להסיר את הלוט

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

 

אברהם הוא חסד מהלך על שתיים. הוא מתפשט לכל עבר, מקים אוהל ומזבח בכל מקום, מכניס אורחים ודואג לכל צורכיהם, משפיע אהבה ורחמים לכל אחד, מקרין השראה של אמונה ואחווה בכל מקום. נלחם על כל אחד, אפילו על רשעי סדום.

 

על הרקע הזה מפתיע מאוד שאברהם - שעסוק כל הזמן בקירוב רחוקים – מרחיק את הקרובים. ועל מה? על סכסוך מקומי בין רועים. על משהו שנראה פתיר, בטח אצל אוהב שלום כמו אברהם. מדוע אברהם ממהר להיפרד מלוט בן אחיו, שהתייתם בגיל די צעיר וחצה אתו יבשות? מדוע הוא כל כך נחרץ עד שהוא מבהיר שלאן שלוט ילך הוא ילך לכיוון ההפוך?

 

מהמשך השתלשלות הדברים אפשר היה לחשוב שלוט הוא בן האח שמסתבך בצרות וסוחב אחריו את אברהם לכל מיני מקומות מפוקפקים. זה שצריך לפדות בערבות ולהתנצל בפני המשטרה ולהשיב אותו הביתה שוב ושוב אחרי עוד הרפתקה מטופשת שהוא נגרר אליה. אבל המחשבה הזאת נדחית על הסף משום שאברהם אינו דמות שחוששת ללכת ולאסוף את המקרים הקשים והמסובכים. זה דווקא סוד כוחו. אנחנו רואים, שגם אחרי הפרדה אברהם מוכן להיכנס למלחמת עולם רק כדי להציל את לוט מהצרה שהוא נקלע אליה.

 

אם כן, מהי סיבת ההיפרדות? ועדיין, גם אם ללוט יש בעיה של "עיניים גדולות" ובחירה בביזנס ותאוות העולם הזה גם במחיר כניסה למועצה המקומית של סדום שמלאה באנשים רעים, האם זה מצדיק היפרדות דרמטית כזאת? נדמה שהסיבה טמונה בשמו של לוט. לוט הוא כיסוי. את מה הוא מכסה? את אברהם! מדוע? הרי לוט הוא דמות שולית שנספחת למסעות אברהם, מה הוא מפריע כל כך? הפסוקים שפותחים את פרשיית ההיפרדות מגלים שכך אולי היה בעבר אבל מאז החזרה ממצרים ברכוש גדול - המצב השתנה.

 

הפסוקים מציגים תיאור שנראה בהתחלה תמים אבל כשצוללים לעומק ההתרחשות מבינים שישנה כאן בעיה אקוטית: "וְאַבְרָם כָּבֵד מְאֹד... בַּכֶּסֶף וּבַזָּהָבוַיֵּלֶךְ לְמַסָּעָיו... וַיִּקְרָא שָׁם אַבְרָם בְּשֵׁם ה'. וְגַם לְלוֹט... הָיָה צֹאן וּבָקָר וְאֹהָלִיםוְלֹא נָשָׂא אֹתָם הָאָרֶץ לָשֶׁבֶת יַחְדָּו". מה הבעיה לסמן גבולות ולהתפרס עוד קצת לכל כיוון? נראה שהבעיה אינה רק בעיה טריטוריאלית אלא מהותית. יש כאן התנגשות בין ערכים. אברהם קורא בשם ה', ואת לוט מעניינים הדולרים. אברהם מדבר על "צדקה ומשפט" ולוט סוגר עסקאות בצד. המסע של לוט מתחיל לחבל במסע של אברהם. אנשים שמגיעים לאוהל של אברהם ומוזמנים להתעוררות רוחנית מוצאים את עצמם רוכשים מזכרות באוהל של לוט. אנשים מחברים בין האמונה של אברהם לתעשיית הכסף של לוט.

 

לאט לאט זה הופך להיות סכנה לכל החזון של "לך לך". זהו איום ממשי על הפריצה ההיסטורית של אברהם ועל הקריאה הטהורה שלו בשם ה', מתוך ענווה וצניעות ובעיקר מתוך נתינה ללא חשבון. כשמדובר על מצב כזה, הפרדה הכרחית למען דרך החסד. אברהם מוכיח בהמשך שאין זו פרדה רגשית חלילה, וכאשר הוא נדרש להפגין את אהבתו ללוט הוא עושה את זה בכל הדאגה והמסירות; אבל אברהם גם צריך לדאוג לעצמו ובעיקר לקול האלוקי שהוא חייב לקרוא בעולם. לשם כך הוא חייב להסיר את הלוט.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם