מאוהבת

 700

הרב יניב חניא

שאלה: אני בת שש-עשרה, יש לי חבר, אני כל הזמן קוראת כאן עד כמה אתם נגד, נראה לי שאתם לא מבינים שגם בגיל כזה אפשר לפתח רגשות, ושאפשר לשמור על קשר טהור.

תשובה: הקשר בין בנים לבנות, ככלל, חשוב ומהותי, אחרי הכל, הוא זה שגורם לנו מאוחר יותר להקים משפחה. בגלל חשיבותו ועצמתו הוא גורם לנו גם להתלבטויות וקשיים לא מעטים.

בקשר עם חבר בגיל צעיר מדי יש שני תחומים של בעיות:

בתחום המעשי: קשר עם חבר בגיל צעיר יכול להוביל לזלזולבאיסורים רבים, איסור נגיעה, ייחוד, קשר לא בריא שלא מוביל לשום מקום ועוד... גם אםאת מרגישה שהחבר הוא כמו אח, הרי את יודעת שזה לא ממש ככה, עובדה שהוא חבר ולא חברהואת מתייחסת לקשר אחרת... לכן יכולים להתפתח רגשות שאין להם לאן להוביל, וזהמיותר ולא בריא.
עצם זה שאת רוצה בקשר, מלמד שהגעת לגיל שבו ניתן ליפולבקשר, לגעת זה בזה, להגיע לאיסורים חמורים יותר ועוד...
בתחום הרוחני: הקב"ה אכן בראלנו את רגש האהבה בגיל צעיר ויש מקום להבין למה בגיל צעיר כל כך אנחנו מתאהבים, אבלצריך לדעת שהיום יש הרבה "רמאות" בעניין הזה, בעיקר משום שכל העולם סביבנו עקום מאוד(ואפילו חולה) בתחום של אהבה, ואנחנו מושפעים מזה.

יש, מצד האמת, הבדל גדול בין אהבה לביןהתאהבות, והיום, בעולם המערבי, ההבדל הזה היטשטש עד כדי כך שאנשים באמת חושבים שאהבההיא התאהבות. לעניות דעתי, נערים בגיל 14 או חמש עשרה בהחלט מסוגלים להתאהבות, אבללא הגיעו עדיין לשלב של אהבה, אהבה נבנית באמצעות נתינה ארוכת טווח וכמעט (מלבד איזהזיק ראשוני) אין לה קשר להתאהבות הראשונית. הסימן לזה שהקב"ה באמת לא רוצה בזה הואשמטרת האהבה (ביהדות, שהיא האמת של העולם) היא לבנות משפחה... ואת הרי לא רוצה לבנותמשפחה עכשיו, נכון? מכאן שעל-אף שיש לך הרגש הזה, והקב"ה הוא זה שנתן לך אותו, עדיין לא הגיע הזמן לממש אותו.
יתכן שהקב"ה ברא את העולם כך שבתחילה (דהיינו בגיל צעיר) נתאהב (מלשון "התאהבות") ורק אחר כך נאהב כדי שנבין בסופו של דבר מהי אהבה אמיתית, שכשנגיע לכךבאמת נראה את הטעם האמיתי של האהבה... אבל בתחום הזה, את יכולה לחשוב לבד למה זהכך.
לגבי "קשר טהור", באתר של שורש רבים ורבות מנסים לשכנע אותי שאצלם הקשר אמיתי, למטרת נישואין ואינו דומה ל"סתם" קשרים...  אך הניסיון לצערי מראה אחרת. צריך לדעת שאין דבר כזה... במהירות רבה הקשר יגיעלצורך אחר, לקשר של תלות, רצון גופני וכדומה... העולם פשוט לא בנוי בצורה שאפשר רק לקשקשולחייך זה לזה.
מקווה שהצלחתי לעזור ולו בִּמעט.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם