ובמבחן שכחתי הכל

 m 11 shut memory

ערן כץ, מומחה בפיתוח הזיכרון והאינטליגנציה

שמעתי שיש כל מיני טיפים לשפר את הזיכרון כדי שאוכל לזכור את כל החומר למבחנים. תוכלו לתת לי כמה?
  1. 1)להתעניין ולהתלהב
  2. 2)לנטרל הסחות דעת
  3. 3)זוזו
  4. 4)בלי רגשות אשם
  5. 5)המציאו אסוציאציות הזויות ודמיינו אותן


לא תמיד לומדים דברים מעניינים, אבל הוכח שאם משהו מעניין אותנו, קל יותר ללמוד דברים נוספים מאותו תחום. לכן כשלומדים לבחינה עדיף להתחיל דווקא בנושא שמעניין אותנו. כך המוח שלנו נכנס למצב של למידה טובה, ומשם קל יותר להמשיך לנושאים האחרים.

כמו גולש בים שתופס גל טוב, אם אתם מרוכזים אל תפסיקו כדי "לאוורר את המוח". נצלו את גל הריכוז, ורק אחר כך צאו להפסקה. אם תבדקו "שנייה אחת" הודעות או פוסט בפייסבוק, ייקח למוח כ-15 דקות לחזור לרמת הריכוז שהוא היה בה.


מי מכם שאוהב להסתובב בבית ולשנן דברים תוך כדי תנועה – זאת הדרך. הוכח מדעית ששינון תוך כדי הליכה מעלה את כושר הריכוז ואת היכולת לזכור פי כמה וכמה.


יש כאלה שהם "ציפורי בוקר": קמים בחמש, הולכים לחדר הכושר ומשם מגיעים לאוניברסיטה מוכנים לשיעור, ביד כוס קפה ולפטופ, ויש כאלה שמאחרים גם להרצאה של שתים עשרה בצהריים ומפהקים בלי בושה. תהיו מי שתהיו – תשלימו עם עצמכם, כי הזמן הטוב ביותר בשבילכם ללמוד הוא הזמן שהגוף שלכם מכתיב. מי שטוב לו ללמוד בבוקר המוקדם שילך על זה, ומי שהוא חיית לילה וקורע את הסיכומים עד שלוש לפנות בוקר, שלא ירגיש אשם אם הוא לא קם בבוקר!


המצאת אסוציאציות לחומר תורמת לשליפתו המהירה יותר ברגע הרצוי. שיטת "טוב, אני אשנן, ייכנס מה שייכנס, יצא מה שיצא ובמבחן אזכר", לא תמיד עובדת, וחלקנו כבר חווינו זאת על בשרנו.

כדי להטמיע את האסוציאציות לטווח ארוך יש לחזור עליהן, וכדי לשפר את יכולות הזיכרון יש לדמיין אותן ולהשתמש בחושים שלנו: דמיינו ריחות, צבעים, צלילים וכל דבר שמעלה בכם האסוציאציה הרלוונטית. ולספקנים שבכם, כן, אפשר להמציא אסוציאציות גם לספר של אלף עמודים.

6) כך תלמדו שפה


למי מכם שמפחדים לדבר בגלל האנגלית הקלוקלת, אין מקום לבושה. כדי להצליח לתקשר יש צורך רק ב-1,000 מילים לערך בכל שפה. למדו את המילים הפופולריות ביותר בכל שפה (חפשו בגוגל), ותוכלו לקרוא כל עיתון ברמת הצלחה של 75%. מוכח בכמה מחקרים.


צרו אסוציאציות למילים:

Illusionאילוזיה (אשליה) נשמע כמו – 'אילו זה היה'...

Density – צפיפות, נשמע כמו 'דאנס סיטי'. דמינו דיסקוטק שנקרא דאנס סיטי, שמה שמאפיין אותו הוא צפיפות רבה.

7) שיטת המיקומים לזכירת כמויות גדולות של מלל

הרעיון הוא לקחת מידע שאנחנו רוצים לזכור ולקשור אותו למיקומים. מתברר שהמוח שלנו זוכר מיקומים מצוין: אם תתבקשו לתאר את הסלון שלכם, תדעו לתאר היכן מונח כל דבר. כשלומדים למבחנים ממרקרים רעיונות מרכזיים ומילות מפתח, והשיטה היא לקשור את מילות המפתח למיקומים כדי שהמיקומים יזכירו את מילות המפתח. אם אתם רוצים לזכור את העובדות האלה: עטלפים עפים תמיד שמאלה, דבש לעולם אינו מתקלקל וכלבים דלמטיים נולדים ללא נקודות, קחו את מילות המפתח – עטלפים, דבש ונקודות – והצמידו לכל מילה מקום כך שהיא תתאר את החדר שלכם. דמיינו שאתם פותחים את הדלת לחדר ומלא עטלפים עפים ופונים שמאלה, ואז דמיינו שאתם מורחים את הדבש על החלון, ואז חשבו על שהמזגן, שבדרך כלל צבעו לבן, מזכיר גורים דלמטיים שנולדים ללא נקודות.

בהצלחה!

ערן כץ הוא מחבר הספרים 'סוד הזיכרון המצוין', 'סוד המוח היהודי', 'חמש מתנות למוח' והקורס האינטרנטי 'זיכרון מצוין ללימודים ובחינות': www.erankatz.co.il

.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם