שו"ת SMS לפרשת ויצא Featured

sms790

 

אזעקה * האם יש חובה הלכתית להיכנס למקום מוגן בזמן אזעקה? הרב אבינר: כן. פיקוח נפש.

לימוד במצב חירום * בגלל המצב הביטחוני שלחו אותנו מהישיבה הביתה. האם להישאר בישיבה או לחזור הביתה? הרב אבינר: שאל ישירות את הר"מ שלך.

עזרה לדרום * מה אני יכול לעשות למען תושבינו בדרום ולמען החיילים? הרב אבינר: תשובה, תפילה וצדקה.

אזעקה באמצע עמידה * אם באמצע תפילת שמונה עשרה אני שומע אזעקה, האם לרוץ למקלט? הרב אבינר: כן. פיקוח נפש. הליכה אינה הפסקה, ואפשר להמשיך שם התפילה (מ"ב קד סק"ב. עיין פסקי תשובות שם ושו"ת באר משה ג יג. וכן פסק הגרי"ש אלישיב. וישמע משה ב שעד – מ"צ).

קורס מעורב בצה"ל * אני חייל ומציעים לי לצאת לקורס מעורב. יש לי אפשרות להימנע מהקורס ולעשות תפקיד פחות משמעותי. מה עדיף? הרב אבינר: לא ללכת, כי הכי משמעותי בחיים זה יראת שמיים, שנאמר: "מה ה' אלוקיך דורש מעמך כי אם ליראה אותו".

ניצחון בבחירות * אולי דווקא כדאי שבבחירות לא ינצחו הטובים, כדי שתהיה תשוקה לביאת המשיח? הרב אבינר: המשיח לא בא בשביל ענייני בחירות וכדומה אלא בשביל עניינים לעילא ולעילא. עיין רמב"ם סוף הלכות מלכים, בשביל מה מתאווים לביאת המשיח.

כפיות טובה * אני עושה טובות לאנשים ומקדיש לזה זמן וכוח וכסף. חלק מהם כפויי טובה, ויש אפילו שמחזירים רעה תחת טובה, ואני מאוד פגוע. למה אנשים כפויי טובה?

הרב אבינר: גאווה, שמונעת מהאדם להודות.

תלמיד חכם על אופניים * האם מותר לתלמיד חכם לרכוב על אופניים או שאין זה לכבודו? הרב אבינר: תלוי במנהג המקום. הרי תלמידי חכמים רכבו על סוס או חמור או גמל (בספר 'פניני רבנו הקהלות יעקב' סוף עמ' קכח כתב בשם הסטייפלר שאין זה מדרך ת"ח לרכוב על אופניים. אך בספר 'אסף המזכיר' [עמ' י], הרב מאזוז מביא שכמה תלמידי חכמים ורבנים מהעדה שלהם היו נוסעים באופניים, ע"כ. ופעם אחת אחד ביקר ביישובים כדי לעבור למקום חדש. כשהגיע לבית אל, ראה את הרב רוכב על אופניים. אמר: כאן אני רוצה לגור – מ"צ).

הגיית אותיות ה' * האם מותר להגות ברצף את האותיות יו"ד ווא"ו? הרב אבינר: כן. זה חול.

טיול לחו"ל * למה אסור לנסוע לחו"ל כדי לראות גודלו של הקדוש ברוך הוא בעולם? הרב אבינר: יש לאין ערוך יותר בתהילים.

שביל ישראל * מה עדיף, טיול בשביל ישראל או לימוד תורה? הרב אבינר: תלמוד תורה כנגד כולם.

טבעת חדשה * טבעת נישואין שהלכה לאיבוד, אם קונים אחרת האם צריך לעשות משהו בנוסף? הרב אליהו: לא אין צורך.

לקראת מבחן נהיגה * אני לומדת נהיגה כבר יותר משנה ובעזרת ה' הטסט קרוב. יש לך עצה מה יעזור לי לעבור? הרב אליהו: טסט הוא דבר חשוב, וצריך להתכונן אליו בשמחה, ברוגע ובביטחון. לקום באותו יום מוקדם, להתפלל בנחת. לעשות חשבון נפש ולקבל על עצמנו להיות בענווה כשנקבל את הרישיון. נקבל על עצמנו לנהוג במתינות ועל פי החוק. נקבל על עצמנו לנהוג בכבוד כלפי נהגים אחרים. נקבל על עצמנו לקחת טרמפיסטים ולא לחשוב רק על עצמנו. נתפלל שהכול יהיה בשובה ובנחת. להדליק נר לצדיק. להתחזק בביטחון בה' ולדעת שהקב"ה קבע את מספר המבחנים שאדם צריך לעבור, ולכן אין מקום לעצבנות. לדעת שצריך להתאמץ בכל יכולתנו להיות מרוכזים לגמרי ולהיות שמחים. לבוא לשיעורים ולטסט מתוך מנוחת הנפש ולסמוך על הקב"ה שיעשה הטוב ביותר.

אחר כך אומרים עשרה פרקי תהילים ומבקשים מה' כל מה שכתבנו.

אפשר להתפלל תפילה כזאת:

ריבונו של עולם הריני עומד/ת לפני מבחן בנהיגה. עוזרני להיות מרוכז/ת במבחן ולנהוג בדרך נכונה. עוזרני לנהוג בביטחון ובזהירות, שלא אתרגש ולא אעשה דברים שלא כהוגן. עוזרני שלא אסכן את עצמי ולא את אחרים, לא במבחן ולא בכל הפעמים שאנהג ברכב. עוזרני לזכור את כל החוקים החשובים שנועדו להגן על חיי ועל חיי אחרים. אנא ה' הושיעה נא, אנא ה' הצליחה נא. אנא ה' עוזרני להיות טוב/ה במבחן זה ובכל הדברים. אנא ה' עוזרני להצליח בעניין זה ובכל העניינים. יהיו לרצון אמרי פי והגיון לבי לפניך ה' צורי וגואלי".

מניין בשביל ישראל * אני מטייל כעת בשביל ישראל. עד כמה עליי לטרוח בעבור תפילות במניין - האם לנסוע ולסטות מהשביל ולהאריך את הדרך ליישובים דתיים למניינים? זה אומר השקעה של זמן והוצאות נוספות. הרב אליהו: בשו"ע (צ, טז-יז) כתוב: "ההולך בדרך והגיע לעיר ורוצה ללון בה, אם לפניו עד ד' מילין מקום שמתפללים בעשרה - צריך לילך שם; ולאחריו - צריך לחזור עד מיל, כדי להתפלל בעשרה". פירוש: אם המניין במסלול שלך לך עד 4 קילומטרים קדימה. ואם זה לא במסלול – תסטה עד קילומטר מהמסלול. יותר לא חייב ויתפלל ביחיד. עוד כתוב שם שלא יצא אדם מעיר שמתפללים בה במניין לפני שהוא מתפלל שחרית, אלא אם כן יגיע לעיר אחרת שמתפללים בה במניין לפני סוף זמן תפילה.

הספוילר ועונשו * אני קורא ספר ומישהו גילה לי סוד שהרס לי חלק מההנאה, והזקתי לו בתגובה. האם אני צריך לעשות תשובה? הרב אליהו: אם הזקת ליהודי - אתה חייב לעשות תשובה, ודאי אם זה בא כנקמה ועברת על "לא תיקום ולא תיטור".

תרומת איברים * האם מותר לחתום על כרטיס אדי? בעיה אחת היא שתורמים איברים גם לגויים ובעיה נוספת היא שהגוף לא נשאר שלם וכביכול פוגעים ביצירה של הקב''ה. הרב אליהו: לחתום, כי בכך מצילים חיים. ואפילו אם יינצל גוי אחד או שניים, הרוב מציל יהודים, והצלת יהודים חשובה הרבה יותר משלמות הגוף. ובסופו של דבר - גם האיבר הנתרם נקבר.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם