ברית במילים

 books 12

דוד שמחון

יש תמיד שאלה בשביל מה קוראים ספר ואולי בכלל מה המטרה של תרבות, לברוח מהמציאות או דווקא להעמיק בה. הרבה פעמים כשאנחנו פונים לספרות ולתרבות אנחנו בעצם מבקשים סוג של בידור והפוגה מהחיים האמיתיים. לנוח קצת, ליהנות ולשטוף את הראש בסיפורים רחוקים ואחרים. אז זהו, שהספר הזה ממש לא מתכוון להעניק לנו את החופשה הזאת.

'קשורה בנפשו' הוא ספר נוקב, מטלטל ועמוק שמספר לנו ממש על החיים שלנו כאן. הוא נוגע בכל השאלות הגדולות שמסתובבות בנו ובכל המחלוקות שקורעות ומסחררות אותנו. העוצמה הגדולה של הספר הזה היא שהוא אומנם נשאר ממש כאן במזרח התיכון ובאנשים שאנחנו כביכול מכירים, ובכל זאת הוא מספר את הכול מזווית חדשה, מנקודות מבט שמעולם לא פגשתי. פתאום אותה מציאות מוכרת ונדושה נראית אחרת לחלוטין. הפרופורציות משתנות, המחשבות מתהפכות ואפילו העמדות כבר נשקלות מחדש.

בעיניי זו המדרגה הגבוהה ביותר של ספרות, כשהיא מעניקה לנו את היכולת לראות את המציאות שאולי חשבנו שהיא כבר חבוטה ומייגעת באור אחר לגמרי. הכול משתנה אז, ושימו לב, לספר עשויות להיות השלכות על החיים שלכם גם אחרי הקריאה. זו האזהרה הכי מחמיאה שאפשר לתת על ספר.

אני חייב להגיד, זה לא סרט מצויר חמוד ולא ספר מענג ונעים. היו רגעים שהייתי צריך לעצור כדי לנשום וכדי לנוח מכל המציאות הנוקבת הזאת. דווקא לכן הספר חשוב ומשמעותי. חשיבותו מרשימה עוד יותר משום שהיא באה עם עלילה מותחת, מפתיעה ומרגשת.

הספר מלא בדמויות מלאות אופי ועושר. ממש אפשר לחוש את הדמויות, והרגשתי שאילו הייתי רואה אותן הייתי מזהה בדיוק מי זה מי, ואולי אפילו הן היו מזהות אותי. הלוואי שהייתי יכול לשבת רק פעם אחת עם סבתא חנה מהספר ולשתות איתה תה עם דבש. היא בטח הייתה עושה לי סדר בהכול. זו בלי ספק אחת הדמויות היפות והמרשימות שקראתי בספר בזמן באחרון.

זה לא סרט מצויר חמוד ולא ספר מענג ונעים. היו רגעים שהייתי צריך לעצור כדי לנשום וכדי לנוח מכל המציאות הנוקבת הזאת. דווקא לכן הספר חשוב ומשמעותי. חשיבותו מרשימה עוד יותר משום שהיא באה עם עלילה מותחת, מפתיעה ומרגשת

הספר 'קשורה בנפשו' הוא ספרו השלישי של הרב ליאור אנגלמן. הספר מעמיד שני בתים זה מול זה: את ביתם המעוצב והמוקפד של הזוג ד"ר אמנון ותרצה לב ארי וילדיהם בתל אביב, מול ביתם רוחש החיים, הילדים והשכנים של משפחת הייצלר ממצפה עודד (אגב, למה לא לספר את הסיפור על יישוב אמיתי? למה רק לתל אביב מותר לא להתחפש?). מצפה עודד הוא התנחלות אופיינית אי שם בשומרון. עוד אחת מההתנחלויות שטוענת שרואים ממנה את כל גוש דן. הספר משוטט שוב ושוב בין הבתים האלה, ושוב ושוב נצטרך לעבור את המחסום ביניהם.

ד"ר אמנון לב ארי הוא אידאולוג שמאל נחרץ ויוקד, אשר ספרו 'כבישה קרה', הבוחן את השלכות הכיבוש על החברה הישראלית, עומד לצאת לאור. אשר הייצלר הוא מזכיר היישוב מצפה עודד והרוח החיה בו. גם הוא כמובן נחרץ ויוקד. ובתוך האש הצולבת הזאת נכרתת לפתע ברית, וכדרכן של בריתות אין בהן הרבה ברירה ומחשבה, ויש בהן מוחלטות וחד-משמעיות.

משהו התרחש, והמשפחות האלה, שבמקרים רגילים רואות זו את זו רק באמצעי התקשורת, נקשרות זו לזו בקשר מסובך ומופלא. מסתבר שהקשר בינינו חזק ועמוק יותר מכל אידאולוגיה ומכל מחלוקת. זו אמירה שחשוב לא רק להאמין בה אלא גם לחוש אותה ולתת לה ביטוי, והספר עושה את זה נהדר.

זה ספר על החברה הישראלית ועל היהדות, על אקטואליה ועל אידאולוגיה, אבל בסוף זה ספר על אנשים. הרב אנגלמן מצליח שלא להיגרר לסטראוטיפים ומפגיש אותנו עם אנשים של ממש. הרגשתי פעם אחר פעם במהלך הכתיבה שהוא מתאפק ועוצר ממש על גדת הסטראוטיפ. הוא לא מלביש את המתנחל מעיל דובון ולא מאכיל את השמאלני סושי. זה מרשים מאוד והופך את הספר למפגש של ממש.

כל קורא יוכל להזדהות עם כל צד בספר ולהרגיש כמה אהבה, חמלה וכוונות טובות הרב אנגלמן מייחס לכל דמות בסיפור. זה מרשים ומרגש, וזו גם הבעיה הגדולה שלנו כאן. כל צד כל כך מלא כוונות טובות וכל כך יכול להיות צודק, שבאמת לא ברור איך אפשר לצאת מזה.

אנחנו לפני בחירות. תקופה שבה מתעוררים כל הנחרצים והיוקדים. הלוואי שגם מעט מהרגישות, מהאהבה ומתשומת הלב יתעוררו כאן, ונגלה שברית גדולה של 'נפשו קשורה בנפשו' תיחשף כאן. מומלץ מאוד.

קשורה בנפשו, ליאור אנגלמן. זמורה ביתן: תשע"ט

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם