הניתוח של יום הכיפורים

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

המהלך של חגי תשרי מתחיל מדין - מבירור נוקב ומעבודה שעסוקה בשיפור עצמי בלתי מתפשר. אלו אנרגיות מבורכות של שינוי ותיקון שמשפיעות על כל השנה – כשהשיא הוא יום הכיפורים. ביום הזה אנחנו מוכנים להילחם גם בגוף. להרגיע את התובענות שלו, לזכך את הפראות שבו. להתנתק מהגוף ולהתחבר רק אל הנשמה ובכך להתכפר. להתעלות אל הרוח ולעזוב את הסיבוך החומרי ובכך להתנקות ולהתעדן.

הרב קוק מדגיש בהרבה פסקאות את החשיבות של התהליך של הזיכוך וה"מלחמה" בגוף ובתביעות החיים החיצוניות. אולם הוא גם מדגיש שזה לא יכול להיעצר שם. אם נעצור שם את תהליך התשובה נפסיד חלקים חשובים ממנה. כך הוא מסביר באורות התשובה (ט, י):

"התשובה וכל ההליכות המעשיות שלה, עם הרוח הכללית השולטת בעיקרה בימים המיוחדים לתשובה עם גודל התועלת שלה לזכך את הנפשות, לעדן את הרוח ולטהר את המעשים מכיעורם, היא מוכרחת להיות סופגת עמה איזו חולשה, שלא נמלט ממנה אפילו הגיבור שבגיבורים".

בתשובה הקלאסית של הימים הנוראים יש כוח אדיר של טיהור נפשי אבל היא בעיקרה עבודה שוללת ו"מוחצת". יש בה הרבה ביקורת והרבה מה "לא לעשות", "לא לחשוב", "לא להרגיש" וכו'. הווידויים הרבים מבטאים את התנועה הזאת – אנו מכים שוב ושוב על לבנו, על שאיפותיו הכוזבות והנכלוליות.

יש בעמדה הזאת בעיה כי היא מחלישה את האדם. האדם נלחם בעצמו, ואם הוא לא שם לב (והוא בדרך כלל לא שם לב, בגלל הרצון להשתפר) הוא מפעיל יותר מדי כוח. הוא פוגע גם בכוחות החיוביים: באמון העצמי, במוטיבציות החיוביות, בשמחה ובאמונה. הרב קוק מתאר כיצד הרצון של האדם ממש מתכווץ בעקבות התשובה: "כשמקמצים את הרצון, כשכופפים את עוז החיים על ידי הסלידה הפנימית והנטייה לשוב מכל חטא, מתקמץ גם כן הרצון של הטוב, ועוז החיים הטהורים מתחלש גם הוא" – פעולת העצירה של כוחות החיים ושל חסימת הזרימה הפנימית בגלל הרצון שלא לחטוא יוצרת אישיות "מקומצת" – נטולת תשוקה ומאור פנים, חסרת ספונטניות וטוב לבב.

הרב קוק מדמה את הדברים לטיפול ב'שוק חשמלי' (!) ומכאן אפשר להבין עד כמה התשובה אצל הרב קוק היא כוח דרמטי. אולם במקביל צריך להיערך גם ליום שאחרי: "נמצא האדם סובל מטהרתו המוסרית חולשה כזאת, שסובל חולה שהתרפא על ידי הזרמה אלקטרית חזקה, שאמנם גירשה את הארס שבמחלתו, אבל החלישה את הכוח החי והבריא שבו" – השוק החשמלי גירש את המחלה אבל גם פגע בחיוניות של כל הגוף.

אז איך מוודאים שלא יצא מצב שבו הניתוח הצליח אבל החולה "מת"? לשם כך מגיע סוכות. חג שכולו שמחה וטבע, שמשיב לאדם את האמון בעצמו ובטבע של החיים. לשם כך הוא מתאשפז בסוכת הבראה וכל האושפיזין באים לבקר אותו ולספר לו עד כמה תשובתו התקבלה ועד כמה הוא צריך לאהוב את חייו, "בצל ש-די יתלונן": "שבים, על כן, ימים של שמחת קודש, של חדוַת הנפש, לקומם את הרצון הטוב ועוז החיים הטהור. אז תהיה התשובה שלמה".

רק אחרי סוכות תהליך התשובה מושלם. רק אחרי שהשבנו את החלקים החיוביים החיוניים שהתכווצו בגלל המתח של היראה, רק אחרי שהשתפרנו גם בשמחה שלנו וביכולת שלנו לקבל את ברכת החיים בידיים אוהבות.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלך בשדה

  מאמר מאת הרב חברון...

הילדים הקבועים

  הרה דוד סתיו על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם