לדעת את נפש הגר

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

בין המשפטים הרבים המפרטים לפרטי פרטים את עשרת הדיברות נמצא גם המשפט שמתייחס אל הגר והזר היושב בארצנו - "וגר לא תלחץ", והנימוק בצדו – "ואתם ידעתם את נפש הגר כי גרים הייתם בארץ מצרים". הפסוק מבקש הזדהות עם הגר מתוך החוויה הקולקטיבית של הגרות, העינוי והסבל שהיו מנת חלקנו במצרים. הנה, הטענה ה"שמאלנית" הידועה מופיעה כפסוק מפורש. עם שהיה גר וסבל בגלל היותו גר – חייב להתייחס אל הגרים אחרת.

כמה הרהורים שעלו בי אחרי קריאת הפסוק ואחרי החיבור המתבקש לסוגיית מבקשי המקלט במדינת ישראל:

1. "ואתם ידעתם את נפש הגר" – לא משנה מה יהיו המסקנות האופרטיביות, הדיון חייב להיות מתוך הזדהות עם הפליטים ואפילו עם מבקשי העבודה. הם לא "שחורים" ולא "זרים". הם בני אדם במצוקה. יש כאלו עם מצוקה קשה ויש כאלו שמצוקתם פחותה מזו. אבל עדיין צריך לדעת את נפשם. צריך לכאוב את כאבם. צריך לגלות את כל האמפתיה ולא להשליך אותם לחצר האחורית.

חלק מהתהליך של יציאת מצרים וחוויית הגרות נועד ליצור רגישות-יתר אנושית בקרב בני ישראל. לכן אנחנו בוחנים כל אפשרות איך להיטיב במגבלות האפשר, מכיוון שאנחנו אנשי חסד. משום שאנחנו יודעים את נפש הגר ומפני שאנחנו רוצים לפעול לפנים משורת הדין. אשמה לא קשורה לעניין וסתם מעוותת את הרגש המוסרי הבריא

2. חסד ומאור פנים – לא אשמה. ההזדהות עם הגר היא לא מכיוון שאנחנו אשמים ולא משום שאנחנו דומים למצרים או לגרמנים. לא צריך לייצר מוטיבציית כזב "דמונית", שהנה עוד רגע אנחנו נהיה מצרים בעצמנו. להפך – המוטיבציה היא חיובית. חלק מהתהליך של יציאת מצרים וחוויית הגרות נועד ליצור רגישות-יתר אנושית בקרב בני ישראל. הקב"ה מעיד על כך שאלו חלק ממטרות המבצע. לכן אנחנו בוחנים כל אפשרות איך להיטיב במגבלות האפשר, מכיוון שאנחנו אנשי חסד. משום שאנחנו יודעים את נפש הגר ומפני שאנחנו רוצים לפעול לפנים משורת הדין. אשמה לא קשורה לעניין וסתם מעוותת את הרגש המוסרי הבריא.

3. חילוף תפקידים? - בסוגיה הזאת יש לפעמים חילוף עמדות מטריד. אנשי השמאל דואגים לצביון היהודי של המדינה והדתיים דואגים לחוק ולמדינה. אז נכון שהשמאל מכניס גם אשמה מיותרת לסיפור, אבל עדיין הוא צועק פסוקים מפורשים באופן מבולבל – אז למה אין קול תורני כזה? ושוב, אין לי מושג ביחס לנתונים – מי פליט, מי מבקש עבודה ומה קורה בעולם - אני מתייחס לשיח, לרעיונות, שלפעמים נדמה שקצת נתקעים על אוטומט, מכיוון שהמחנה היריב אמר משהו מסוים.

אני לא נאיבי ויודע שיש כאן גם אג'נדות של "מדינת כל אזרחיה" ועוד, אבל זה עדיין לא מוחק הרבה פסוקים שמתארות את היחס המועדף לגר ואת ההזדהות עם גורלו בעקבות גלות מצרים (ובעקבות גלויות רבות נוספות). לא יכול להיות שמכיוון שבשיח הליברלי יש הרבה צביעות וצדקנות – נצטרך להקשות את לבנו כדי להבדיל את המוסר היהודי מהמערבי. רגישות יהודית נשארת רגישות יהודית גם אם היא דואגת למשהו ש"אפנתי" אצל אחרים – אם היא נובעת מהתורה ומהדהדת ממנה הפסוק מסיני של "ידעתם את נפש הגר – כי גרים הייתם בארץ מצרים".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם