אתגר השנה הראשונה

 shut790

אנו נשואים כשלושה חודשים. אמרו לי שהשנה הראשונה לנישואין לא קלה, אבל לא תיארתי לעצמי עד כמה זה נכון. לפעמים אני מרגישה שאני רוצה "לחזור הביתה" - לפינה שלי, להורים שמפנקים אותי, להמולה של העיר ולא לשקט ולדירה הפצפונת ששכרנו ביישוב מרוחק. אנחנו רבים יותר ממה שהיה לפני החתונה, וזה מלחיץ אותי ולפעמים מתגנבת מחשבה שיש בעיה בזוגיות שלנו ושאולי התחתנו מוקדם מדי. מה לעשות?

נעמה מוזס

שלום יקרה, תודה על שאלתך. אני מעריכה שלא מעט זוגות טריים הקוראים שאלה זו מודים לך על הכּנות והפתיחות. את מבטאת תחושות טבעיות ולבטים שזוגות נוספים מתמודדים עמם ואולי לא מאפשרים לעצמם לבטא או לשתף.

אכן, השנה הראשונה בחיי הנישואין נחשבת אחת השנים המאתגרות במסע הזוגי. בשנה זו מתחילים "לנחות" מהמצב האידיאלי של החלום הזוגי אל חיי היומיום, לשגרה שלא תמיד זוהרת, לשינויים באורח החיים כמו מקום מגורים חדש, תחזוקת בית, עבודה ועוד. במהלך השנה הראשונה עולים ביתר עוצמה מאבקי כוח וקונפליקטים הנובעים מההסתגלות לחיים יחד ובירור חלוקת התפקידים, שלפני החתונה פחות באו לידי ביטוי. הצורך בפרטיות ובפינה משלך מובן וטבעי. לוקח זמן להסתגל לחיים משותפים. המעבר לסטטוס "נשוי" אינו רק טכני, בשינוי המילה בתעודת הזהות. היכולת להתחבר לתחושה של בית מעמיקה עם החוויות שאתם מייצרים יחד. אתם מפתחים תהליך של נפרדות ומובחנות בתוך המערכת הזוגית, והבנה מה נכון לכם יחד ומה לחוד. זהו תהליך בסיסי חשוב בבניית מערכת זוגית בריאה.

אז... מה לעשות?

לא לטאטא מתחת לשטיח - חשוב להפנים שעומדים לפניכם אתגרים ושאתם נכונים להתמודד איתם יחד. ההתמודדות המשותפת תחזק את הקשר הזוגי ותעצים את תחושת המסוגלות הזוגית שלכם. נכון, לפעמים זה לא "כיף" כמו שחשבנו, אבל היכולת לשתף זה את זה בקשיים ולחשוב יחד על דרכי התמודדות יעילות היא החשובה - "הבעיה היא לא הבעיה אלא ההתמודדות" (וירג'יניה סאטיר). לבחירת המילים שלנו ישנה השפעה על התנהלותנו. חשבי על המצב כאתגר שבאפשרותכם לעבור ולא כבעיה שאולי אין לה פתרון. נסי למנוע מתסריטים שליליים לצבור תאוצה. התבונני על התמונה הכוללת של מאזן החוויות שעברתם עד כה. אם את חשה שתחושת חרטה או תסכול מתחילה להתיישב באופן קבע, כדאי לשתף בה ולפנות לייעוץ לקבלת כלים להתמודדות.

להודות על ה"יש" - בסוף כל יום רשמו לעצמכם שלושה דברים שאתם רוצים להודות עליהם זה לזה. על רגע זוגי נעים שחוויתם, על מחווה שאהבתם שבן הזוג עשה בעבורכם או שאתם עשיתם בעבורו. לאחר כמה ימים תגלו שהמוקד (פוקוס) שלכם עובר למקום חיובי בקשר ודברים טובים צפים ונוכחים בחייכם.

הרחיבו את ארגז הכלים הזוגי - האם בפעם הראשונה שנכנסת לרכב כבר ידעת לנהוג בו? האם בפעם הראשונה שתעמדי על גלשן תצליחי לגלוש עליו ולא ליפול? רוב הסיכויים שלא. כל מיומנות דורשת למידה, אימון והתמדה. בדומה לכך אנו לומדים מיומנויות תקשורת עם בני הזוג שלנו, לומדים מתי וכיצד להתווכח, להקשיב, להכיל, לשתף. העובדה שאתם רבים יותר מלמדת אולי שאתם חשים ביטחון רב יותר בקשר ומרשים לעצמכם לעמוד על שלכם - אולם כדאי ללמוד לעשות זאת באופן שייטיב ויצמיח ולא יתסכל ויבהיל.

בואו נעשה סדר - חשוב לציין שכל שינוי, חיובי או שלילי, דורש מאיתנו להסתגל מחדש למצב. החוקרים הולמס וריי פיתחו כלי מדידה המכונה "סולם הסתגלות מחדש", שכולל 43 אירועי חיים שונים ומעריך את מידת הלחץ שבה האדם נתון בתקופה מסוימת בחייו. לרוב, שינוי אחד גורר בעקבותיו שינויים נוספים המביאים להצטברות של יחידות לחץ בתקופה מסוימת. בשנת הנישואין הראשונה עליכם להסתגל לשינויים רבים, שחלקם אינם קשורים ישירות למערכת היחסים הזוגית שלכם, כמו - התחלת לימודים, עבודה חדשה, שינוי מקום מגורים, ירידה ברמת החיים. מכלול השינויים מעצים את תחושת הלחץ והקושי. נסי למיין את האתגרים שציינת ולגלות מה מהם בשליטתך ומה לא, מה קשור ישירות לזוגיות ומה לא, במה היית רוצה להתמקד ולנסות לשנות.

האושר נמצא בפרטים הקטנים - השקיעו זה בזה בדברים הקטנים המרכיבים את היום. הנתינה מעצימה את החיבור לזולת ומקנה תחושת משמעות ואושר. כפי שכתבה ענת גוב ז"ל: "לזכור שאהבה זה לא פרפרים וציפורים וריגושים. אהבה זה מחויבות. אם תקום כל בוקר ותשאל: איפה האושר שלי, מה איתי, מתי תורי, מגיע לי, לא מגיע לי, אני ואני ואני - רוב הסיכויים שתהיה מאוד אומלל. אבל אם תקום בבוקר ותשאל: איך אני יכול לעשות את האחר מאושר, אולי יש לך סיכוי לבדל של אושר".

נעמה מוזס - טיפול זוגי ואישי CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם