לא תקנא Featured

 2 shut

הרב שי סבג, ישיבת שדרות

בתקופה האחרונה אני סובלת מבעיה שאיני יודעת איך להתמודד איתה. יש לי חברה ממש טובה שמצליחה מאוד מבחינה לימודית וחברתית. במקום לשמוח בשבילה, אני מתרחקת ממנה ומרגישה כלפיה רגשות שליליים. זה מוזר לי כי היא לא עשתה לי שום דבר רע ואני ממש לא מבינה למה זה קורה ואיך להתגבר על זה.

תשובה:

לפני הכול חשוב לדעת שהקנאה היא דבר מצוי מאוד. חז"ל אומרים שאין מי שאינו נכווה מחופתו של חברו. כאשר אדם שקרוב אלינו מגיע לשלמות שאליה אנחנו עדיין לא הגענו, זה יוצר אצלנו תחושה קשה שאותה אנחנו מכנים בשם קנאה.

מאז ומעולם הקנאה הייתה חלק מהמציאות האנושית. קין רצח את הבל מחמת הקנאה, האחים קינאו ביוסף והשליכו אותו לבור בגלל קנאתם בו. מצד שני, לכאורה אין שום היגיון בקנאה - שהרי אותו אדם לא עשה לנו שום דבר רע ועל ידי הקנאה אנחנו לא משיגים דבר אלא רק מגבירים את התסכול והכאב שלנו.

חשוב להבין מה יוצר אצלנו את הקנאה, ובכך נוכל גם למצוא את הדרכים להתגבר עליה. אם בני אדם מסוגלים להשפיל, לפגוע ואפילו לרצוח בגלל קנאה, זה מלמד שיש בקנאה עניין קיומי לאדם. הוא שגורם למידה זו להיות דומיננטית כל כך, ולהביא את האדם לפעול נגד אחרים על לא עוול בכפם.

הקנאה נובעת מתחושת האיום שלנו מפני הסובבים אותנו. כאשר מישהו מהסובבים מצליח יותר מאיתנו, אנחנו מרגישים שה"מקום" שלנו בעולם בסכנה. שההצלחה של האחר באה על חשבונו. תחושת האיום הקיומית באה לידי ביטוי במעגלי החיים השונים שלנו. בכל מקרה הקנאה תשרור סביב המשבצת של האדם בעולם, הנקודה שמגדירה אותו ונותנת משמעות לחייו. "כלום מתקנא אלא חכם בחכם וגיבור בגיבור ועשיר בעשיר" (עבודה זרה נה, א), הקנאה לעולם תורגש כלפי אנשים שנדמה לנו שהם נאבקים איתנו על אותה משבצת בעולם. איום משמעותי שכזה יכול להוציא מהאדם תכונות רעות ומעשים אפלים, כי במלחמה על החיים – כל האמצעים כשרים.

בגיל הנערות החיים סובבים סביב חיי החברה וההצלחה בלימודים ולכן דווקא שם תוקפת אותך הקנאה. באותה תחושה שהצלחתה של החברה מאיימת על המקום שלך בעולם.

הפתרון לקנאה עובר דרך ההבנה של הכשל המרכזי שלה - עצם העובדה שאנחנו מגדירים את עצמנו ואת הצלחתנו ביחס לאחרים. הפסוק אומר "וּרְקַב עֲצָמוֹת קִנְאָה" (משלי יד, ל) כי הסכנה הכי גדולה בקנאה היא שבמקום לעסוק במה שטוב ונכון לנו, אנחנו משווים את עצמנו לאחרים. עצמות מלשון עצמיות, האדם זונח את עצמיותו, וכך הקנאה מוציאה אותנו מהעולם שלנו לעולמם של אחרים. התוצאה היא שלא נמצא אושר ולא נצליח כי אנחנו במרדף אחרי עולם שזר לנו. התיקון יבוא כשנתמקד בעולמנו הפנימי, וכך נבנה לעצמנו עמוד שדרה, שביל ברור ויציב, דרך שבה לכל אחד ואחד ישנו החלק המיוחד רק לו.

מצד שני אמרו חז"ל "קנאת סופרים תרבה חוכמה", יש בקנאה פוטנציאל שיכול לדחוף אותנו קדימה. כלומר, ההצלחה של אותה חברה יכולה להפוך מאיום להזדמנות. את יכולה ללמוד ממנה איך מגיעים להישגים לימודיים ואיך מצליחים יותר מבחינה חברתית.

קחי את הקנאה ומַנפי אותה למקום בונה ומצמיח. במקום להתרחק מאותה חברה תתקרבי אליה, ולאט לאט תראי איך מעמדך החברתי רק מתברך מהקרבה אליה. איך הרצינות שלה בלימודים מחלחלת גם אלייך ומקדמת גם אותך. ובעזרת ה' מעז יצא מתוק. בהצלחה!

בימים אלו יצא לאור ספרו של הרב שי סבג "קנה מידה" לבניין שיטתי ועמוק של מידות הנפש.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם