רצוא ושוב בהר סיני

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

מעמד הר סיני הוא מעמד מזעזע. קולות השופר הולכים ונמשכים וחודרים עד עומק הנשמה, הברקים מכים מכל עבר והאש גדלה וגדלה. בשלב מסוים נראה שהעם לא יכול להכיל את קרבת אלוקים ומתחילה נסיגה לאחור: "וְכָל הָעָם רֹאִים אֶת הַקּוֹלֹת וְאֶת הַלַּפִּידִם וְאֵת קוֹל הַשֹּׁפָר וְאֶת הָהָר עָשֵׁן וַיַּרְא הָעָם וַיָּנֻעוּ וַיַּעַמְדוּ מֵרָחֹק". הנוכחות האלוקית כמו בולעת את הנשמה, התחושה היא של התבטלות מוחלטת. תחושה של מוות: "וַיֹּאמְרוּ אֶל משֶׁה דַּבֶּר אַתָּה עִמָּנוּ וְנִשְׁמָעָה וְאַל יְדַבֵּר עִמָּנוּ אֱלֹקִים פֶּן נָמוּת".

משה מלווה את 'טירוני' הנבואה ומנסה להרגיע. אין כאן מוות, יש כאן חיים חדשים. חיים של יראת שמים תמידית, חיים של קרבת אלוקים קבועה: "וַיֹּאמֶר משֶׁה אֶל הָעָם אַל תִּירָאוּ כִּי לְבַעֲבוּר נַסּוֹת אֶתְכֶם בָּא הָאֱלֹקִים וּבַעֲבוּר תִּהְיֶה יִרְאָתוֹ עַל פְּנֵיכֶם לְבִלְתִּי תֶחֱטָאוּ" – אם תצליחו לעמוד מול אלוקים ולא תברחו, ייחרתו על לוחות לבכם כל הדיברות. אם תעזו להתבטל לחלוטין לאלוקים, תהיו כמוני אנשי קודש, אנשי אלוקים, שהחטא הוא זר לכם באופן פשוט וטבעי.

ומה קורה אז? הקב"ה מקבל את הנסיגה והמעמד משתנה: "וַיַּעֲמֹד הָעָם מֵרָחֹק וּמשֶׁה נִגַּשׁ אֶל הָעֲרָפֶל אֲשֶׁר שָׁם הָאֱלֹקִים". העם עומדים מרחוק, מוגנים ובטוחים יותר, ומשה עולה להר ומביא אליהם את הדיברות.

משה מלווה את 'טירוני' הנבואה ומנסה להרגיע. אין כאן מוות, יש כאן חיים חדשים. חיים של יראת שמים תמידית, חיים של קרבת אלוקים קבועה. אם תצליחו לעמוד מול אלוקים ולא תברחו, ייחרתו על לוחות לבכם כל הדיברות. אם תעזו להתבטל לחלוטין לאלוקים, תהיו כמוני אנשי קודש, אנשי אלוקים

חז"ל שמו לב להתרחקות בלשון הדיברות עצמם. שני הדיברות הראשונים נאמרים מפי ד' אל הנשמה, באופן ישיר וללא תיווכו של משה: "אָנֹכִי ד' אֱלֹקֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים. לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים עַל פָּנָי". הדיברות הללו, שמדברים על האמונה בעצמה, על הקשר עצמו, נאמרים מפי הגבורה ונספגים בנשמה ספיגה מוחלטת ומזעזעת, עד כלות הנפש ממש. לאחר מכן הדיבור משתנה: "לֹא תִשָּׂא אֶת שֵׁם ד' אֱלֹקֶיךָ לַשָּׁוְא" – זו כבר לא פנייה ישירה. זו מצווה שמועברת על ידי משה, ו'אנכי' כבר נהיה 'אלוהיך'.

מה פשר תנועת ההתרחקות? מדוע הקב"ה 'מכיל' אותה? ואולי נשאל הפוך: אם עדיף שהתורה תינתן באופן עקיף, על ידי משה, לשם מה היה צריך להביא את בני ישראל עד תחושת מוות כדי לשנות את אופן ההתגלות?!

כנראה מדובר בתנועת הרצוא ושוב של האמונה. באמונה יש מפגש עם האינסוף, והמפגש הזה מוחלט. הוא לא משאיר מקום אפילו לטיפה של ישות פרטית. הוא ביטול מלא. אבל האמונה אינה באה למחוק את האדם ואת כוחות החיים, היא באה להצמיח ולרומם אותם. לכן ההתרחקות היא חלק מתנועת האמונה – כדי לאפשר לה להשפיע על החיים, להעניק להם את ההשראה. ההתרחקות היא כדי שהדיברות יוכלו להתממש במציאות האנושית. כדי שאלוקים יתגלה בבני אדם.

התנועה הזאת היא תנועה מתגלגלת. הנפש זקוקה לרגעי ההתייחדות עם מקור חייה, ליראת שמים, לדבר ד' שאינו כבול למציאות, לטוב והיושר המוחלט, לאבד את האגו, לשכוח מן המציאות, לעלות להר סיני שמעבר למקום ולזמן. ואחר כך הנפש צריכה ללמוד לנחות, לשוב אל מגבלות המציאות עם רצון חדש, להשפיע כאן ממה שקיבלנו שם, לעבור מהמופשט והרוחני אל הגשמי והממשי, אל התיקון במציאות. להפוך 'דיבור אחד' לעשרה דיברות ולמשפטים ולתרי"ג מצוות שפועלים בתוך החיים.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם