מי נוסע לשבת? Featured

 2 shut
צריכים דירה לאירוח, מי נוסע לשבת?

הרב אורי סדן, רב המושב נוב

שאלה
כאשר אחד השכנים מבקש את הדירה שלנו לצורך אירוח אנחנו נותנים בשמחה, אבל לפעמים כאשר אנחנו מגיעים אנחנו רואים שהאורחים הרגישו קצת יותר מדי בבית????... הם השאירו את המזגן והאורות כל השבת ברצף והשתמשו בדפים מהמדפסת לציורים של הילדים. לפעמים אנחנו רואים ששברו משחק של הילדים ואפילו לא הודיעו. האם על פי ההלכה יש כללים שלפיהם אורחים צריכים להתנהג?

תשובה

על כל אורח מוטלת החובה לנהוג זהירות יתרה ברכושו של המארח הגומל איתו חסד ולהקפיד להשתמש בדירה שנמסרה לו ובמוצרים הנכללים בה בכפוף להלכה. מבחינה הלכתית מעמדו של האורח בביתו של בעל הבית הוא כשל שואל, ולכן השימוש חייב להיות בצמוד לעיקרון שכל מה שלא נמסר לשימוש הרי הוא בחזקת שאין להשתמש בו, והשימוש בו אינו אלא גזל (שו"ע חו"מ שנט, ה). גזל הוא איסור לא רק לשודדי בנקים אלא גם לאדם הרגיל, שלדעתו אין זה אלא זוטות, וכפי שפוסק השולחן ערוך (שם, ג) "כל הגוזל את חבירו, אפי' שוה פרוטה, כאילו נוטל נפשו".

קשה לקבוע במדויק מה נכלל בהסכמה למסור את הבית לאירוח, שכן כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם של בעלי הבתים שונות, אך ככלל נוכל לומר כי את המוצרים בבית המארח אפשר לחלק לשלושה סוגים:

  1. מוצרים שכל אדם המוסר את ביתו לאירוח מוסר לרשות האורחים – מוצרים אלו נמסרו עם הדירה, ולכן אפשר להשתמש בהם ללא כל חשש.
  2. מוצרים שרוב בני האדם המוסרים את ביתם לאירוח אינם מוכנים למסור לשימוש האורחים – בחפצים אלו אין להשתמש ללא רשות מפורשת של המארח.
  3. מוצרים שהרשות לשימוש בהם משתנה מאדם לאדם – במוצרים אלו עקרונית יש להחמיר ולא להשתמש כמו במוצרים הנכללים בקטגוריה הקודמת. אומנם אם אפשר להעריך ממכתב שהשאיר בעל הדירה או מדברים שמסר בעל פה למשפחה המארחת כי הוא אינו מקפיד על זוטות מעין אלו, ומסירת הדירה נעשתה "ביד רחבה", אפשר להשתמש במוצרים אלו (כעין זה ראו ש"ך חו"מ שנח ס"ק א).

בחפצים אלו אפשר לכלול מיטות, מזרנים, שמיכות וכריות שהושארו על המיטות (אך לא במצעים), מגבת מטבח (בלבד) לניגוב ידיים (בלבד), שימוש מועט בעט, מים (לא כולל מקלחות), תאורה הכרחית בשירותים ובחלל הבית, אחסון במקרר, שימוש חופשי במכשירי חשמל בעלי צריכת חשמל נמוכה, כגון מטען לנייד, ובמכשירים בעלי צריכת חשמל גבוהה בשימוש מינימלי, כגון מזגן בחלל הבית בצהרי היום בימים חמים או חימום בחדרי השינה של הילדים בלילות קרים.

במוצרים אלו אפשר לכלול חפצים אישיים, ובפרט כאלו הנמצאים בארון, בגדים, מוצרי מזון, מוצרים מתכלים בכמות גדולה, שימוש מופרז בחשמל במוצרים בעלי צריכת חשמל גבוהה, מים למילוי בריכה (ועוד דברים שאיני יכול להעלות בדעתי, אולם כרב מושב תיירותי אני מופתע ממידת התעוזה והחוצפה של האורחים בכל פעם מחדש).

במוצרים אלו אפשר לכלול שימוש במקלחת, שימוש חסכני במוצרי חשמל לחימום הבית ולקירורו (כדרך שאדם חסכן משתמש בביתו שלו), השארת מחם לשבת, שימוש בתה, קפה ומעט חלב לקפה, משחקי ילדים (בזהירות, בתוך הבית) וקריאה בזהירות בספרים שבספרייה הביתית (והחזרתם למקומם המדויק).

למותר לציין כי גם כאשר השימוש מותר עליו להיעשות בזהירות מרבית (שו"ע או"ח יד, ד ובט"ז ס"ק ו). כמובן, אם נגרם נזק, אפילו נעשה על ידי ילד קטן או אגב שימוש סביר, על האורח לפצות את בעל הבית, שכן יש להניח כי על דעת כן התיר בעל הבית את השימוש בביתו וברכושו (ראו פסקי תשובות יד, י).

בשולי הדברים: בעצם השארת הבית לאורחים הבאים מרחוק אתה מקיים מצוות הכנסת אורחים יותר ממי שמזמין את השכן ממול לסעודת שבת (תרומת הדשן סי' ע"ב, רמ"א או"ח שלג, א). ואולם אין מצווה זו מחייבת אותך להתיר לאורחים להשתמש בכל הבית כבשלהם. גם חסד צריך גבולות, והצבתם תאפשר לך לשוב ולגמול חסד גם בעתיד.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם