חירות מול פסל החירות

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

את הבשורה על המכה הראשונה פרעה מקבל דווקא על גדות היאור. "לֵךְ אֶל פַּרְעֹה בַּבֹּקֶר, הִנֵּה יֹצֵא הַמַּיְמָה, וְנִצַּבְתָּ לִקְרָאתוֹ עַל שְׂפַת הַיְאֹר" - לא בארמון ולא על כס המלכות. לא בעמדת אדון. בחוץ, בשטח, מול פני המים.

מדוע דווקא שם? התשובה הפשוטה היא מכיוון שהמכה הראשונה הולכת לפגוע ביאור עצמו. משה ואהרן רוצים שהמלך יצא החוצה, ירד אל העם, ויראה במו עיניו שמאגר המים האדיר של ממלכתו אינו מתפקד.

יש כאן בנוסף גם אמירה מוסרית חריפה. העובדה שמקור מים חיים הופך לנהר של דם מציפה את הזוועה על פני המים. יש כאן השתקפות של אכזריותו של פרעה. מי שגזר לזרוק ילדים אל היאור - סופו שהיאור יבגוד בו ויציף את הדם בחזרה כלפיו.

אבל יש כאן הפתעה נוספת שממתינה לפרעה. פרעה, על פי חז"ל, מציג את עצמו כאלוהים. הוא לא רק שולט במצרים, הוא וחרטומיו שולטים באיתני הטבע. פרעה אינו מתיימר רק לשלוט בבני אדם. הוא מושל בכל הכוחות של העולם. הוא כול יכול.

במסגרת יחסי הציבור של פרעה כאלוהים הוא מציג את עצמו כדמות שלמה החפה מכל הצרכים האנושיים הקטנוניים והחומריים. אין לו גוף ואין לו דמות הגוף – והוא אינו עושה את צרכיו. אבל... הלא פרעה הוא אדם ככל האדם וגם המלך ירום הודו צריך ללכת לשירותים. לכן פרעה קם בעלות השחר והולך להתפנות בסתר על גדות היאור. כדברי רש"י: "'הנה יצא המימה' – לנקביו, שהיה עושה עצמו אלוה ואומר שאינו צריך לנקביו - ומשכים ויוצא לנילוס ועושה שם צרכיו" - ככה מְתחזקים תדמית של שלמות.

את התדמית הזאת של אליל אנושי באים משה ואהרן לנפץ. הם פוגשים אותו דווקא באזור השירותים ורומזים לו שהשקר צף על פני המים. שהם והוא יודעים שגם הוא אדם מוגבל בעל חולשות וצרכים.

משה ואהרן נלחמים בניסיון של אדם לעשות את עצמו אלוהים. לספר לעולם סיפור של שלמות. התורה מספרת סיפור אחר. אין בה אדם שלם. יש בה תהליך הירואי של השתלמות אנושית

זאת לא השפלה. אין בני אדם שרוצים להרים את הקומה האנושית יותר ממשה ואהרן. כאן העניין הוא אחר. משה ואהרן נלחמים בניסיון של אדם לעשות את עצמו אלוהים. לספר לעולם סיפור של שלמות. התורה מספרת סיפור אחר. אין בה אדם שלם. יש בה תהליך הירואי של השתלמות אנושית – של היכולת ללמוד ולהשתפר, לחטוא ולחזור בתשובה, לנוע ולהתקדם לקראת מצב שלם יותר.

כאשר מבינים את הגאווה המעוורת שמניעה את פרעה אפשר להבין מדוע גם אחרי שמדינתו נחרבת אט אט וכל מפעל חייו קורס – הוא אינו מוכן להרים ידיים ולשחרר את עם ישראל. שחרור עם ישראל הוא בעצם הודאה של פרעה שהוא אינו אלוהים. שגם הוא בסך הכול בן אדם.

במובן הזה סיפור יציאת מצרים מספר שני סיפורים הפוכים: סיפור על חשיבות החירות ועל המלחמה באותות ובמופתים בעבורה. ומאידך גיסא, סיפור על חירות קיצונית וחולנית ש"הופכת" את האדם לאלוהים. זהו סיפור על דרך החיוב על כוחה וערכה של החירות האנושית, ועל דרך השלילה זהו סיפור עלייתו ונפילתו של אדם שעשה את עצמו לפסל החירות. אדם שהפך את החירות לעוצמה דורסנית וחסרת גבולות ושילם על כך מחיר יקר.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם