התפקיד הכפול בגידול בנות

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

כבר עמדנו בכמה הזדמנויות על כך שרש"ר הירש רואה גם בפרטי הפרטים של המצוות בתחומים השונים ביטויים לרעיונות סמליים משמעותיים, וכך הוא גם עושה לאורך פרשיות הטהרה והטומאה בספר ויקרא, כולל בפרשיות תזריע ומצורע. נעמוד בקצרה על ביטוי אחד מני רבים שרש"ר הירש מתייחס אליו בנושא הפותח את פרשתנו – טומאת היולדת.

הפרשה פותחת בכך שיש הבדל שבין יולדת זכר ליולדת נקבה: "אִשָּׁה כִּי תַזְרִיעַ וְיָלְדָה זָכָר וְטָמְאָה שִׁבְעַת יָמִים... וּשְׁלֹשִׁים יוֹם וּשְׁלֹשֶׁת יָמִים תֵּשֵׁב בִּדְמֵי טָהֳרָה בְּכָל קֹדֶשׁ לֹא תִגָּע וְאֶל הַמִּקְדָּשׁ לֹא תָבֹא... וְאִם נְקֵבָה תֵלֵד וְטָמְאָה שְׁבֻעַיִם... וְשִׁשִּׁים יוֹם וְשֵׁשֶׁת יָמִים תֵּשֵׁב עַל דְּמֵי טָהֳרָה" (י"ג, ב-ה). תהליך החזרה של האישה לטהרתה המלאה במקרה של לידת זכר הוא בן ארבעים יום: שבעה ימים שבהם היא טמאה כטומאת נידה, ועוד שלושים ושלושה ימים שבהם היא נמצאת במצב ביניים, שבו אין היא טמאה כנידה, אך עדיין אסור עליה מגע עם הקודש. במקרה של לידת נקבה התהליך כפול על שני חלקיו: ארבעה-עשר ימים היא טמאה כטומאת נידה, ועוד שישים ושישה ימים היא במעמד ביניים, ורק לאחר שמונים יום היא חוזרת לטהרתה הרגילה. מה הסיבה לחילוק הזה?

לדעת רש"ר הירש החילוק מבטא את ההבדל שבין תפקיד האם ביחס לבנה לעומת תפקידה ביחס לבתה. בחינוך הבן האב שותף באופן משמעותי, החל מקיום מצוות המילה ביום השמיני, וכבר מאותו יום מתחיל תהליך העיצוב החינוכי של הבן: "ביום המילה הרי האב מקיים את הראשונה ממצוות הבן על האב; באותה שעה הוא גומר בדעתו להכין את בנו לחיי עתידו: יחנך אותו 'להתהלך לפני ה' ולהיות תמים עם נותן התורה'; אף הוא יאיר לפניו ויהיה לו מופת בדרכו". אולם ביחס לבת, התפקיד של האם הוא כפול, שכן עליה מוטלת החובה לא רק להיות חלק מן העיצוב החינוכי, כמו אצל בן, כשהמשימה המוטלת על האב ועל האם כאחד, אלא גם לשמש מודל לחיקוי והשראה לבת – באופן שהאב יכול לשמש רק בעבור בנו: "השפעת האם על מעלתה המוסרית של בתה היא כפליים כהשפעתה על בנה. שם מרכז הכובד של החינוך הוא באב; שהרי הבנים רואים בו דוגמה ומופת לתפקיד הגברי שלהם. ואילו אצל הבנות האם היא גם מעצבת אופי וגם מופת ודוגמה; משום כך בשעת לידתן היא תתכונן בכפליים – לטובתה ולטובתן – להתהלך בדרך הטהרה והמוסר עד לרום מעלת חזון המקדש".

דוגמה קטנה ומאלפת זו ממחישה את דרכו הפרשנית של רש"ר הירש לכל אורך פרשיותינו, המעניקה עומק ותוכן ערכי ורעיוני גם לעולם הטהרות והטומאות, שבדרך כלל נראה כגזרות מלך שאין בהן טעם מובן.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם