שו"ת SMS לפרשת בלק

sms790

 

נשות הכותל * כש"נשות הכותל" דוחפות אותי ומרביצות לי, מה אני צריכה לעשות? הרב אבינר: שום דבר.  לא לרדת לשפל הזה.

ערבים – פלישתים * כיצד צה"ל צריך להתייחס לערבים ששולחים עפיפונים לשרוף יבול? הרב אבינר: כמו דוד המלך כלפי הפלישתים שהיו שוסים את הגרנות, והוא היכה בהם.  שמואל א כג א.

דחיפת שוטרת * בפינוי שוטרת דוחפת אותי, האם אני יכול לדחוף אותה בחזרה, או שהדבר אסור משום נגיעה? הרב אבינר: חפש מהר פסיכולוג ירא שמים.

שנאת שוטרים * בני נמצא מול פינוי, וקורא לשוטרים שונאי ד'.  איך לעזור לו לאהוב אותם? הרב אבינר: יש להם נשמה יהודית אלוהית.  תניא פרק לב.

מאבק בחיילים * האם בשעת פינוי ישוב או מאחז, מותר להיאבק בחיילים? הרב אבינר: חלילה.  זה איסור תורה חמור.

דגל נטיות הפוכות * שר החינוך הכריז שכל בית ספר בארץ רשאי להניף "דגל הגאווה".  כיצד להתייחס? הרב אבינר: אובדן המוסר האנושי הפשוט והבינה האנושית הפשוטה.

עולים גויים * מה יהיה עם 350,000 עולים לארץ שהם גויים?  זה יגרום התבוללות! הרב אבינר: קודם כל, ברור שאסור להעלות גויים.  למעשה הם לא נקלטים בתוך החברה הישראלית.  80% מהם מתחתנים ביניהם.  שני שליש מהיורדים מן הארץ הם גויים.  סבלנות.

חסימת כבישים * האם נכון לחסום כבישים כמחאה על הריסת ישובים? הרב אבינר: לא,  אם אין אישור המשטרה. כי מה הנוסעים אשמים?

פינוי ישוב * זה נורא שפינו בתים בישוב ועשרות יהודים! איך מתנחמים? הרב אבינר: זה  אכן נורא!  ומתנחמים בכך שלא פינו מיש"ע 400,000 יהודים.

עליה להר הבית ע"י תלמידי רבנו * איך יתכן שיש רבנים תלמידי רבנו הרב צבי יהודה שעולים להר הבית, למרות התנגדותו הנחרצת הידועה? הרב אבינר: אין זה תפקידנו לשפוט רבנים.

רב אולפנה * אני נשוי. מותר לי להיות רב אולפנה?הרב אבינר: אם אתה זקן. ולכתחילה צריך למנות רבנית.

קדימת כוהן * מי שלווה כסף גם מכוהן וגם מישראל, האם צריך להשיב קודם לכוהן, כגון שיש לו כעת להשיב רק לאחד מהם? וכן, מה הדין במי שגזל גם מכוהן וגם מישראל, האם צריך להשיב לכוהן קודם?הרב אבינר: לא מצאנו שבאלה כוהן קודם (עי' שו"ת השואל סי' צג-צד - מ"צ).

סדר הפסוקים בברכת כוהנים * האם סדר הפסוקים בברכת כוהנים מעכב, כגון אחר הפסוק יברכך, התחיל החזן להקריא את הפסוק ישא, ודילג על הפסוק יאר? הרב אבינר: מעכב.

שהכל באמצע פסוקי דזמרה * האם מותר לברך שהכל באמצע פסוקי דזמרה, כגון לצורך רפואי? הרב אבינר: כן, ברכה היא שבח לד'.

דרכי גאולה * שמעתי פעם בשם הגר"א שיש כמה דרכים להביא את הגאולה. מה הם?הרב אבינר: א. תשובה. ב. הקץ המגולה של בנין הארץ. ג. מלך קשה כהמן. ד. הקץ המכוסה. הוא אמר: הקץ המכוסה אינו ידוע. תשובה, אין לנו זמן. לכן יש לבחור בבנין הארץ לפני שיבוא מלך קשה כהמן (ספר קול התור - מ"צ).

ייעוץ עם בבא * כיצד אני יודע שבבא הוא בבא אמיתי ויכול לתת ברכה?הרב אבינר: תלמיד חכם אמיתי יכול לתת ברכה.  להיזהר ממתחזים.  היה בבא עשרים שנים במירון שנתן ייעוץ, לומר תהילים, לשמור כשרות וכדומה, וקיבל כסף.  בסוף התברר שהוא ערבי.

חתונה נפרדת * מה המקור לישיבה נפרדת בחתונות? בספר הלכה פשוט.הרב אבינר: קצשו"ע קמט א.

הרב אליהו

שיער פזור * האם מותר לנערה עם שיער ארוך ללכת פזור? הרב אליהו: יש מחלוקת בין הפוסקים אם מותר או לא. הדרך הנכונה היא לראות האם זה מושך תשומת לב או לא. אם מושך - להמנע מזה. ואם לא מושך וקצר - אין בעיה בהיותו פזור.

תאריך לועזי * חבר אמר לי שלהשתמש בתאריך לועזי זה איסור תורה, מתור להשתמש? הרב אליהו: יש דעה שזה איסור תורה של "ושם אלוקים אחרים לא תזכירו לא ישמע על פיכם" כיון שסופרים לשנות חייו של ישו שבשבילם הם אליהם. ושמות החודשים שלהם הם בחלקם שמות של אלילים. למעשה צריך להמנע ככל שאפשר יותר משימוש בתאריכים כאלה, ומשתמשים רק כשחייבים.

עשה לך רב * מה הגדר של מצוות עשה לך רב? הרב אליהו: אתה צריך לבחור לך רב כללי שאתה הולך על פיו כיון שלא בכל נושא אתה מתמצא. והוא צריך להיות כמלאך ה' צבאות. ומותר לפעמים לקבל דעת רב אחר רק אחרי שלמדת את כל הנושא ודבריו נראים לך יותר. העיקר הוא לא לבחור רב לנושא מסוים בגלל שבו הוא מיקל יותר מהאחרים.

גרביים לנשים * מה הטעם לשמירת גרביים? האם יש חובה לספרדים/אשכנזים בעניין? הרב אליהו: אם החצאית היא שלוש רבעי אין חובה ללכת עם גרביים. אם החצאית היא עד אחרי הברך – חייבים גרבים. ואין הבדל בין ספרדים לאשכנזים בנושא זה. אמנם יש דעה אחת שאומרת שכשהחצאית מגיעה עד אחרי הברך לא חייבים גרביים וזו דעת יחיד.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם