שו"ת SMS לפרשת צו

sms790

 

הגדה של פסח הפוכה * ראיתי הגדה של פסח שבעטיפתה מצוירים בעיגול מסביב לקערת הסדר רב צבאי, וסביבו חייל, חיילת, חייל וחיילת וכן הלאה. זה תקין? הרב אבינר: ודאי שלא. בפסח יצאנו לחירות, לא רק לחירות לאומית אלא גם לחירות רוחנית, חירות מן החטא. זו הגדת פסח הפוכה מפסח.

מת באמצע חייו * מפריע לי כשאדם נפטר צעיר ואנשים אומרים: הוא מת באמצע חייו. הרי זה לא היה אמצע חייו אלא סוף חייו. מה דעת הרב? הרב אבינר: אכן, אסור לומר דבר כזה. אין הפקרות. אם אדם מת אין זה מפני שזרקו עליו אבן או ירו עליו או חלה בסרטן אלא מפני שד' גזר שתם זמנו. כתוב בגמרא יבמות (נ ע"א – מ"צ) שלכל אחד קץ קצוב לחייו. כשד' גוזר שזמנו של אדם נגמר, הוא לא יכול לחיות אפילו רגע אחד.

תפילה מול תמונת אבן השתייה * מותר לי להתפלל מול תמונה של אבן השתייה בסלולרי כדי לעורר את הדמיון שאני במקדש, כמבואר בשו"ע או"ח צה, ב? הרב אבינר: לא. אין להתפלל מול תמונה. זה מסיח את הדעת מכוונת המילים. שו"ע או"ח צ, כב ופת"ש שם כז, כח, ל.

נישואים שניים * ברוב המקרים של נישואים שניים של אלמנה הילדים סובלים מאוד לראות אמם עם מישהו אחר. אולי עדיף שלא להתחתן עם אלמנה? הרב אבינר: ודאי מצווה להתחתן עם אלמנה, אך הילדים צריכים הכנה עם איש מקצוע.

הקלטת שיעור * הייתי בשיעור של רב, ובסופו הוא ציווה שלא להעלות את השיעור לאינטרנט. האם להקשיב לו או לא, כי דברי תורה נאמרו כדי להתפשט הלאה? הרב אבינר: בוודאי לשמוע לו. בכלל, לומדים תורה לא בשל סקרנות אינטלקטואלית אלא כדי לקיימה, לכן יש לקיים את דברי הרב.

תביעת עגמת נפש * אפשר לתבוע עגמת נפש בבית דין? הרב אבינר: לא. זה גרמא. אך אם לא יפצה על זה ויסלחו לו, הוא ייענש בדין שמים.

קולולם * מותר להשתתף ב'קולולם' שבו מאות גברים ונשים שרים יחד? הרב אבינר: ודאי שלא. גם שירת נשים וגם ערבוב. עיין קצשו"ע קנב, ח.

סידור הבית ותפילה * אם הבית לא מסודר ואשתי צריכה עזרה, אני יכול לוותר על תפילה במניין בשבת בבוקר? הרב אבינר: לא, אלא סדר לפני שאתה הולך לישון או בשבת בבוקר מוקדם, אחרי ברכות השחר.

מסעדה לא צנועה * מותר לי לאכול עם אשתי במסעדה שאוכלות בה גם נשים לא צנועות? הרב אבינר: להפנות גב.

תרומת כליה או צבא * מחפשים תרומת כליה מסוג דם שיש לי, אבל אז לא אוכל להתגייס לקרבי. מה עדיף? הרב אבינר: זו מצווה גדולה וזו מצווה גדולה. חשבון שלך.

ספר הזוהר * האם נכון שחייב להיות ספר הזוהר בכל בית? הרב אבינר: לא.

גיוס לצבא ומרן הרב קוק * אם היינו שואלים את מרן הרב קוק אם להתגייס לצבא במצבו הנוכחי, מה הייתה תשובתו? הרב אבינר: ודאי להתגייס, אין כאן שאלה.

מלחמת מצווה * האם אפשר לקרוא מלחמת מצווה למלחמה נגד הרפורמים בכותל ונגד גיוס נשים לצבא? הרב אבינר: עיין רמב"ם מלכים ה, א.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם