Print this page

שיתוף הילדים בעבודות הבית Featured

 m5 kids

מערכת בניין שלם

האם הורה שמבקש מילדו לעזור בבית הוא הורה טוב? ?

תשובה:

אחד התחומים שנראה תמיד מגביל ולא נוח הוא שיתוף הילדים בעבודות הבית, כי לפעמים הכי קל להורים לעשות את הדברים לבד. אבל עבודות הבית הן ממש מתנה לחיים בעבור הילדים שלנו. תמונת ההורות בעולם המערבי היא ילדים שעושים בעבורם הכול – מכבסים להם, מבשלים להם, שוטפים אחריהם את הכלים. אך במציאות זו הילד לא גדל להיות אדם נותן, אלא מפנים שהוא מרכז העולם ושכולם חייבים לספק את מאווייו. לעומת זאת, דרך המטלות השוטפות והיומיומיות של הבית, נוצר סיכוי לגדל ילדים בריאים בנפשם. כך נבנות בילדים קומות נפשיות ורגשיות קריטיות, כישורי חיים שיכולים להתפתח רק בין כותלי הבית, וביניהם:

אחריות: ילד שמשתתף באופן קבוע בעבודות הבית מפתח ערנות. "אימא, אני רואה שיש הרבה כלים... לשטוף?" "אבא, נגמרו הירקות, לקפוץ לקנות?" האחריות הוטמעה בילד והוא יפגין אחריות בבית, בכיתה, בצבא ובחייו הבוגרים.

צריכים אותי! יש לי תפקיד! אמנם אנחנו עושים את העבודות מהר יותר וטוב יותר, אבל בשכר זה הערך העצמי של הילד שלנו יורד. הילד מפנים שהוא נטל. כשרוצים להעצים ילד, כדאי לתת לו תפקידים ולאפשר לו להתנסות ולהצליח. הוא לא יאכזב.

מחמאות: התרגלו להחמיא על כוח אישיותי שהתגלה בילד, ולא רק על ביצוע המטלה. במקום לומר: "איזה מותק אתה שהשקית את הצמחים", אִמרו: "שמת לב שהצמחים יבשים והשקית אותם. לזה קוראים נטילת יוזמה, יישר כוח". במקום "אתה מדהים ששמרת על האחים הקטנים", אמרו "שמרת על הילדים בכזאת סבלנות, והרעיונות שלך למשחקים איתם ממש מקוריים".

יצירתיות ומוטוריקה: לכמה חוגים אנחנו שולחים את הילדים כדי לפתח את המוטוריקה העדינה והגסה? תליית כביסה, לישת בצק וחיתוך ירקות לסלט הם מלאכות בית שמפתחות באופן טבעי את המוטוריקה של הילד. אפשר לומר לילד: "תכין לנו ארוחת ערב יצירתית ממה שיש במקרר". בנוסף, הוא מתרגל ליהנות מכל דבר, ולא מחפש באופן תמידי סף ריגוש גבוה יותר.

חברתיות: במקום מסך מחשב פרטי לכל ילד, אַתגרו את ילדיכם בעבודת צוות. אולי הם יתלוננו, אבל התוצאות – של קרבה וחברות ביניהם – מובטחות, גם אם נראה אותן לאחר שנים.

משחנ"שים עם ההורים: עבודות הבית הן זמן טוב לשוחח. מבשלים יחד, מקפלים כביסה יחד, עושים קניות יחד ומדברים מלב אל לב.

עמל, סבלנות ותהליך: עמידה בתור לקניות, שמירה על אחים קטנים, ניקיון ובישול – כל אלה דורשים סבלנות ומלמדים את הילד על חשיבות העמל. כשהילד יגדל ויידרש לעבודה מאומצת וארוכת טווח – הוא לא יירתע.

כישלון הוא לא סוף העולם: גם אם העוגה נשרפת והכביסה נצבעת – לא נורא! כל הפאשלות הן בבחינת שכר לימוד. הילד למד שאפשר להיכשל, ליפול ולקום. הבית והמשפחה הם הסביבה הטבעית והתומכת להתמודדות עם כישלונות. בסוף הם נשארים כזיכרונות משעשעים מהעבר.

איזה כיף: הבית, על אף תדמיתו השבלונית, מזמן חוויות מהנות בצורה טבעית ולא קיצונית. מכונת כביסה מקולקלת היא לא דבר נחמד, אבל כיבוס בגדים בגיגית בחוץ הוא דווקא כיף. מלבד הערכים, יש בעבודות הבית גם מידה לא מבוטלת של הנאה. אז פנקו את הילדים באיזו ספונג'ה...

ומילה לסיום: שינוי עושים כשיש כוח. אם ההצעות הללו הן שינוי משמעותי ממה שהיה נהוג בביתכם עד כה, בחרו תקופה שתתאים לכך. לא כשאתם בעומס גדול. החופש מאפשר להתחיל את השינוי לפחות באופן חלקי, להתחיל בכך שכל אחד נותן שעה ביום, שנוחה לו, לטובת מטלות הבית. כך השינוי יתחולל בהדרגה.

אולי יעניין אותך גם