מה כבר ביקשתי?

 2 shut

נעמה מוזס

סדר וניקיון חשובים לי מאוד. אם אני מגיע הביתה ויש בלגן – אני מיד מתעצבן על כולם. אני אוהב לזרוק מה שמיותר, ואילו אשתי חושבת שצריך לשמור הכול. היא טוענת שאני מגזים ומלחיץ וזה גורם ללא מעט עימותים. מה לעשות?

כידוע, אין "זוג מושלם" אלא בני זוג המשלימים זה את זה. קיימים לא מעט פערים בין בני זוג בתחומים שונים כמו סדר וניקיון, העדפות בילוי, תפיסה חינוכית ועוד. עלינו לכבד ולקבל את העובדה שאנו שונים זה מזה, ולמצוא דרכים לגשר על ההבדלים מתוך איזון וכבוד הדדי.

כיצד תעשו סדר יחד?

  • האם באמת ביערנו את החמ"ץ? האם הצלחנו להפחית את מחשבות ה"חייב-מוכרח-צריך"? הרי אנחנו לא חייבים להבריק את הבית, ולא צריכים לזרוק או לשמור הכול. שפת החמ"ץ מייצרת תובענות כלפי עצמי וכלפי הסביבה. נסו להחליף את מחשבות החמ"ץ במחשבות הער"ך – דיף-רוצה-כדאי": "הייתי רוצה שהבית יהיה נקי יותר" או "כדאי שנמסור דברים". גם שינוי קל במילים עשוי להביא לשינוי מחשבתי ולהפחית את עוצמת הרגש השלילי. שינוי הפרשנות שלך למצב עשוי להביא לשינוי בתגובות השרשרת. כאשר אתה נכנס הביתה, מבחין בחוסר הסדר ומפרשו כזלזול או כחוסר אכפתיות – אתה מגיב בהתאם לפרשנות הסובייקטיבית שלך ומתעצבן וצועק. אשתך מצידה מפרשת את תגובתך כמוגזמת ותוקפנית ומגיבה בהתאם, וכך נוצר נתק וקושי בתקשורת (ולרוב הבית לא הופך מסודר יותר). היכולת לנתח ולהבין את הפרשנויות השונות עשויה לעצור את "כדור השלג" ולהביא לשינוי בתגובות.
  • סדר עדיפות – לכל בחירה יש תועלת ועלות. איני בטוחה שבית מסודר או אגירת דברים שווים מחיר של עימותים, מתח וכעסים. החיים אינם "שחור או לבן" ועלינו ללמוד להרפות במקומות מסוימים.
  • תיאום ציפיות – מצאו זמן רגוע, שוחחו, הקשיבו לצורך של כל אחד מכם, נסו להגיע להבנה משותפת בנושא.
  • Zoom out – קחו צעד אחד אחורה ונסו להתבונן על הסיטואציה ממרחק מסוים. לעיתים קל יותר לחשוב כיצד היינו מגיבים לסיטואציה אילו השכן היה משתף אותנו בחוויה דומה. היכולת שלכם להגיע להבנה תקרין על התמודדות עם קונפליקטים בתחומים נוספים. המטרה אינה מצטמצמת לכך שהבית יהיה מסודר, והעיקר הוא התהליך, הכבוד ההדדי והשיח שהצלחתם לייצר יחד.
  • פרויקט "שפץ את בן זוגך" – דיאלוג זוגי בריא מתחיל ברגע שבו מצליחים להביא את המאמץ המתסכל והלא יעיל של "תיקון בן הזוג" למקום של הדדיות בקשר ולקיחת אחריות אישית לתרומה של כל אחד מבני הזוג לקשר.
  • להפריד בין עיקר וטפל – כן, כבר הבנו שאף אחד לא מושלם (אפילו אנחנו). ננסה להתמקד במה שבאמת חשוב לנו בקשר.
  • הדדיות – נסו לערוך רשימה של דברים שלשניכם חשוב להקפיד בתחום הסדר והניקיון – מהן המשימות שכל אחד מקבל על עצמו לבצע, לצד רשימה של בקשות הדדיות שהייתם רוצים לבקש זה מזה.
  • כולנו שותפים! כדאי לייצר מבחינה משפחתית תחושת שייכות. לפי אלפרד אדלר, הצורך בשייכות הוא צורך בסיסי ביותר. מדובר בתחושה סובייקטיבית שפירושה אני שייך, יש לי מקום במשפחה, יש לי מה לתרום ובלעדיי הפאזל חסר. כיצד נגביר את תחושת השייכות? נחלק לכולם משימות בהתאם לגיל, למידת העניין ולרצון. אדם המרגיש שייך מגלה מעורבות, וזה עובד גם בכיוון ההפוך – יצירת מעורבות מגדילה את תחושת השייכות. ולכן נשתדל להעביר לבני הבית מסר שאנו זקוקים להם, נפחית ביקורת ונבין שגם אם הדברים לא יבוצעו בדיוק כפי שרצינו הרי שזה עדיף על המצב שבו נעשה הכול לבד.
  • צרו אווירה חיובית – סדרו את הבית בליווי שיר אהוב, מוזיקה עושה מצב רוח טוב! ואל תשכחו שכולנו זקוקים לחיזוקים.
  • עין טובה – התבוננו ב"יש". בחרו נקודת מבט חיובית, ללא שיפוטיות. לעובדה שאשתך לא זורקת חפצים שונים יש בוודאי יתרון במצבים מסוימים.

לסיום, מסופר על זוג שעבר להתגורר בשכונה חדשה. האישה ראתה את השכנה תולה כביסה לייבוש, והתלוננה בפני בעלה על הכביסה המלוכלכת ששכנתה תולה. לאחר כחודש הופתעה האישה לראות את השכנה תולה כביסה נקייה, ואמרה לבעלה: "סוף סוף השכנה למדה לכבס". השיב הבעל: "לא, היום קמתי מוקדם וניקיתי את החלונות שלנו". זכרו – חיינו הם החלון שדרכו אנו בוחרים להתבונן על המציאות.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם