לקבל את עצמי Featured

 2 shut

נעמה מוזס

אני מאוד ביקורתי כלפי עצמי. במבט לאחור אני תמיד מרגיש שיכולתי לעשות יותר, רואה בעצמי כישלון, כועס ומאוכזב איך לא חשבתי מספיק קודם ובעיקר מתמקד במה שפספסתי או במה שלא עבד. איך אפשר לשנות את זה?

אתה מתאר מצב תמידי של ביקורת עצמית. הגישה השיפוטית כלפי עצמך מציבה בפניך כל העת רף גבוה מאוד שכמעט אין סיכוי שתעבור, שכן "האויב של הטוב הוא הטוב ביותר". אתה נכנס למלכוד של תחושות אכזבה, תסכול, אשמה והלקאה עצמית שבסופו של דבר אינו מקדם אותך אלא מזיק להתפתחותך.

רבים מתבלבלים בין מודעות עצמית לביקורת עצמית. החל מגיל שנה המודעות הראשונית נכנסת לפעולה כשהילד מזהה את עצמו בתמונה וקורא בהתפעלות: "הנה אני". מודעות עצמית היא פונקציה חיונית להתפתחות ולהתקדמות, אולם התמקדות יתר בשלילי עלולה לגרום לקשיים רגשיים, לחוסר ביטחון עצמי ולירידה במוטיבציה.

לעיתים הביקורת העצמית נובעת מגישה שהטמיעו בילדוּת ההורים או דמויות סמכות אחרות והפכה עם הזמן לפס הקול הפנימי שלנו. יש קשר בין ביקורת עצמית לפרפקציוניזם. אומנם השקעה, עבודה קשה ורצון לשלמות אינם מילים גסות, אך כאשר המרדף לשלמות הופך לא מציאותי ובלתי מתפשר הוא עלול להביא לידי תובענות אינסופית ולהפרעה שמחבלת בתפקוד היומיומי, לחרדה מכישלון, לחוסר שביעות רצון תמידי, לקושי בהתמודדות ולנקיטת פעולות של הימנעות.

אז... מה לעשות?

שים לב לפס הקול הפנימי המלווה אותך: הגיע הזמן להציב לו שאלות כגון "מה הכי גרוע שיכול לקרות אם התוצאה לא תהיה כפי שציפיתי?" וגם אם נכשלת לכאורה, האם זה באמת אומר שאתה כישלון? עלינו לנתק את הקשר בין כישלון לתחושת הערך העצמי. כשאנו טועים בדרך תוכנת הניווט אינה צורחת עלינו שטעינו אלא פשוט מחשבת מסלול מחדש. אולי כדאי שנאמץ טקטיקה זו?

מותר לטעות: אם אתה רואה בכל טעות או החמצה כישלון עצמי ואות קלון, תתקשה להיות בתנועה של התקדמות וצמיחה. אהבתי את הגדרתו של פרופ' אלמוג למושג הצלחה: "הצלחה היא שקט פנימי המושג על ידי תנועה מתמדת לעבר עצמך. לחיות מוקף באהבה וספוג במשמעות, ובכל יום להיות מעט טוב יותר מאתמול". איזה יופי. ללמוד להתקדם בענווה צעד צעד. בכל יום להיות טובים מעט יותר בלי לבטל את מי שאנחנו.

אנאבלה שקד מתארת בספרה 'לקפוץ למים' אירוע שבו ילד חוזר מגן ילדים אמריקני ומספר שלמד איך אומרים כישלון באנגלית. אימו שואלת אותו "איך?" והוא משיב לה ""Good try. התבונן בכישלון כבהזדמנות להתנסות מחודשת וללמידה.

זה מה יש: נסה לראות את ה'יש' ולא את מה שאין או ש'היה אמור' להיות. התיידד עם הלא מושלם, כתוב בכוונה בשגיאות, עשה פעולות שאתה נמנע מהן מחשש שלא תבוצענה באופן מושלם. אמור לעצמך: "עשיתי כמיטב יכולתי", שהרי במבט לאחור כולנו חכמים ומסוגלים להבחין באפשרויות נוספות שלא חשבנו עליהן בזמן אמת.

סחתין על המאמץ: קבל את העובדה שבמשימה מסוימת שבחרת המושלם הוא הטוב ביותר האפשרי, ועצם ההשתדלות משמעותית וחשובה. למד להעריך את המאמצים ואת המוטיבציה שהפגנת, ולא להעניק לעצמך ציון רק על סמך התוצאות הסופיות.

זה הזמן לסלוח: אני בטוחה שאילו חבר היה משתף אותך בביקורת שלילית עצמית היית מצליח לבטא כלפיו חמלה, לשים דברים בפרופורציות ולהראות לו את המורכבות במצב. נסה לתרגל זאת למען עצמך, מומלץ בכתיבה: קח דף לבן, בחר תחום מסוים בחייך שאינך מרוצה ממנו והבע חמלה.

תרגיל זה הוכח בניסוי: משתתפים חולקו לשתי קבוצות. אנשים שהיו בקבוצת החמלה וכתבו בכל יום במהלך שבוע מכתב חמלה עצמית גילו ירידה בתסמיני דיכאון לעומת קבוצה שכתבה זיכרון ילדות. כמו כן המשתתפים שכתבו לעצמם מכתב חמלה עצמית גילו מוטיבציה רבה יותר לשיפור עצמי.

כשאנו מקבלים את עצמנו יש לנו מוטיבציה גבוהה יותר ללמוד ולהשתפר! עודף ביקורת עצמית עלול להחליש אותנו ולרפות את ידינו. אדם שמתקשה להעריך את עצמו אינו יכול לצפות לקבל הערכה מסביבתו. מה שאנו רואים בעצמנו משתקף במראה באמצעות הסובבים אותנו ומייצר כדור שלג, ומדהים כיצד הביקורת העצמית מתבטאת גם בשפת הגוף שלנו. כן, זה הרגע להזדקף וליישר את הכתפיים.

לפרוש ממרוץ המחשבות השליליות: אנשים הסובלים מביקורת עצמית שלילית מייחדים שעות רבות לניתוח כישלונותיהם. השעה החביבה עליהם היא בעיקר לפני השינה: הם מנתחים את מה שהתרחש במהלך היום ומונים בקפידה את האכזבות, את התסכולים ואת הטעויות שעשו.

מומלץ לעשות פעולות מרגיעות לפני השינה, כמו לקרוא ספר, להרפות וכמובן לפרגן לעצמנו על הצלחות והישגים (גם אלו שנדמים קטנים ולא חשובים), ולשתף בהם אחרים. עלינו לזכור שהכישלון אינו מה שמגדיר אותנו וכי "להיות מאושר זה לא אומר להיות מושלם, זה אומר להחליט לראות מעבר לאי-שלמות".

נעמה מוזס – טיפול זוגי ואישי CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 054-4798064

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם