שינוי גזרה

2 shut

נעמה מוזס

שאלה

בשנה האחרונה הפחית בעלי כ-20 ק"ג ממשקלו. זהו שינוי משמעותי וחשוב מבחינה בריאותית, אבל אני מרגישה שהשינוי השפיע על תחומים נוספים. מבן זוג זורם שאוהב לאכול ולבלות הוא נעשה טיפוס נוקשה שמקפיד על פעילות גופנית ותפריט של אוכל בריא בלבד ועסוק במראה החיצוני שלו. למען האמת, אני מתגעגעת קצת לבעל השמנמן שאוהב לאכול במסעדות ולנוח. כשאני אומרת לו שהוא מגזים הוא טוען שאני לא מפרגנת ומעיר לי על הרגלי האכילה שלי. מה לעשות?

תשובה

רובנו מאמינים בחשיבות ערך השמירה על אורח חיים בריא, אך לא כולנו נחושים לממשו. ובדומה לקיומם של ערכים נוספים בחיינו, עשויים להתפתח בין בני הזוג קונפליקטים בנוגע לביטוי הערכים בחיי היומיום.

מחקרים רבים עוסקים ביחס החברה לאדם על סמך המראה החיצוני שלו. לא נוכל להתעלם מכך שהשפעה זו אינה רק מצד הסביבה, ולדימוי הגופני יש השפעה רבה גם על ההתנהלות שלנו. האופן שאנו תופסים את הופעתנו החיצונית בא לידי ביטוי בדרך שבה אנו משוחחים עם אחרים, בצורת ההליכה והישיבה שלנו ועוד. אפילו פריטי הלבוש (טרנינג זרוק או חליפה מחויטת) משפיעים על האופן שניגש למשימה.

לכן מובן מדוע הפחתת המשקל של בעלך מכוונת את הזרקור הפנימי והחיצוני להיבט הגופני. נראה שבעלך מצוי כעת בתהליך אינטנסיבי וממוקד שבו סימן לעצמו מטרה והוא חש מחויבות רבה להשיגה ולשמור עליה. במהלך תקופת השינוי אנו מתייחסים ברצינות לכל פרט ופרט ונוטים להתבונן בראייה דיכוטומית של שחור או לבן. שמירה על אורח חיים בריא משליכה במידה רבה על ההתנהלות היומיומית המשפחתית והזוגית ועשויה לייצר נקודות קונפליקט רבות, כגון האוכל שנכניס או שנעדיף שלא להכניס הביתה, אופי הבילוי, הזמן שנקדיש לספורט וכו'. לעתים נדרש זמן להגיע לנקודת איזון. חשוב לגלות סבלנות ועידוד לתהליך לצד תיאום ציפיות הדדי.

חשוב שנזכור כי במהלך השנים אנו משתנים. סעיפים שונים בחוזה הזוגי הלא כתוב מקבלים תפנית, מתעגלים, נמחקים, מיטשטשים. זה עשוי לבוא לידי ביטוי בהרגלים בתחום הדתי, בשינויים אישיים בתחום הקריירה, בהופעה החיצונית ועוד... איננו בדיוק אותם האנשים שהיינו כשהכרנו בתחילת הדרך. זהו חלק טבעי ממסע החיים וההתפתחות האישית. בדומה להליכה משותפת במסע חשוב שמדי פעם נתאם צעדים, אך נעניק לבן הזוג את המרחב שהוא זקוק לו. יהיו רגעים שאף על פי שאולי היינו מעדיפים לבחור במסלול שונה, נבין שעדיף להתפשר וכדאי לפסוע יחד בשביל המשותף.

מה אפשר לעשות?

תגובות שרשרת – את רואה את בעלך צמוד לתפריט היומי ובראשך עוברת אולי המחשבה: "מה יהיה? עד מתי הוא יקפיד ככה?" מחשבות אלו מעוררות רגשות דאגה, תסכול (אולי קנאה?) במידת המחויבות שלו לעניין. הרגישות שלך לשינוי בהתנהלותו מביאה אותך לשים לב במיוחד לפעולות אלו, ולצד מילה טובה את עשויה לומר: "כל הכבוד, אבל אתה מגזים", ומכאן כדור השלג עשוי להתגלגל: בעלך עלול לפרש את האמירה שלך כחוסר שביעות רצון ולטעון שאת לא מפרגנת. לכן חשוב שנשים לב לפרשנויות ולתחושות שלנו ושל הזולת; אולי נציע פרשנויות נוספות וננסה להתבונן בתמונה הכוללת.

שיתוף – שתפי את בן הזוג בתחושות, ברצונות, בתסכול ובקושי לצד הנכונות לקבל ולהבין.

לא רק לוותר – זה אולי יישמע מוזר, אבל בזוגיות טובה חשוב לא רק לוותר. כל אחד מבני הזוג מביא עמו לקשר את אישיותו, ערכיו ועמדותיו כדי ליצור שילוב ופסיפס צבעוני וייחודי. במערכת יחסים בריאה חשוב לשמור על עצמי בתוך הקשר, לבטא את רצונותיי ואת צרכיי ולא רק להתאים את עצמי לאחר. מצבים של ויתור או הימנעות מכניסה לקונפליקט עלולים לגרום הצטברות של תחושות כעס ותסכול. חשוב שכל אחד יבטא את רצונותיו ואת עקרונותיו במערכת המשפחתית והזוגית, לצד אינטרס לשמור על איזון הדדי ולכבד את צורכי הזולת. לכן אמרי לבעלך שנהדר שהוא מכניס ללוז היומי פעילות גופנית, וכן חשוב שיפנה זמן לכם. צאו למסעדה, ואולי הפעם תזמינו סלט, הרי האוכל הוא רק תירוץ לשבת וליהנות יחד.

לחשב מסלול מחדש – חשבו יחד: מה חשוב לכם לשמר? מה הייתם רוצים לעדכן? מה כדאי לשנות ולשפר? אוליזו תהיה הזדמנות לסגל אורח חיים בריא יותר.

לסיום, באמת לא פשוט לשנות גזרה (תרתי משמע) ולהתאים התאמות מחודשות שלא בחרנו בהן מלכתחילה. ואולם בידינו הבחירה במה להתמקד: בשוני, בקונפליקט, במה שאולי היינו מעדיפים שיהיה, או ביופי שבשונות, באיזון ההדדי, בשיתוף וביכולת לכבד זה את זה.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, מרצה ומנחת סדנאות CBTThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האזינו בעל פה

  מאמר קצר מאת הרב...

ציונות עכשיו

  מאמר מאת הרב שמואל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם