – המנהיגות האמיתית

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

בנוהג שבעולם, כדי למלוך צריך כוח, והכוח המבסס כל מעצמה ומדינה הוא הצבא והמשטרה. מלך בלא צבא הוא חסר משמעות, ואין שום סמכות ותוקף לדיבורו. לא כך מלכות ישראל, חכמים מלמדים אותנו שהכוח שלה הוא בפה. כפי שנלמד מיהודה, שהוא השורש למלכות ישראל. מבואר בספרים שלכל שבט יש כישרון מיוחד, ויהודה כוחו הדיבור. כך אמרו חכמים על נאומו ליוסף: "תפוחי זהב במשכיות כסף... דבר דבור על אופניו' מה אופן זה מראה פנים מכל צד, כך היו דבריו של יהודה נראים לכל צד בשעה שדבר עם יוסף".

בתרבות שסובבת אותנו הדיבור איבד את ערכו האמיתי מאחר שהורגלנו בהמון 'דיבורים' סתמיים. אינסוף מילים ריקות נזרקות לחלל האוויר התרבותי והתקשורתי, לכן נדמה שהכוח מוענק על ידי הכסף או הקשרים. ואולם בפרספקטיבה של נצח, הכוח הבלעדי שקיים ושמעמיד את הכול הוא האמת. ערכה העצמי כל כך חזק, עד שאינה צריכה מאומה בשביל קיומה. כוחה נובע מכך שהיא 'חותמו של הקב"ה'. סוד העניין הוא שהקב"ה מחיה את הכול, ובלעדיו אין לשום דבר קיום. וכמו שהחותמת היא נציגת הבעלים על השטר, כך האמת שבכל דבר היא נקודת האלוקות שמקיימת אותו. בלי אמת הכול מתנדף.

ומכאן למהות הדיבור: כשהקב"ה ברא אותו הוא ייעד אותו להיות 'כלי' עבור האמת, כדי לבטאה. דיבור שקר והבל הוא באמת כלום, ואילו דיבור של אמת מלא עוצמה נצחית. זהו מקור הכוח של תלמידי חכמים, שנקראו 'מלכים', ומלכותם מכוח התורה, שהיא האמת האלוקית: "בי מלכים ימלוכו ורוזנים יחוקקו צדק". סמכותם של גדולי הדורות, ראשי אלפי ישראל, לא באה מכסף או מחיל אלא מהאמת האלוקית שהופיעה דרכם, שהביאה את המוני בית ישראל להעריצם ולשתות בצמא דבריהם. גם מאות שנים לאחר פטירתם דבריהם חיים וקיימים, בעוד מצוותיהם של המצביאים הגדולים ביותר שבאנושות נותרו אחר כבוד במוזאונים.

האמת היא מקור כוחה של מלכות ישראל, כנרמז בשמו של יהודה: 'להודות על האמת'. לכן כשישראל מתרחקים מהאמת, מלכות ישראל מאבדת את כוחה עד שהיא נופלת בגלות, שהיא אִילמות, 'כבד פה וכבד לשון'. כך אצל יהודה, כשסיפר שיוסף נטרף, הציג את הכותונת ספוגה בדם ואמר ליעקב 'הכר נא', אז נפל: 'וירד יהודה – שהורידוהו מגדולתו'. תיקונו היה כשתמר כלתו הציגה בפניו חותמת, ואמרה לו: "הכר נא למי החותמת", ובכך נרמז מאת ה' – היכן 'החותם', היכן הכרת האמת?

המחשבה לבסס את האומה השבה לתחייתה ולמלכותה באמצעות חוסן כלכלי או צבאי, בלא חיבור לשורש הקיום שלנו, אל התורה ואל נביאי האמת והצדק, היא טעות גדולה שמסבבת חולשות רבות. האמת היא גורלנו והיא כוח עמידתנו. אם נברח ממנה מחמת פחד או קטנות רוח, המציאות תתקומם עלינו ותאלץ אותנו לשוב ולהיות נאמנים לה. אם לא נתחבר אליה מתוך התורה, 'אמת מארץ תצמח', היא תופיע דרך גלגולי המציאות הכואבים.

יוסף חיוני לכינון המלכות. כוחו במעשים, והוא בא לסייע ליהודה כשלשקר עדיין יש כוח רב, שאז צריך להשתמש רבות בכוח הזרוע. אך בסופו של דבר הקיום הנצחי של מלכות ישראל איננה ממנו, מהזרוע המעשית, אלא מיהודה, מהאמת הגמורה שאנו מבטאים בחיינו, 'אין כוחם אלא בפה'. זהו הכוח המעמיד שלנו שבסופו של דבר יעניק קיום נצחי גם לחוסן הכלכלי והצבאי. ובאמת, צליחת האתגרים הבאים העומדים לפנינו תלויה בעיקר בוודאות הפנימית שלנו שתפוגג את ענני השקר שמנסים לאיים על צדקת קיומנו.

על המשיח נאמר "והכה ארץ בשבט פיו וברוח שפתיו ימית רשע", כי הוא יופיע את האמת האלוקית בכל הודה ואמיתתה עד שהכול ייכנעו מולה, לא בחרב וחנית אלא משום שהניצוץ האלוקי שבכל נברא יתלבה למראה אבוקת האמת הבהירה ויחדיר בליבו יראה והדר רוממות. ואז תתבסס מלכותנו, בעת אשר "נקראה ירושלים עיר האמת".

אומנם גם בשעה שאין מי שיקשיב לאמת, לא בגלל זה איבדה את כוחה, כמו שהשמש זורחת בצהריים גם אם כל העולם יטען אחרת. ככל שנתמלא בהכרה שהאמת בת חורין מהסכמת הבריות ושהיא אינה צריכה אישור, להפך – היא החותם המאשרר כל דבר – כן נתמלא מכוחה ונבטאה בחיינו עד שיקוים בנו "תן כבוד לעמך תהילה ליראיך... ופתחון פה למייחלים לך... ועולתה תקפוץ פיה... ותמלוך אתה ה' לבדך בהר ציון משכן כבודך".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם