חינוך מבית סב(ת)א

2shut

נעמה מוזס

 
אנו הורים לשלושה ילדים מקסימים, גרים לא רחוק מההורים ונעזרים בהם לא מעט. לצערי הורינו לא מכבדים את בקשתנו שלא לתת לילדים ממתקים, כפי שאנו מקפידים אתם. בנוסף, יש להם תמיד מה לומר על דרך החינוך שלנו. אני יודע שזה לא פייר לבוא בדרישה כלפי מי שמעניק לך עזרה, ויוצא שבמקום להודות על העזרה אני בא בטענות. מה לעשות?
 

בשנים האחרונות יותר ויותר סבים וסבתות מעורבים באופן פעיל בגידול הנכדים ולכן הדילמה שהצגת מעלה סוגיה חשובה – מה כולל הסטטוס המשמעותי של "סבא וסבתא"? האם רק לחבק ולפנק? לחנך? להעיר? לשתוק? באיזו מידה יש להתגייס לתפקיד הסבתאות כדי להיענות לצורכי הילדים? ומה ההבדל בין מעורבות להתערבות? "סב(ת)א" הוא תפקיד מיוחד המאפשר להיות חלק ממעגל ההשפעה המשמעותי המקיף את הילד. להעניק לנכדים חום, תמיכה ואהבה ללא תנאי. יש אומרים שזהו התיקון להורות. אהבה נטו, ללא התעסקות בגבולות ומשמעת והקפדה עליהם. אולם מתברר שזה לא כל כך פשוט. במציאות היומיומית שבה שני ההורים עובדים שעות רבות מחוץ לבית, עזרת הסבים והסבתות נחוצה ונצרכת, והמעורבות השוטפת שלהם בחינוך הילדים ובגידולם מעלה קונפליקטים לא מעטים.

 

אז מה אפשר לעשות?

 
  • ייתכן שכבר שוחחתם על כך בעבר, ועדיין, מכיוון שילדכם שוהים לא מעט אצל הסבא והסבתא, שווה לרענן את הדברים. יש הבדל בין לציין ליד הדלת "אל תיתנו להם ממתקים ושלא ישבו מול הטלוויזיה... אהה... וגם אל תשכחו לקחת לחוג ב-16:30 ושילמד למבחן", ובין שיחה המתקיימת בזמן רגוע לשני הצדדים, שבה אפשר להשמיע ולשמוע מה יש לכל אחד להגיד. זו הזדמנות להודות, לשתף בחוויה ולהסביר את חשיבות העקרונות החינוכיים שאתם מנסים להנחיל לילדכם, וכך לרתום לעניין גם את הוריכם.
  • גם סבא וסבתא יכולים להציב גבולות – כדי שהסבתאות תהפוך לחוויה מהנה ומעצימה לכל הצדדים, חשוב שהוריכם ידעו להציב גבולות, שישרטטו את הקו העדין בין החינוך ההורי לבין התיקון והמילוי שהיו רוצים להכניס במערכת היחסים המשמעותית הזו. כל מערכת זקוקה לגבולות ברורים על מנת להמשיך להתקיים. הילדים זקוקים לעקביות וארגון. ולא פחות חשוב - גם הסבא והסבתא זקוקים לגבולות למול ילדיהם שמבקשים עזרה (ולא תמיד זה מסתדר) ולמול הנכדים.
  • פינוק של סבא וסבתא – לאהבה, מתברר, יש טעם וריח. אני נזכרת בגעגוע בטעם המיוחד של עוגת הגבינה של סבתי, שקידמה את פנינו בכל ביקור, בקופסת הפח שהכילה שוקולדים מסוגים שונים (זה היה החפץ שבחרתי לקחת כמזכרת לאחר פטירתה). אל תמנעו לחלוטין את הרגע המפנק והמתקתק הזה. לכל סבא וסבתא "ביצת ההפתעה" שלהם. נכון שזה לא חייב להיות ממתק מוחשי, גם חוויה משותפת של לימוד, הנאה, משחק והקשבה משאירה טעם מתוק, אבל גם למתוק הפיזי יש משמעות. כמו בכל דבר – המינון קריטי, וכדאי להשאיר טעם של עוד.
  • כבוד הדדי – חשוב שהנכדים יגלו יחס של כבוד לסבא וסבתא. במקרה של סרבנות יש לשדר חזית אחידה ולא לשבור את סמכות הסבים. וכמובן, אל תנהלו חילוקי דעות בינכם לבין הוריכם בנוכחות הילדים. באותה מידה – אמירות מצד הסבים מסוג "בזמננו הילדים היו מחונכים יותר" או "אתם הורסים את הילדים" – מיותרות, ובוודאי שאינן מסייעות ליחסים של כל הצדדים אלא מרחיקות ופוגעות בהם.
  • מתן ביקורת – למילה "ביקורת" ולמילה "ביקור" שורש זהה. מקובל שכאשר מישהו רוצה לבקר אותך, הוא מברר תחילה אם נוח לך שיגיע. כך כדאי לנהוג בעניין הביקורת. לבדוק האם האדם שמולך בכלל מעוניין לקבל משוב, מתי יתאים לו לשמוע זאת (ודאי שלא בנוכחות הנכדים), והכי חשוב – כיצד נעביר את המסר. התחילו בדברים הטובים שכל צד תורם לגידול הילדים, ולאחר מכן העירו או בקשו בעדינות וברגישות.
  • הכרת התודה שלכם לעזרת הסבים חשובה ביותר כדוגמה טובה לילדכם, ולא פחות גם כדי לחנך את עצמנו ששום דבר אינו מובן מאליו.
  • WIN-WIN - כולנו מרוויחים! הקשר של סבים וסבתות המעורבים בחיי נכדיהם באופן שוטף הוא אחד הקשרים המשמעותיים שאנו נושאים עמנו לאורך השנים, והם נדבך באישיותנו. השינוי ההדדי עשוי לייצר חוויה מעצימה לכל הצדדים. כפי שאמרה סבתא אחת: "אם הייתי יודעת כמה כיף זה נכדים, הייתי בוחרת לגדל אותם קודם!"
 

אולם קחו בחשבון שהוריכם שונים מכם. כאשר אנו פונים לעזרתו של אדם נוסף, לרוב לא נציב לו הוראות מפורטות כיצד בדיוק עליו לפעול, ולא נתלונן כאשר לא יבצע אותן לפי האופן המדוקדק שקבענו. הכנסת הוריכם למערך התמיכה המשפחתית השוטפת מגדילה את המעורבות שלהם ומאלצת אתכם להתפשר ולהבין שלא תהיה לכם שליטה מלאה על הכול. נסו ליהנות מהיתרונות, לערוך סדר עדיפות ולהתעקש על הדברים החשובים לכם ביותר.

 

נעמה מוזס – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם