באיזו מגמה לבחור?

 m 10 shut art
חשיבות מגמת הלימוד בתיכון על ההשכלה האקדמית

ד"ר שרה גנוט, ראש אקדמי קמפוס טל של המרכז האקדמי לב

האם בחירתי במגמה ריאלית או הומנית יכולה להשפיע על הלימודים האקדמיים שלי?

אין חולק על החשיבות של מקצועות הליבה הנלמדים בתיכון כחובה, כמו מתמטיקה ואנגלית, אך לצידם נלמדים מקצועות התמחות אחרים הניתנים לבחירה. זוהי הזדמנות לממש את הזיקה האישית של כל תלמיד, כמו גם לנצל את כישוריו הייחודיים. לעיתים קרובות מקצועות ההתמחות בתיכון סוללים את הדרך ללימודיים עתידיים ולפיתוח קריירה אישית. מכאן החשיבות בהכוונה אובייקטיבית של התלמיד לבחירה מושכלת של מסלול ההתמחות.

פעמים רבות השיקולים של תלמיד תיכון בבחירת תחום ההתמחות מושפעים מלחץ חברתי, לעיתים הם נובעים מנכונות נמוכה להשקיע בלימודים, ולפעמים המקצוע הנבחר אכן מאוד מעניין את התלמיד, אף שבמהותו הוא לא יתרום רבות בקידומו האישי לאחר שנות התיכון.

במקרים כאלה מתעוררת התלבטות אמיתית: עד כמה התוכניות העתידיות אמורות להכתיב את המסלול הנבחר בתיכון?

לפני שדנים בזיקה בין לימודי התיכון ללימודים האקדמיים, יש להכיר בהבדל מהותי ביניהם. רוב המקצועות הנלמדים בתיכון נמשכים זמן ארוך. משך הזמן מאפשר למידה "ספירלית", תוך כדי בנייה היררכית של עולם המושגים בתחום הדעת. כמו כן, דגש רב מושם בלימודי התיכון על למידה משמעותית, שמונעת תפיסות שגויות בתחום הנלמד, כמו גם פיתוח מיומנויות למידה כלליות, שתורמות ללמידה של מקצועות משיקים ואחרים.

משום כך, למגמות הלימודים בתיכון יש משמעות רבה בעיצוב של בוגר בשל להמשך לימודים באקדמיה. בעשרות השנים האחרונות, לפחות במקצועות המדויקים, מערכת החינוך מעודדת (ואפילו מחייבת) עמידה בסטנדרטים מערכתיים, כאשר עמידה ביעד הזה נבדקת בעזרת כלי הערכה מתוקפים, ומבחנים ארציים ובינלאומיים.

אחת הסיבות העיקריות לנשירה מלימודים אקדמיים היא הגעתם של סטודנטים ללא הכשרה מתאימה. קיימת הנחת יסוד שלפיה בוגר התיכון מגיע ללימודים אקדמיים, אחרי שרכש תרבות ומיומנויות למידה. אבל לצערנו, פעמים רבות המצב שונה. ישנם סטודנטים שמגיעים לאקדמיה ללא הכשרה מתאימה. לעיתים קרובות, הסיבה לכך היא שהם לא ניצלו את ההזדמנות להתמחות במקצוע בסיסי תוך כדי למידה משמעותית.

יש תלמידים החושבים, ומשמיעים זאת לא פעם, כי "את כל הלימודים של מגמת פיזיקה או כימיה שנלמדים בתיכון, נשלים בחצי קורס סמסטריאלי באקדמיה". אולם גם זו טעות. הנחה זו לא מביאה בחשבון את הרווח העיקרי שבלמידה בתיכון, שהוא מעבר לידע אינפורמטיבי בלבד.

בנוסף למיומנויות למידה והבנה משמעותית של מושגי יסוד, כמה מההתמחויות בתיכון מספקות בסיס ידע למגוון מקצועות. באותה מידה שאין חולקים על הצורך בשליטה בשפה האנגלית לכל תחום עתידי כמעט, כך ישנם תחומים שנדרשים ללימודי ההמשך, גם כאלה שאינם מזוהים במבט שטחי כתלויים זה בזה. לדוגמה, לימודי הפיזיקה הם בסיס גם למקצוע האדריכלות, ומקצועות מדעיים משמשים תשתית גם למקצועות הפרא-רפואיים.

ההיבטים האלה לא רלוונטיים רק למדעים המדויקים. ברור שאם התלמיד רואה את עצמו כמוזיקאי בעתיד, שם מקומו גם בתיכון. אולם, אם התלמיד רואה את ההתמחות במוזיקה לדוגמה במובן של העשרה, או בהיבט של סיפוק צרכים אישיים, עליו לשקלל את הנתונים בראייה עתידית. במקרה כזה, יש אפשרות נוספת - לשקול התמחות כזו כתוספת, כמגמת-על ללימודיו.

לסיכום: לבחירת המסלול בתיכון יש חשיבות בנוגע להמשך האקדמי, שכן המסלול מכין את התלמידים באופן עמוק ורחב ללימודים הגבוהים. כאן המקום של המבוגר האחראי - הורים, מחנכים, מורים - להבהיר את המשמעות של הבחירה בתיכון על הקריירה העתידית.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם