הקרבן המחליף את האדם

bazak kavuaa

הרב אמנון בזק

בסוף פרשתנו מתארת התורה את קרבן האשם, שהאדם חייב להביא על עבירות מיוחדות (מעילה בה' על ידי הנאה מקודשים או על ידי הכחשת חיוב ממוני בשבועה), בשונה מקרבן החטאת, המובא על עבירות 'רגילות'. כבר ביאר הרמב"ן (ויקרא ה, טו), שייחודו של קרבן האשם בא לידי ביטוי בשמו, "כי שם 'אָשָם' מורה על דבר גדול, אשר העושו יתחייב להיות שמם ואבד בו". ההבדל בין סוגי הקרבנות משתקף גם באופי הקרבן: בעוד קרבן החטאת לסוגיו מובא מבעלי חיים שונים, הרי שעל קרבן האשם מודגש, בכל שלוש ההידרשויות בפרשתנו, שהקרבן הוא "אַיִל תָּמִים מִן הַצֹּאן בְּעֶרְכְּךָ כֶּסֶף שְׁקָלִים" (שם טו, יח, כה). מה טיבו של דין ייחודי זה בקרבן האשם?

נפתח תחילה בביטוי 'בְּעֶרְכְּךָ'. בהופעתו הראשונה בפרשתנו מופיע ביטוי זה בצורתו המלאה – "אַיִל תָּמִים... בְּעֶרְכְּךָ כֶּסֶף שְׁקָלִים בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ" (שם, טו). על איזה ערך מדובר? רש"י מפרש שהכוונה לערך של שני שקלים ("מיעוט רבים – שניים"), ושוויו של האיל צריך להיות שני שקלים בשקל הקודש.

על דרך הפשט ייתכן שיש לביטוי זה משמעות אחרת: הביטוי 'עֶרְכְּךָ' (שהוא כשלעצמו ביטוי קשה, שכן משמעו היא 'ערך', ולא כמובן 'ערך שלך', כפי שנראה מצורת המילה) מופיע בתורה פרט לפרשתנו רק בהקשר אחד – בענייני ערכין. בפרשת בחוקותי התורה מתארת באריכות מהו ערכו של כל אדם בכל גיל, ומדגישה שאדם המתחייב להביא את ערכו, עליו להביא את הכסף דווקא באופן מסוים: "וְכָל עֶרְכְּךָ יִהְיֶה בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ" (שם כז, כה).

הדמיון הלשוני הברור בין שתי הפרשות עשוי להוביל למסקנה שהערך שעליו מדברת פרשתנו הוא ערכו של האדם, ועליו להביא איל ששוויו כערכו שלו. על כן, אם מדובר באדם שערכו מרבי (בין גיל עשרים לשישים), עליו להביא איל בשווי חמישים שקלים, ואם מדובר בגילים אחרים עליו להביא איל בשווי נמוך יותר. בדרך זו בא לידי ביטוי הרעיון שהקרבן משמש מעין 'תחליף' לאדם: מכיוון שהאדם עבר עבירה חמורה כל כך, באופן עקרוני עליו להקריב את עצמו, והקרבת האיל בערכו של האדם מסמלת את הקרבת עצמו.

כעת אפשר לבחון גם מדוע בקרבן האשם נבחר דווקא איל. נראה שהרעיון שהקרבן מחליף את האדם עצמו לקוח במקורו מפרשת עקדת יצחק. פרשה זו הייתה המקרה היחיד שבו באמת 'הוקרב' אדם, ורק לאחר מכן הוקרב בעל חיים במקומו: "וַיִּשָּׂא אַבְרָהָם אֶת עֵינָיו... וְהִנֵּה אַיִל אַחַר נֶאֱחַז בַּסְּבַךְ... וַיֵּלֶךְ אַבְרָהָם וַיִּקַּח אֶת הָאַיִל וַיַּעֲלֵהוּ לְעֹלָה תַּחַת בְּנוֹ" (בראשית כב, יג).

מפרשה זו למדנו אפוא שהאיל מבטא יותר מכול את הרעיון שהקרבן הוא תחליף לאדם, ודברים אלו מקבלים משמעות מיוחדת כשהאיל המוקרב הוא בשווי ערכו של האדם. אם כן, זהו ייחודו של קרבן האשם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תודה מקיר תזעק

  הטור של סיון רהב...

שני חזיונות על בית המקדש

  חזון בית המקדש של...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם