שו"ת SMS לפרשת מטו"מ

sms790

 

סמכות הרבנות הראשית * השבוע יתקיים כנס רבנים גדול שקורא לשמור על סוגיות היהדות תחת סמכות הרבנות. לא עדיף לפרק את המונופול הזה? הרב אבינר: הגלות היא תורת הפרט. הגאולה היא גם תורת הכלל. הרבנות הראשית היא התורה במובן הכלל-ישראלי.

ירק לא מגוש קטיף * מותר להשתמש בירק שאינו גוש קטיף מפני שהוא יותר זול? הרב אבינר: כן. השריה במי סבון. שטיפה חזקה.בדיקה. כמו בדורות קודמים.

אישה בפנסיה * אני יוצאת לפנסיה. מה אני יכולה לעשות בחיים כדי למלא את היום שלי? הרב אבינר: חסד - קודם למשפחה ואחר כך לכל עם ישראל.

מפלגה דתית * מפלגה דתית רוצה לכלול גם מוסלמים ובעלי נטיות הפוכות, ותומכת בגיור רפורמי. האם היא עדיין מפלגה דתית? הרב אבינר: אם זה נכון, היא כבר לא מפלגה דתית אלא מפלגה ישראלית עם גרגרי מסורת.

בחירה חופשית * כיצד לשכנע אדם שסובר שאין בחירה חופשית? הרב אבינר: זה נושא מורכב למסרון, וגם קשה לאדם אחד לשכנע אדם אחר על פי מה שאומר לו אדם שלישי, כלומר "אמת קנויה". אלא דברים היוצאים מן הלב נכנסים אל הלב. אֱמור לו מה שאתה מאמין בו.

מוות בעריסה * קראתי עתה שכדי למנוע מוות בעריסה צריך להשכיב תינוק על הגב, אבל סבתא אמרה לי שיש להשכיבו על הבטן. מה לעשות? הרב אבינר: זו שאלה רפואית, ויש לשאול רופאים, ואם דעת הרופאים השתנתה, הדעה האחרונה קובעת, כמו בכל חקר מדעיעד היום לא יודעים מה גורם מוות בעריסה, אך הרופאים אומרים ששכיבה על הגב מועילה בנידון.

אמירות קשות של תלמידי חכמים * לעתים אני נתקל באמירות קשות של תלמידי חכמים נגד תלמידי חכמים אחרים או נגד ציבורים מסוימים. כיצד להגיב? הרב אבינר: לא להגיב. לא להכניס ראשך בין הרים גדולים. לא לחנך אחרים, קל וחומר תלמידי חכמים, אלא לחנך את עצמנו.

ריקוד לא צנוע * האם בחורה יכולה לצפות בסרטון מחול של נשים בלבד לשם לימוד, אם הן לבושות לא צנוע? הרב אבינר: לא. כי זו הנאה מאיסור וחילול השם כי כך הן רקדו מול גברים. ובכלל תמיד יש להיות צנוע, גם אישה, גם גבר וגם לבד בחדר בחושך (קצשו"ע ג א).

אכילה לפני התפילה * מותר לי לאכול לפני התפילה כדי שאתפלל טוב יותר? הרב אבינר: חלילה. זה איסור חמור מאוד, ויש אומרים שהוא מן התורה ודוחה מצווה מן התורה. אבל אפשר לשתות תה או קפה עם סוכר וחלב (פס"ת פט יז).

דבר תורה של בת מצווה * האם בבת המצווה שלי מותר לי לומר דבר תורה קצר, כאשר גברים שומעים אותי אך לא רואים אותי? הרב אבינר: כן.

דרוזים * יש חשיבות להעמיק קשרי ידידות עם דרוזים? הרב אבינר: לא. צריך כבוד אך לא ידידות, כי ידידות מביאה לחיתון.

סיכות צבא * האם ענידת סיכות צבא על המדים אינה גאווה? הרב אבינר: זו גאווה לאומית שהיא טובה.

תמונת גדולה של אישה * באזכרה של אשתי זצ"ל אני יכול לשים תמונה גדולה שלה? הרב אבינר: לא. לא צנוע. לשים תמונה קטנה.

הליכה בלי נעליים * מותר ללכת ביישוב בלי נעליים? הרב אבינר: לא. לא צנוע (קצשו"ע ג א).

מדבקות לניקוי אף * מותר לגבר להשתמש במדבקות לניקוי נקודות שחורות מהאף? הרב אבינר: כן. אין זה יופי אלא סילוק כיעור ואין בזה משום "לא ילבש". עיין תוס' שבת נ ב ד"ה בשביל צערי.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם