בשורות מבית המדרש

14 books
 

דוד שמחון

אבוא ביתך - שאלות ותשובות בנושא זוגיות ומשפחה, הרב דוד סתיו והרב אברהם סתיו. מגיד: תשע"ח.

נראה שנושא המשפחה והמגדר הפך להיות מרחב המלחמה העמוק ביותר בין התרבויות בישראל. עכשיו אפשר לומר בנחת שהציונות הדתית לא עוסקת רק בארץ ישראל. היא בהחלט עוסקת בעוד נושא - המשפחה והמגדר. הקו המחבר בין שאלת ארץ ישראל לשאלת המשפחה הוא ששני נושאים אלה אינם רק עוד אחד מהנושאים שבמחלוקת. יש גם מחלוקות אידיאולוגיות עמוקות בשאלות כלכליות או אפילו בנושא השבת, שזוכה לכותרות לאחרונה; עם זאת, ברור שהמשפחה וארץ ישראל הם משהו אחר. אלה נושאים שנראים כמו משחק סכום אפס - כלומר "מה שבשבילך שחור, בשבילי לבן. מה שבשבילך חלום, לי זו האימה" - כדברי השיר, ומצד שני נושאים אלה נוגעים בעומק שאלת הזהות של מי אנחנו - מי החברה שאנחנו ומהי המדינה שאנחנו יוצרים.

זה מה שמסביר את ההירתמות לנושאים אלה ואת הלהט שהם מביאים אִתם. ובתוך כל הדיון הסוער הזה, שלא פעם גם הופך למתלהם ורועש, יש חשיבות רבה לבהירות ולרוגע. לא כדי לטשטש את המלחמה או להוריד את עצמתה - אף שגם את זה כדאי לשקול לפעמים, לא בטוח את מי תופי המלחמה משרתים - אלא כדי לחזור ולבחון מה חשוב באמת ומה פחות, מה הוא תבנית חברתית לא קדושה ומה הוא עניין יהודי קריטי. את השקט, היושר, הענייניות והכנות מצאתי בספר 'אבוא ביתך' של הרבנים סתיו.

אני אוהב את הכותרת של הספר. היא קודם כול מעמידה את הבית שעליו מדובר כאן כביתו של הקב"ה. כל הספר נכתב מתוך כבוד גדול, יראה וקדושה לבית ולמשפחה היהודית, ואף שהוא פרגמטי באופיו ואני משער שיש פסקים רבים שנמצאים בוויכוח - הוא בלי ספק סיוע נוסף לאחד הפרויקטים הגדולים של העם היהודי בעולם כיום - העמקת המשפחה המסורתית וחיזוקה. הספר הוא בעצם ספר שאלות ותשובות, שמהרבה בחינות ממשיך את מסורת ספרי השו"ת. ספרי השו"ת הם אחד המפעלים המרשימים ביותר של עולם התורה היהודי. כל פרק נפתח בשאלה שנשאלת מפי אדם בן זמננו. לאחר מכן דנים הרבנים בכל הצדדים ההלכתיים של השאלה ולוקחים אותנו למסע מפואר בין בתי מדרש וספרים. בסוף כל פרק יש סיכום קצר בנקודות. לא פעם התשובות רכות ומשאירות לשואל מרחב ומציעות לו לפנות לרבניו. גם זה דבר חשוב.

הנושאים של הספר 'חמים' ואקטואליים - דחיית נישואין, תכנון משפחה, השתתפות בחתונה המנוגדת להלכה, מיניות ועוד. ואף על פי שהנושאים בהחלט יכולים לעשות רעש וצלצולים - נראה שהכותבים התאפקו וניסו להתעלם מרעשי הרקע ולכתוב את עמדתם כפי שהיא, כאילו מדובר בשאלה על כפית חלבית שהשתמשו בה למרק בשרי. זה דבר חשוב. ברור שיהיו כאלה שיאמרו שהכתיבה הנינוחה הזו היא בפני עצמה בעלת מסר בעייתי ומשרתת אינטרס כלשהו, אבל בכל זאת עושה רושם שהספר נכתב בנקיות ובנאמנות עמוקה להלכה.

כותבי הספר הם הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר ורב היישוב שהם, ובנו הרב אברהם סתיו מישיבת הר עציון. כשספר על משפחה נכתב בידי אב ובנו זה דבר יפה מאוד ומרשים. ולא מובן מאליו. בטח כאשר צריך לדמיין את שעות הלימוד המשותפות הרבות ואת השיחות שהספר דרש. כולל שיחות על נושאים שלצער הלב הרבה הורים מתקשים לנהל עם ילדיהם. הלוואי על כולם לעשות כזה פרויקט עם אבא או בן.

הספר הוא בשורה חשובה. יש הרבה מה לדון ולהתווכח עליו ובעקבותיו - אבל התשתית ההלכתית שהוא מניח בהחלט משמעותית ופוקחת עיניים.

איך היא צומחת - על התחדשות, צמיחה, שמחה וברכה, הרבנית ימימה מזרחי, בעריכת יקרת פרידמן. הוצאת פרשה ואשה והוצאת מגיד: תשע"ח.

תמיד קצת מוזר לי לעיין בספר או להקשיב לתכנית רדיו של הרבנית ימימה מזרחי. תחושה שאני מציץ לאזור שלא מיועד לי כגבר. הוא אכן לא מיועד לי, אבל בכל אופן - כל פעם אני מתרשם עמוקות ומרגיש את כוחות החיים שהרבנית מזרימה לנשות ישראל ודרכן לעולם בכלל.

אני לא חושב שאי פעם מישהי הצליחה לנסח נשיות יהודית בצורה משמחת ונרגשת כל כך כמו הרבנית ימימה. בדרך כלל כשמישהו מתאר את ההבדלים בין המינים זה נהיה שיח מעיק, מקבע ומייגע. אולי כי בדרך כלל מי שעושה את זה הוא מישהו ולא מישהי, אבל עדיין - לא פעם זה חונק ולא משכנע. הרבנית ימימה מצליחה לנסח את זה אחרת לגמרי. אצלה זה תמיד נוצץ, מרגש ונכון. בימינו זה ממש לא מובן מאליו. ככה בדיוק הייתי רוצה שהבת שלי תרגיש. בנשיות שלה וביהדות שלה.

אף פעם לא ידעתי שחודש שבט יכול להיות חגיגה כזו. אז אולי אנחנו אחרי השיא של החודש - אבל נראה שעדיין אפשר להצטרף לחגיגה. הספר כתוב בקלילות ובזרימה והוא כולו קטעים קצרים על צמיחה והתחדשות, תוך הסתכלות על הטבע, על העצים ועל הפירות. הספר מצליח לדבר גם בגובה העיניים ובכנות וגם בעצמה רבה - בלי שאחד הממדים יבוא על חשבון האחר. הוא כתוב מצוין ומדויק ולכן כשקוראים בספר מרגישים כאילו הרבנית ימימה מדברת מתוכו - בגוף ראשון אלייך. אז אם בא לכן (ואולי קצת גם לכם, לא רק לי מותר) להתחדש ולהתעורר מהחצי חורף שלנו - מומלץ מאוד.

מקראות - עיון רב-תחומי בתורה - פרשת משפטים, הרב יואל בן נון והרב שאול ברוכי. ידיעות ספרים: תשע"ח.

תראו. אי אפשר לא להתייחס השבוע לספר של יותר מ-600 עמודים על פרשת משפטים. זה לא ייאמן. הספר הזה הוא לא רק ספר. הוא פרויקט פנומנלי שלוקח פרשה בעלת 118 פסוקים, 23 מצוות עשה ו-30 מצוות לא תעשה ומכניס למעבדה. במעבדה בוחנים כל מילה, כל טעם וכל אות ומצליחים לגלות גילויים אינסופיים. מזמן לא ראיתי כל כך הרבה רצינות בלימוד תורה בכלל ובלימוד תנ"ך בפרט.

בישיבת הר עציון ומכון הרצוג קורה משהו גדול בגזרת לימודי התנ"ך. אפשר אולי להתווכח על חלק מהדברים, אבל אני מצטרף למה שנכתב בספר - התחדשות לימוד התנ"ך בימינו היא חלק מהנס המופלא של קיבוץ גלויות ושיבת ציון. החזרה לארץ התנ"ך וללשון התנ"ך אפשרו למשהו חדש להיווצר.

הספר, שהוא חלק מסדרה, בוחן את הפרשה מכל צדדיה. הוא עוסק בפרשנות, במדרש, בלשון, בהיבטים מדעיים והיסטוריים, בהשוואות מאירות עיניים ועוד ועוד. זהו פרויקט ששותפים בו מומחים רבים מעולמות תוכן שונים ומגוונים ושום דבר לא חמק מהם. אין כאן אבן שלא הפכו אותה. פרשת משפטים (שתמיד נראית קצת כמו טבלת אקסל או כמו איזה רואה חשבון מול פרשת יתרו ובשלח שלפניה, ולא יעזרו כל הדרשות) מזמן לא זכתה לכזה כבוד וחשיפה. פתאום מתגלה אור גדול מאחורי כל אוסף הפרטים בפרשה ודיני הנזיקין והאמה העברייה.

הספר הוא עוד תוצר של ישיבת הר עציון ומכון הרצוג. קורה שם משהו גדול בגזרת לימודי התנ"ך. אפשר אולי להתווכח על חלק מהדברים, אבל אני מצטרף למה שנכתב בספר - התחדשות לימוד התנ"ך בימינו היא חלק מהנס המופלא של קיבוץ גלויות ושיבת ציון. החזרה לארץ התנ"ך וללשון התנ"ך אפשרו למשהו חדש להיווצר. אין לי ספק שלמכון הרצוג יש חלק גדול בכך.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם