Print this page

רגעים קטנים של סיפור

 12 books
הרגעים הקטנים שמהם נולדים הסיפורים הגדולים

דוד שמחון

אדל, יוכי ברנדס. כנרת זמורה ביתן: תשע"ח.

נתחיל מהכריכה. היא מהממת. ויש בה הכול – הטבע, ההתגלות ושמחת הגילוי והקשר הקרוב והבלתי-אמצעי בין האב ובתו. איזה יופי.

זהו ספר על הבעל שם טוב, דרך עיני בתו אדל. אני מודה שזה נשמע לי יומרני. פתחתי את הספר בחשש, דואג קצת שייקחו לי את אחת הדמויות המעורפלות בתבל ויורידו אותה למטה. לא שאני חושב שהבעל שם טוב לא היה בשר ודם; אבל זה קצת כמו לראות את הסרט של הארי פוטר אחרי שקוראים את הספר. אין דרך חזרה אחורה. חוויות הדמיון חלשה מהוויזואליות של הסרט ולעולם לא אדע איך דמיינתי את וולדמורט לפני שראיתי אותו בסרט. אז זה קצת ככה – רציתי שהבעל שם טוב יישאר שלי ולא של יוכי ברנדס. ובכל זאת קראתי. כי הכריכה כל כך יפה שהחלטתי לתת אמון ולשמוע מה יש לה לומר.

נקפוץ רגע לסוף הספר, לפרק הסיום – הייתי מוותר עליו. לא אכנס לפרטים, אבל בעיניי הוא מיותר לגמרי ופוגם בטוב שקדם לו. בכתיבה, כמו בכל דבר בחיים, צריך לדעת מתי לעצור. ובעיקר, מתי השתיקות והרווחים מכילים יותר מהמילים. תנו לקורא הנבון להבין דבר מתוך דבר, לחבר לבד את הקצוות ולהרגיש בעצמו את הניואנסים. זאת לא סדרת טלוויזיה לפעוטות שבה כולם צריכים להסביר לכולם בסוף איך הם פעלו ולמה, ולצחוק יחד מבדיחה קלה.

אז אם נדמיין רגע שלספר אין פרק אחרון, נוכל לדבר על הדבר עצמו. לא התחרטתי לרגע על האמון שנתתי בספר. יוכי ברנדס בנתה לבעל שם טוב דמות מרתקת, מסובבת בבני משפחה וחברים מרתקים לא פחות. היא לקחה אותי לעולם קסום שבו יש רוחות ודיבוקים, כשפים וקמעות, עליות נשמה והתגלויות מלאכים. היא החזירה אותי לעולם פרה-החסידות וזה דבר מדליק ממש.

לעיתים נדמה שהחסידות נתפסת אצל רבים כתורת ניו-אייג' שהקדימה את זמנה. נראה כאילו רעיונות החסידות כל כך תואמים את התפיסה הפוסט-מודרנית הנאורה שבה אנו חיים. מניחים שאם הבעל שם טוב היה חי היום הוא היה פותח בית יהודי בנפאל ועושה סדנאות הילינג ומדיטציה. אני לא אוהב את זה. היו רגעים בספר שהרגשתי שזאת המגמה. שהמילים שהבעל שם טוב אומר לקוחות מתסריט שלא קשור אליו. היו בספר גם רגעים הפוכים, תחושה של אמת נוקבת שהיא מעל לזמן ולמקום.

אחד הדברים היפים העולים מתוך הספר הוא כמיהה אדירה לגאולה. תחושה שאי אפשר להמשיך בחיי הגלות וחייבים לעשות משהו כדי לשנות את זה. לא סתם משהו – אלא הכול ובכל מחיר. איזה דבר גדול. אולי זה מה שהפך את הבעש"ט להיות מי שהוא. התחושה שלו שהוא חייב לעשות הכול כדי לשנות את המצב. האמונה שלו בכך ששום דבר לא צריך להישאר כמו שהוא היה עד עכשיו, ושאפשר להסתכל על כל פסוק בתורה מהצד השני שלו, ועל כל מצווה ומצווה מבפנים ומבחוץ ועל כל אדם ומעשה אפשר להסתכל מחדש. ולמצוא בכל דבר ודבר את הדרך לגאולה.

כמה הייתי רוצה לפגוש את הבעש"ט. איזה כיף ליוכי ברנדס שהיא הצליחה לפגוש אותו, ותודה לה שהיא שיתפה אותנו.

 

לבנות את הגשר הזה, עליזה בלוך. ידיעות ספרים: תשע"ח.

האמת היא שהספר הזה חיכה אצלי על המדף הרבה זמן, והשבוע הוא לפתע זהר וקרא לי. הגיע הזמן של עליזה בלוך. גילוי נאות: אני מכיר את עליזה ומעריך אותה מאוד. אבל נראה שהגילוי הנאות הזה הוא עכשיו מנת חלקם של הרבה מאוד אנשים בארץ, עם ניצחונה בבחירות בבית שמש. עושה רושם שהסיפור של עליזה בלוך הוא הסיפור הכי יפה במערכת הבחירות המקומיות תשע"ט. הסיפור בנוי נהדר: עם מתח עד שלוש לפנות בוקר ועם פער של 533 קולות, ועוד של קולות החיילים. אם אתם רוצים להבין את עומק הסיפור וליהנות ממנו באמת - כדאי לכם לשים יד על הספר הזה. הסיפור של הבחירות מקבל עומק והקשר. מבינים איזה דרך ארוכה עשתה עליזה ואיך בעצם ראשות עיריית בית שמש היא תחנה נוספת בדרך גדולה של שליחות חברתית ויהודית מרשימה ומעוררת השראה.

עושה רושם שהסיפור של עליזה בלוך הוא הסיפור הכי יפה במערכת הבחירות המקומיות תשע"ט. אם אתם רוצים להבין את עומק הסיפור וליהנות ממנו באמת - כדאי לכם לשים יד על הספר הזה. מבינים איזה דרך ארוכה עשתה עליזה ואיך בעצם ראשות עיריית בית שמש היא תחנה נוספת בדרך גדולה של שליחות חברתית ויהודית. הספר מסתיים בצאתה של בלוך למסע הבחירות הקודם שלה ב-2013, שבו לא הצליחה בסופו של דבר. את הפרק הבא של הספר קרא הציבור בעצמו בשבוע שעבר

עליזה בלוך נולדה בקריית גת ונשמה את הפריפריה החברתית של מדינת ישראל כל ימיה - בטבריה, בערד ובבית שמש. היא הקימה את תיכון 'ברנקו וייס' בבית שמש, מוסד שהפך לאימפריה של שינוי חברתי. התיכון הזה הוא גיבור הספר. מיוחד מאוד לראות שבאמצעות ניהול בית ספר ועבודה יומיומית קשוחה ומורכבת הצליחה בלוך להשפיע על המציאות ברמת המאקרו ולשחק במגרשים המורכבים ביותר של החברה הישראלית - העלייה מאתיופיה ומרוסיה, ההתחרדות, הפערים החברתיים ועוד ועוד. כל זאת תוך רגישות לכל תלמיד, לכל עובד ניקיון ולכל מזכירה, והספר באמת רצוף בסיפורים אישיים מרגשים ונוגעים ללב. יש כאן מוטיבציה אדירה לשינוי חברתי רחב שמגיעה עם התרגשות ורגישות מכל אדם ולכל אדם. החיבור הזה אינו מובן מאליו.

הספר מסתיים בצאתה של עליזה בלוך למסע הבחירות הקודם שלה ב-2013, שבו לא הצליחה בסופו של דבר. את הפרק הבא של הספר קרא הציבור בעצמו בשבוע שעבר. הנחישות והלהט שלה - כפי שבאים לידי ביטוי מכל שורה בספר - מעוררי השראה. וזה ממש לא מובן מאליו. אהיה סטריאוטיפי לרגע ואסתכן - אין הרבה אנשים דתיים ליברליים וחברתיים שיש להם נחישות כזו ומוכנות כזו לעבודה קשה. לצער הלב, אנשים רבים בגילה ובמצבה של עליזה בלוך, אחרי כמה שנים של קריירה יפה - יושבים, מעבירים הרצאות פה ושם, מנהלים כל מיני דברים, די נהנים מהחיים ומקטרים על אחרים. הבחירה של עליזה בלוך לא לעזוב את המחרשה ולהמשיך לעבוד קשה, להסכים להיכנס שוב למערכת בחירות - שהיא תמיד דבר קצת מביך, משפיל ותובעני - מרשימה מאוד מאוד. הספר הזה חושף את המוטיבציות הפנימיות ומאפשר לכל מי שירשה לעצמו להידלק קצת. הספר מומלץ, ואילו יכולתי להמליץ להוצאת הספרים - הייתי מציע להם להדפיס מהר מהר עוד מהדורה של הספר. עליזה, בהצלחה.

 

 

אולי יעניין אותך גם