Print this page

כשהאשה שותקת

2shut

נעמה מוזס

שאלה: אנו נשואים כשש שנים והורים לשני ילדים מתוקים. קשה לי להשלים עם דפוס שהפך להרגל – לאחר מריבה אשתי מסתגרת לתוך עצמה, ויכולים לעבור ימים מספר עד שנצליח לנהל שיחה נורמלית, ובינתיים השתיקה בינינו קשה ומעיקה. בתחילה ניסיתי לברר מה עשיתי, להתנצל, לנסות לדבר, אבל זה לא עזר. היא טוענת שהיא צריכה זמן להירגע, אבל גם כאשר אני משתדל לתת מרחב זה לא עובד. אני מתוסכל. תדירות השתיקות גוברת, והן מעיבות על הזוגיות ופוגעות באווירה המשפחתית. מה אפשר לעשות?

תשובה: כילדים, כולנו זוכרים את רגעי ה'ברוגז', שבהם העדפנו להפסיק את התקשורת עם העומד מולנו הפסקה הפגנתית וברורה: "ברוגז, ברוגז לעולם! שולם שולם אף פעם!"

מנגנון ההינתקות החד-צדדי הזה אפשר בזמנו הגנה מפני תחושות הפגיעות, העלבון והכעס, אולם ברור לכולנו כי גם אם ההטבה זמנית, הרי שלאורך זמן ה'ברוגז' והנתק אינם מועילים אלא להפך, מותירים אותנו בתחושת בדידות וכאב. במצבי לחץ וקונפליקט אנו פועלים באופן אוטומטי. המערכת הלימבית הרגשית מזהה סכנה ומורה לנו מיד להגיף את התריסים – להסתגר ולהתנתק. עמדת ה'ברוגז' מעניקה אשליה של מוגנות הגורמת לנו להתבצר בעמדת כוח ושליטה (ולכן קשה כל כך לוותר עליה). אנו חוששים שהתנצלות ובקשת סליחה יעידו על חולשה, שוויתור על הכעס עלול לחשוף אותנו לפגיעה נוספת,ולבסוף המחיר הוא תחושת בדידות וניכור.

ההתמודדות של כל אחד מבני הזוג שונה וקשורה קשר לא מודע למערכות יחסים מוקדמות בילדותנו. השתיקה משמשת מעין שריון ומגן, אולם כאשר המצב מתמשך ימים מספר ונעשה נתק כמעט מוחלט – עלול להתקבע דפוס הרסני ותוקפני הפוגע בבן הזוג ומסכן את המערכת הזוגית.השתיקה כלפי האחר היא אקט קשה ופוגעני (דפוס המכונה 'פסיב–אגרסיב'), הגורם לצד האחר לחוש נטוש וחסר אונים ללא יכולת לנהל דו-שיח ולהתקרב בחזרה. וכן, זה באמת מתיש. אתה מנסה להשתמש בכל מיני דרכים כדי להבין, לפייס, לתת מרחב, להתנצל, לברר, אולם למעשה שניכם מקבעים את הדפוס הקיים וממשיכים להלך בשביל הקוצני וליפול לאותם בורות ומכשולים.

מה אפשר לעשות?

  • הגדירו זמן פציעות – בדומה למשחק כדורגל – בסמכות השופט להוסיף פרק זמן (של כמה דקות) בסיום כל מחצית במשחק. נסו לקבוע מראש מהו פרק הזמן הסביר המתאים לשניכם לעצור ולהירגע. לקיחת פסק זמן מוגדר ומוסכם על שניכם עשויה להיות צעד חשוב בניהול הקונפליקט וביכולת לאפשר לכל אחד מרחב אישי כדי לעבד את התחושות ולהיכנס לפרופורציה. להערכתי, מומלץ שזמן זה לא יגלוש לימים. די במספר שעות סביר.
  • להיכנס לנעליים של האחר – ההבנה כיצד אנו משחזרים בזוגיות קשרים מוקדמים מאפשרת לבני הזוג להבין זה את זה, לחוש אמפתיה וחמלה. השתיקה עשויה ממילים שאיננו אומרים... נסו לברר בירור אישי וזוגי מהו פשר השתיקה – מדוע קשה לי להתנצל? מה ההסתגרות משרתת? מדוע חשוב לי להיות 'הצודק'? מדוע אני רץ לפייס? ממקום של הבנה אמתית אפשר לקבל את השונות ללא שיפוטיות, והתקשורת הזוגית נעשית זורמת ופתוחה יותר.
  • לאמן את שריר הסליחה – הסליחה בונה מחדש את האמון. היא אולי אינה משנה את העבר, אך היא עשויה להרחיב את העתיד. הפיוס מביא לחיזוק הקשר, ובדומה לשרירים אחרים – גם על זה צריך להתאמן! מדי יום ביומו בקשו סליחה זה מזה על דברים קטנים שהחמצתם, שרציתם לעשות ולא הספקתם, על מילה שלא הייתה במקום. עם הזמן תחושו עד כמה הסליחה מאפשרת הקלה והתקרבות. סליחה באה ממקום של קבלה; הידיעה שאפשר לבטא את עמדותינו, תחושותינו ומחשבותינו ללא חשש לביקורת או זלזול.
  • להחליף דיסקט – שנו את המחשבות השליליות האוטומטיות במחשבות יעילות שיביאו שינוי בעצמת הכעס. במקום לחשוב בהגזמה ובדרמטיות: "זה נורא! איך היא עושה לי את זה?!", נסו לומר: " זה מתסכל ומרגיז, אבל אולי השתיקה היא מנגנון הגנה ואינה באמת מכוונת נגדי". היזהרו ממילים מכלילות כמו 'תמיד' או 'אף פעם'. במקום המילה 'את/ה', היוצרת תחושת האשמה, השתמשו יותר ב'אני'.
  • שימוש במניפת הצבעים – החיים אינם שחור ולבן, יש גוונים רבים באמצע. נסו לחשוב יחד על הרחבת רפרטואר התגובות במצבי קונפליקט וכעס. לדוגמה, שימוש בהומור הוא כלי נהדר לנטרול הכעס וההתבצרות בשתיקה. ההומור מאפשר לנו להתבונן על המצב מזווית נוספת, מצחיקה ומאזנת, שהרי לא חייבים לקחת הכול ברצינות ובשקט...

נעמה מוזס – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. CBT, מרצה ומנחת סדנאות This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם