התיקון של יוסף

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

יוסף מזהה את אחיו. הם לא מזהים אותו. הוא רואה אותם כורעים לפניו ומבקשים מזון - ורואה לנגד עיניו את האלומות המשתחוות לפני אלומתו בשדה. הוא מבין מיד שהחלום הראשון התממש – והחלום השני יוצא לדרך.

החלום השני אינו בשדה אלא בשמים. כעת יוסף צריך להוביל את כוכבי השמים – לתקן את האיכויות הרוחניות של אחיו. הוא עושה את זה בשני שלבים של תשובה: תשובה מיראה ותשובה מאהבה.

התושבה מיראה היא השלב המהיר יותר והוא מתרחש (לפחות רובו) תוך שלושה ימים. יוסף מכניס את האחים לבור בית הסוהר ומאיים עליהם בסכנת מוות. הסיטואציה של מידה כנגד מידה זועקת לשמים – הנה אלו שזרקו את אחיהם אל הבור, מתוך כוונה להמית אותו, נמצאים יחדיו בבור בסכנת חיים. לא פלא שמיד אחרי צאתם מן הכלא לבם של האחים נפתח - והם חוזרים עשרים שנה אחורה אל הסיטואציה האלימה על פי הבור: "אֲבָל אֲשֵׁמִים אֲנַחְנוּ עַל אָחִינוּ, אֲשֶׁר רָאִינוּ צָרַת נַפְשׁוֹ בְּהִתְחַנְנוֹ אֵלֵינוּ וְלֹא שָׁמָעְנוּ, עַל כֵּן בָּאָה אֵלֵינוּ הַצָּרָה הַזֹּאת".

מהרגע הזה והלאה יוסף בונה מהלך מפותל של תשובה מאהבה – הוא יוצר מציאות שבה הם יזדקקו שוב להכריע האם בנה של רחל (הפעם בנימין) הוא בשר מבשרם. זו תהיה סיטואציה דרמטית, שבה הם יהיו תלויים בין חיים למוות - בגלל אותו בנימין

זו פעם ראשונה שאנחנו שומעים וידוי מפורש יוצא מפי האחים. פעם ראשונה שהם לא רק מודים במה שעשו אלא גם כואבים את כאבו של יוסף. בעת האירוע הם לא שמעו את הצעקות והתחנונים. הם ישבו בצד ואכלו לחם. כעת הם שומעים את ייסורי אחיהם. כעת הם עמו בצרתו ויודעים כי על כן באה להם הצרה הזאת.

מהרגע הזה והלאה יוסף בונה מהלך מפותל של תשובה מאהבה – הוא יוצר מציאות שבה הם יזדקקו שוב להכריע האם בנה של רחל (הפעם בנימין) הוא בשר מבשרם. זו תהיה סיטואציה דרמטית, שבה הם יהיו תלויים בין חיים למוות - בגלל אותו בנימין - וייבחנו האם הם ערבים לו.

יהודה, בעל התשובה הראשי, בוחר להיות שליח הציבור ביום הכיפורים של משפחת ישראל. הוא נעמד מול יוסף ומכריז: "כִּי עַבְדְּךָ עָרַב אֶת הַנַּעַר מֵעִם אָבִי לֵאמֹר: אִם לֹא אֲבִיאֶנּוּ אֵלֶיךָ וְחָטָאתִי... כָּל הַיָּמִים... יֵשֶׁב נָא עַבְדְּךָ תַּחַת הַנַּעַר עֶבֶד לַאדֹנִי, וְהַנַּעַר יַעַל עִם אֶחָיו".

כשיוסף רואה את מסירות הנפש, כשהוא מבין עד כמה יהודה מוכן להקריב ואף להילחם למען בנימין, כשיוסף מבחין עד כמה ברור ליהודה כי בנימין יקר לאביו - ועינו אינה צרה בכך אלא הוא שלם ומוכן אף לשלם בעבור האהבה הזאת – יוסף מבין שמסע התיקון הושלם ושהחלום השני התממש אף הוא.

אז בבת אחת מתפרצים כל אהבתו וכל געגועיו, כל חמלתו וכל כאביו, ושוטפים את ארמון פרעה בנהר של בכי: "וְלֹא יָכֹל יוֹסֵף לְהִתְאַפֵּק... וַיִּקְרָא הוֹצִיאוּ כָל אִישׁ מֵעָלָי, וְלֹא עָמַד אִישׁ אִתּוֹ בְּהִתְוַדַּע יוֹסֵף אֶל אֶחָיו. וַיִּתֵּן אֶת קֹלוֹ בִּבְכִי... וַיֹּאמֶר יוֹסֵף אֶל אֶחָיו אֲנִי יוֹסֵף, הַעוֹד אָבִי חָי"...

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם