שו"ת SMS לפרשת קדושים Featured

sms790

 

הרב שלמה אבינר

 

נצרות * כיצד להתייחס לקביעה של פוליטיקאי דתי שישו הנוצרי היה יהודי אורתודוקסי? הרב אבינר: זו מחלוקת בינו לבין הרמב"ם (הלכות מלכים יב ד), והלכה כרמב"ם.

כיסאו של מרן הרב קוק * האם בבית הרב מותר לשבת על כיסא מרן הרב ולהצטלם כך? הרב אבינר: לא (עי' שו"ע יו"ד רמב טז - מ"צ).

שידוך עם רפורמית * התחלתי לצאת עם אישה וגיליתי שהיא רפורמית ואינה רוצה להשתנות. האם להמשיך? מה המקור? הרב אבינר: לא. כתוב "ודבק באשתו", והרי יש להידבק בצדיקים. (רמב"ם דעות ו א-ב).

משחקי ילדים ותורה * האם טוב ובריא שילד ילמד הרבה תורה וישחק מעט אם זה רצונו? הרב אבינר: בוודאי, אם זה באמת רצונו, ולא שמלחיץ את עצמו (סיפר בנו של הגר"מ פיינשטיין, שפעם כשהיו בקיץ בבית נופש ולמד תורה עם אביו, נשמעה בחוץ הזמנה לילדים לנסיעה על סוס ועגלה. אביו הפסיק ללמוד ואמר שיש לצאת לתפוס את הסוס והעגלה, כדי שלא ירגיש שלימוד התורה מונע אותו מלשחק אם הוא רוצה - מ"צ).

פלורליזם * למה אנו לא מאמינים בפלורליזם? הרב אבינר: כי אנו מאמינים בה' ושהוא נתן תורה.

שער הפרישות במסילת ישרים * האם להמשיך ללמוד מסילת ישרים בשער הפרישות? הרב אבינר: כן, אך לדעת שאין זו מדרגתנו.

הדרכה בסניף נפרד * האם מותר לי להדריך בסניף שהוא נפרד אבל יש בו קומונרית? הרב אבינר: כן. בתנאי שאין יחסי ידידות וקרבה עם הקומונרית. עיין קצשו"ע קנב ח.

לימוד תורה עם אוזניות * אני אברך ונוהג בהליכתי ברחוב להקשיב לשיעורי תורה באוזניות. אבל אולי זה לא כבוד התורה? הרב אבינר: זה כבוד התורה ללמוד תורה (הג"ר רפאל שמואלביץ, מראשי ישיבת מיר, היה נוהג בהליכתו בדרכים, בנסיעותיו, בהמתנה במספרה ועוד, להקשיב באוזניות לשיעורים של עצמו ושל אביו שר התורה הגר"ח זצ"ל [לצורך סידורם בכתב]. פעם העירו לו שאין זה כבוד התורה שראש הישיבה חשוב כמוהו מסתובב עם אוזניות ברחוב, ענה הרב: כמה ביטול תורה אני צריך לעבור בשביל 'כבוד התורה' הזה...". "והאר עינינו" עמ' תט - מ"צ).

צניעות * האם צניעות היא אחת מתרי"ג מצוות התורה? הרב אבינר: כן. "והלכת בדרכיו". וחכמים הגדירו. וכיסוי ראש לאישה מצוין בפירוש בפרשת סוטה.

חברותא עם רבו * האם ראוי שאתעקש לבקש מהר"מ שלי ללמוד איתי בחברותא זמן מסוים? הרב אבינר: אפשר לפנות אליו בדרך כבוד ויראה.

 

הרב שמואל אליהו

 

חימום סופלה * האם מותר לחמם סופלה על הפלטה בשבת? הרב אליהו: אסור לחמם בשבת במקום שהיד סולדת ובטח שלא ישירות על הפלטה, כי סיום הבישול הוא בחימום הזה.

 

תרומת איברים * מה דעת הרב על כרטיס אדי? הרב אליהו: בעבר לא התרנו לחתום על כרטיס אדי, והתרנו רק על כרטיס 'בלבבי' בגלל חשש שלא יהיה על פי ההלכה. עכשיו שינו את החוק ואת הנהלים ואפשר לתרום ולהציל חיים בלי לעבור כלל על ההלכה.

 

קורבנות לעתיד לבוא * האם יהיו קורבנות בבית המקדש השלישי, ואם כן מהחי או מהצומח? כיצד להתייחס לצמחונות ולשאלת הקורבנות מן החי או מהצומח, על פי הרב קוק? הרב אליהו: שלבים בגאולה. בתחילה יהיה קורבן גם מן החי. אחר כך יהיה רק מן הצומח: "וערבה לה' מנחת יהודה וירושלים" - ומנחות עושים רק מן הצומח.

 

פאות ארוכות * האם יש עניין וראוי לגדל פאות ארוכות?הרב אליהו: בעל הבן איש חי, רבנו יוסף חיים זיע"א, לא גידל פאות כי כך היה המנהג בעירו, אבל שיבח מאוד פאות ארוכות: "והנה כאן צריך להחמיר להשאיר שיעור כדי לכוף ראשן לעיקרן וסגי בהכי כפי הדין, מיהו ודאי אם יהיו יותר ארוכים עדיף טפי כדי שיהיו ניכרים יותר, וזהו נוי שלנו שאנחנו מתנאים במצות השי"ת א-להינו וא-להי אבותינו אשר קידשנו במצוותיו והפאות הם עדות לישראל וסימן טוב להם" (שו"ת תורה לשמה סימן שפט). וטוב במיוחד לגדל פאות למי שהפאות מחזקות אותו או את סביבתו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם